| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Marketing > Jak aktywizować społeczność na obszarach wiejskich

Jak aktywizować społeczność na obszarach wiejskich

Społeczność wiejska boryka się z niską mobilnością ludności i związanymi z tym problememami ze znalezieniem pracy, z ograniczonym dostępem do przedszkoli czy też gorszą ofertą edukacyjną. Jak podnieść aktywność społeczną w regionach wiejskich?


Aktywność ta jest mierzona stopniem rozwoju organizacji pozarządowych i jest odzwierciedleniem chęci do współpracy społeczności danego regionu. Brak jest mechanizmów wyzwalających aktywność i przedsiębiorczość społeczności lokalnych. Pomóc mogą jednak fundusze unijne z Programu Kapitał Ludzki, bowiem pula środków na wspieranie aktywności na obszarach wiejskich we wszystkich województwach wynosi ponad 235,5 mln euro. W ramach komponentu regionalnego Programu Kapitał Ludzki wspierana będzie aktywność lokalnych inicjatyw działających na rzecz zatrudnienia, integracji społecznej i edukacji. W szczególności z Działania 6.3 Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich realizowane będą mogły być projekty z zakresu podnoszenia aktywizacji zawodowej mieszkańców obszarów wiejskich oraz takie, które wspierać będą lokalne inicjatywy informacyjne, szkoleniowe i doradcze. Z kolei w ramach Działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji wspierane będą projekty przyczyniające się do integracji społecznej mieszkańców obszarów wiejskich. Natomiast inicjatywy skierowane na pobudzenie świadomości środowisk lokalnych i ich zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju edukacji na terenach wiejskich będą mogły uzyskać dofinansowanie z Działania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Działania te skierowane są do mieszkańców gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miast do 25 tys. mieszkańców. Wsparcie udzielane będzie w formie małych grantów. Dotacje na pojedyncze działania w ramach PO KL nie będą zatem większe niż 50 tys. zł. Pomoc z PO KL będzie stanowiła uzupełnienie działań realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (w zakresie pozarolniczym) oraz będzie przygotowywać mieszkańców obszarów wiejskich do zwiększonej aktywności w ramach pozostałych obszarów wsparcia PO KL.

Wsparcie z PROW będzie ukierunkowane na działania pobudzające zaangażowanie społeczności lokalnej w rozwój obszarów wiejskich. W ramach Działania 4.31 Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja lokalna grupa działania będzie realizowała projekty aktywizujące, animacyjne, promocyjne i szkoleniowe.

Środki na pomoc są, potrzeba więc tylko pomysłu i zaangażowania, by społeczności na obszarach wiejskich miały większą szansę na rozwój.


KRZYSZTOF HETMAN

wiceminister rozwoju regionalnego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet STANDARD49.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »