reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Bezpieczeństwo > Zwiększy się ochrona strażaków w czasie akcji ratowniczych

Zwiększy się ochrona strażaków w czasie akcji ratowniczych

Strażacy prowadzący akcje ratownicze zostaną wyposażeni w jednorazowy sprzęt ochrony i będą podlegać obowiązkowym szczepieniom.


Obecnie straż pożarna zajmuje się nie tylko gaszeniem pożarów czy prewencją przeciwpożarową, ale uczestniczy też w akcjach ratowniczych oraz niesie pomoc ofiarom wypadków drogowych. Równocześnie jednostki Państwowej Straży Pożarnej prowadzą akcje ratownicze na terenach m.in. skażonych substancjami chemicznymi lub promieniotwórczymi czy zagrożonymi niewybuchami. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowego rozporządzenia określającego szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny służby strażaków. Jest ono niezbędne, bo poprzednie rozporządzenie regulujące te kwestie straciło swoją aktualność.

Z powodu licznych zagrożeń związanych ze służbą wszyscy strażacy będą więc musieli przechodzić specjalne przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy oraz posiadać ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu z tego zakresu. Projekt rozporządzenia określa też niezbędne wyposażenie strażaków w tzw. środki ochrony indywidualnej. Funkcjonariusze biorący udział w akcji będą musieli posiadać rękawiczki jednorazowego użytku, okulary i przyłbicę. Dodatkowo strażacy będą podlegać obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Dotyczy to nie tylko tych, którzy będą mieć kontakt z czynnikami szkodliwymi w Polsce, ale także poza granicami w czasie akcji ratowniczych lub humanitarnych. Ponieważ w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmieniło się wyposażenie techniczne jednostek ratowniczych, które posiadają już nowoczesny sprzęt pożarniczy, konieczne okazało się też zaostrzenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w obiektach straży.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paragona

europejski lider w dziedzinie rozwiązań kadrowych w sektorze medycznym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama