reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Fundusze unijne > Dotacje dla przedsiębiorców prowadzących odzysk odpadów

Dotacje dla przedsiębiorców prowadzących odzysk odpadów

Proszę o wskazanie, gdzie moja firma, działająca na terenie województwa opolskiego, może uzyskać dofinansowanie dla przedsiębiorstwa, które zajmuje się przetwarzaniem wszystkich grup odpadów, a w szczególności: recyklingiem pojazdów samochodowych, przetwarzaniem zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz obrotem surowcami wtórnymi.


EKSPERT WYJAŚNIA

Jeśli chodzi o fundusze unijne, do dyspozycji będą działania ukierunkowane na recykling oraz działania promujące innowacyjność przedsiębiorstw.

Wsparcie w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów będzie uruchomione w ramach PO Infrastruktura i Środowisko. Jest ono jednak dostępne wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw.

Mniejsi przedsiębiorcy będą dofinansowywani w ramach odpowiednich regionalnych programów operacyjnych. Jednakże RPO dla woj. opolskiego nie jest w tym zakresie zbyt atrakcyjny dla przedsiębiorców. W priorytecie ukierunkowanym na gospodarkę odpadami dopuszczono jako beneficjentów tylko te podmioty prywatne, które wykonują usługi publiczne w obszarze objętym wsparciem. Znacznie ciekawiej przedstawiają się możliwości dofinansowania innowacyjnych inwestycji. Jeżeli przedsiębiorca planuje wdrożenie np. innowacyjnej instalacji do odzysku, w tym recyklingu odpadów, dostępne będą dla niego dwa programy. Pierwszy to PO Innowacyjna Gospodarka (inwestycje powyżej 2 mln euro). Druga możliwość to odpowiedni program regionalny (inwestycje do 2 mln euro). W obu tych przypadkach jednak zasadniczą kwestią jest realizacja projektów cechujących się wysokim poziomem innowacyjności. Poziom dofinansowania dla woj. opolskiego wynosi 50 proc. dla dużych, 60 proc. dla średnich i aż 70 proc. dla małych przedsiębiorstw.

W związku z powyższym należy sprecyzować: wielkość przedsiębiorstwa, wartość inwestycji, poziom innowacyjności projektu. Odpowiedź na te pytania pozwoli określić szanse ubiegania się o fundusze unijne oraz wybrać najodpowiedniejsze działania.

NASZA REKOMENDACJA

Firma powinna starać się o pozyskanie funduszy unijnych na inwestycje o charakterze innowacyjnym. To najłatwiejsza droga do unijnych pieniędzy. Przy założeniu, że wartość projektu nie przekroczy 2 mln euro, o środki należy ubiegać się w ramach regionalnego programu operacyjnego.


BEATA TYLMAN

projekt manager z zespołu dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama