reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Bezpieczeństwo > Kto ma obowiązek zapięcia pasów

Kto ma obowiązek zapięcia pasów

Czy pasażer może być ukarany za niezapięte pasy bezpieczeństwa niezależnie od mandatu, który za niezapięte pasy otrzymuje kierowca samochodu? Czy są osoby zwolnione z obowiązku zapięcia pasów?


Kierujący i osoby przewożone pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z nich podczas jazdy. 100 zł mandatu za niezapięte pasy bezpieczeństwa może zapłacić zarówno kierowca, jak i pasażer samochodu. Mandat otrzyma pasażer i kierowca także wtedy, gdy kierowca ma zapięte pasy, a pasażer nie. Kierowca ponosi bowiem odpowiedzialność za to, że nie dopilnował pasażera, zaś pasażer, że pasów nie zapiął. Jeśli w samochodzie jedzie bez zapiętych pasów np. trzech pasażerów, kierowcy grozi jednak jeden mandat na kwotę 100 zł. Nie ma kumulacji mandatów ze względu na liczbę pasażerów. Również kierowca taksówki nie powinien pozwolić, aby jego klienci nie zapięli pasów bezpieczeństwa. Jeśli zostanie zatrzymany do kontroli i okaże się, że pasażerowie nie mają zapiętych pasów, będzie musiał zapłacić 100 zł mandatu. Pasażer taksówki też zostanie ukarany takim mandatem. Nie każdy musi zapinać pasy. Z obowiązku tego zwolnione są np. osoby mające orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów, kobiety o widocznej ciąży, kierowca taksówki osobowej w trakcie jazdy z pasażerem, policjant podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej.

MAREK KOBYLAŃSKI

Podstawa prawna

Art. 39 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama