REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wniosek o refundację VAT od gazu będzie można złożyć przez Internet? Co z PIT? [prace w Sejmie]

Czy wniosek o refundację VAT od gazu będzie można złożyć przez Internet? Co z PIT?
Czy wniosek o refundację VAT od gazu będzie można złożyć przez Internet? Co z PIT?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Projektowane przepisy o zwrocie VAT od gazu nie przewidują możliwości składania wniosków do gmin przez Internet. W czasie prac w komisji sejmowej pojawiła się propozycja, aby dodać taką możliwość do ostatecznej wersji ustawy.

Według projektu ustawy do wniosku o zwrot podatku VAT trzeba załączyć kopię umowy na zakup gazu, kopię faktury potwierdzającej jego zakup i dowód opłacenia faktury. Wniosek trzeba składać w terminie 30 dni od otrzymania faktury. Oznacza to wielokrotne składanie wniosku w trakcie roku. Przy uciążliwościach z tym związanych ważne jest, czy wniosek będzie można złożyć przez Internet.

REKLAMA

I brakuje w projekcie ustawy zwolnienia z PIT kwoty refundacji.

 Cena maksymalna wyniesie w 0223 r. 200,17 zł za MWh

REKLAMA

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przyjęła w środę projekt ustawy, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych rozpatrzyła w środę pilny rządowy projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Za przyjęciem projektu głosowało 17 posłów, nikt nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Jakie warunki zwrotu VAT od gazu?

Nowe przepisy zakładają ponadto wprowadzenie refundacji podatku VAT dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Zwrot VAT będzie jednak uzależniony od zamożności gospodarstwa. Przysługiwać on będzie dla gospodarstwa jednoosobowego, gdzie przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego to 1500 zł na osobę. Zwrot VAT mają rozliczać samorządy. Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć w 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy będzie można złożyć wniosek o zwrot VAT od gazu przez Internet?

Część przyjętych w środę poprawek dotyczyło mechanizmu refundacji podatku VAT, które miały zmniejszyć obciążenia administracyjne nakładane na samorządy. Jedna z popartych przez komisję zmian pozwala także na złożenie wniosku refundacyjnego drogą elektroniczną.

Zwrot VAT od ceny gazu nie dla małych i średnich firm

REKLAMA

W trakcie posiedzenia komisja odrzuciła poprawki KO, które dotyczyły m.in. objęcia przepisami ustawy mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Włączenia sektora MŚP do ustawy domagał się też Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Łukaszewska-Trzeciakowska zwróciła uwagę, że zgodę w tej sprawie musi najpierw wyrazić Komisja Europejska. Przypomniała, że w UE prowadzona jest dyskusja na temat wprowadzenia maksymalnych cen gazu oraz że na takie rozwiązania nie chcą się zgodzić Niemczy czy Holandia. "Jeśli będzie na poziomie unijnym (maksymalna cena gazu - PAP), to natychmiast wpłynie to na polski rynek" - zauważyła wiceminister.

Posłowie opozycji krytykowali ponadto rząd, iż od 2023 r. przywrócona ma zostać m.in. 23-proc. stawka VAT na gaz. Przedstawicielka rządu wskazała, że taki ruch wymusiła KE pod rygorem wielomiliardowych kar dla Polski.

Zgody sejmowej komisji nie uzyskały też zmiany, aby nowe przepisy objęły podmioty prowadzące działalność sportową. Jak argumentowano, dotyczyło to głównie basenów. Podkreślano, że przy bardzo wysokich cenach, jakie trzeba zapłacić za gaz, ich przyszłość stoi pod znakiem zapytania.

Większości nie zdobyła też inna poprawka KO, która miała na celu likwidację kryterium dochodowego przy wypłacie refundacji VAT. Sławomir Neumann (KO) wskazywał, że w poprzednich rozwiązaniach, m.in. ustawie dotyczącej dodatku węglowego, takiego kryterium nie wprowadzono.

Posłowie opozycji chcieli ponadto wykreślenia jednego z rozdziałów projektu, który nie odnosił się do kwestii gazowych. Chodziło o rozdział 4. projektu przewidujący zmiany w szeregu aktów prawnych, m.in. ustawy o Policji, o offshore, ustawy covidowej czy o dodatku osłonowym. Projekt w tym rozdziale przewiduje m.in. rozwiązania poprawiające warunki inwestycyjne dla realizowanych projektów morskich farm wiatrowych. Wydłuża też termin, w którym będą rozpatrywane wnioski o wypłatę dodatku węglowego, co oznacza, że będzie on mógł być wypłacany także w 2023 r.

Czy będzie podatek PIT od otrzymanego zwrotu VAT od gazu?

Posłowie PiS wycofali się z części poprawek, które dotyczyły zmian w przepisach podatkowych. Zapowiedziano jednak, że zostaną one zgłoszone w innym trybie. Chodziło m.in. o to, by obywatele nie musieli płacić podatku przy refundacji VAT. Sejmowi legislatorzy zwrócili jednak uwagę, że pilny projekt ustawy - zgodnie z przepisami - nie może zmieniać prawa podatkowego.

Zgodnie z projektem ustawy limit rekompensat dla spółek energetycznych zajmujących się gazem w 2023 r. ma wynieść 28 mld zł, a w 2024 r. - 1 mld zł. Z kolei limit refundacji VAT w przyszłym roku to 612 mln zł, w 2024 - 306 zł, a w 2025 r. - 102 mln zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA