REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premier: naszą prezydencję chwalono w każdej stolicy

REKLAMA

Premier Donald Tusk spotkał się we wtorek z członkami tzw. korpusu prezydencji, zaangażowanymi w organizację polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Dziękował im za ciężką, rzetelną pracę. Ocenił, że polską prezydencję komplementowano właściwie w każdej stolicy UE.

Premier przyznał, że polska prezydencja rozpoczęła się w okolicznościach "delikatnie mówiąc - niełatwych". Przypomniał też, że prezydencja po Traktacie Lizbońskim utraciła bardzo dużo kompetencji, a zachowała bardzo dużo obowiązków, również "mało efektownych".

REKLAMA

Jak mówił, zarówno przygotowaniom do prezydencji, jak i jej przebiegowi towarzyszyło poczucie bardzo dużej odpowiedzialności. "Bo narzędzia - takie sobie, wyzwania bardzo duże, a oczekiwania jeszcze większe - tu w kraju, ale też oczekiwania międzynarodowej opinii publicznej" - tłumaczył.

REKLAMA

Tusk przywołał słowa nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, który powiedział, że polska prezydencja była najlepszą od 15 lat. - Ja go później spytałem: "Dlaczego właściwie powiedziałeś, że od 15 lat?". A on powiedział: "Bo wcześniejszych nie pamiętam" - dodał premier.

"Ja z takimi komplementami pod adresem Polski i pod waszym adresem spotykałem się właściwie w każdej europejskiej stolicy. (...) Jestem najgłębiej przekonany - wraz z całym moim rządem - że swoją pracą zasłużyliście na te słowa" - zaznaczył Tusk.

Dziękował za "perfekcyjne przygotowanie Polski do prezydencji" oraz za pracę na rzecz reputacji Polski. Podkreślił, że reputacja ta stała się istotnym narzędziem także w prowadzonej przez Polskę polityce zagranicznej. - Czymże innym jest rating, o jaki biją się dzisiaj wszystkie państwa świata, jak reputacją? - mówił premier.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Gdybyśmy zmarnowali tę polską reputację w czasie naszej prezydencji, to by nas, nasze państwo dużo kosztowało, odczulibyśmy to na każdej polskiej kieszeni" - ocenił szef rządu. Jak zauważył, magiczne słowo "rating" potrafi "wzbudzić emocje w sercach milionów ludzi, może obalać rządy i powodować zadyszkę u finansistów w największych krajach europejskich".

Do osiągnięć naszej prezydencji szef rządu zaliczył m.in. zamknięcie prac nad tzw. sześciopakiem. Jak mówił, niektórzy obawiali się, że - w związku z kryzysem gospodarczym - polska prezydencja będzie funkcjonowała "de facto na uboczu wielkich zdarzeń".

- Okazało się, że także w tych kluczowych dla Europy sprawach polska prezydencja i wasze wysiłki dały bardzo dobre efekty. Dzisiaj dyskusje o tym, jak ratować Europę przed finansową zapaścią, oparte są przede wszystkim na zapisach, jakie udało się umieścić w sześciopaku. To, że udało się zamknąć prace nad tym projektem, to w dużej mierze efekt pracy wielu z was - zwrócił się do uczestników spotkania.

- Nie pamiętam ani jednego przypadku w trakcie tego półrocza, aby ktoś wskazał na jakiś błąd, zaniechanie w waszej pracy w ciągu tych sześciu miesięcy. Oczywiście - jak to zawsze - znalazło się wśród naszych rodaków kilku, którzy (...) kwękolą, że ta prezydencja to nie wiadomo po co. Ale tak naprawdę nawet najbardziej zagorzały krytyk nie potrafiłby wskazać momentu, gdzie wasza praca nie przyniosłaby dobrego efektu - mówił premier.

Tusk dziękował urzędnikom ze to, że pomogli zbudować pozytywny wizerunek Polski - jako kraju energetycznego i optymistycznego. "Przyjmijcie wyrazy uznania od całej Rady Ministrów. Cieszę się, że w opinii przygniatającej większości Polaków prezydencja była udana. To także w decydującej mierze wasza zasługa" - mówił premier.

Wyraził też nadzieję, że większość osób zaangażowanych w przeprowadzenie prezydencji znajdzie sposób, aby kolejny raz wydatnie pomóc Polsce. - Znajdźcie w sobie tę gotowość pomocy ojczyźnie, bo (ta pomoc) okazała się bardzo skuteczna i nowoczesna - apelował Tusk.

- Podobno panie premierze jest taki syndrom, że po prezydencji się czuje bluesa, czyli że nie ma tyle pracy, ile byśmy chcieli. Tym, którzy przeżywają bluesa po prezydencji (...) chciałem powiedzieć: nie czujcie bluesa - następna prezydencja za zaledwie 14 lat - mówił minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

- Ja nie czuję bluesa - zapewnił premier.

Dowgielewicz zaznaczył też, że członkowie korpusu prezydencji intensywny okres 184 dni polskiego przewodnictwa będą zapewne pamiętać do końca życia.

- To na czym nam zależało w trakcie prezydencji, jedność Unii Europejskiej, takie podejście europejskie do budżetu UE, wspólna polityka energetyczna, otwarcie Unii także na wschodnich sąsiadów, to są wartości, które - wydaje mi się - wprowadziliśmy czy wzmocniliśmy w DNA Unii Europejskiej. Myślę, że Unia Europejska po naszej prezydencji jest piękniejszym tworem, niż była wcześniej - ocenił minister.

Dowgielewicz podkreślił również, że przygotowanie prezydencji trwało trzy lata, a były w nie zaangażowane setki osób.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA