reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka przestrzenna > Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami

Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami

Dzierżawcy i najemcy samorządowych lokali użytkowych, które są położone w budynkach jednolokalowych, kupią je w trybie bezprzetargowym.


Rada Ministrów 24 marca 2009 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie innych ustaw. Poza uproszczeniem procedury sprzedaży lokali użytkowych zaproponowano także przepis, zgodnie z którym starosta będzie musiał rozpocząć postępowanie o wywłaszczenie po upływie dwumiesięcznego terminu do zawarcia umowy o nabycie praw do nieruchomości. Starosta będzie też musiał nadać rygor natychmiastowej wykonalności w przypadku wydania decyzji o niezwłocznym zajęciu nieruchomości. Oba rozwiązania mają przyczynić się do przyspieszenia rozpoczęcia inwestycji, zwłaszcza tych finansowanych ze środków unijnych.

Projekt precyzuje również przepisy o udzielaniu bonifikaty od ceny nieruchomości sprzedawanych przez podmioty publiczne, m.in. samorządy. Rady gmin, powiatów lub sejmiki województw będą mogły podejmować uchwały o udzieleniu bonifikaty o charakterze generalnym, czyli obejmujące więcej niż jedną nieruchomość.

Projekt przywraca również zasadę nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na rzecz spółdzielni mieszkaniowych. Chodzi o spółdzielnie, które uzyskały to prawo w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa przed 5 grudnia 1990 r. albo na podstawie dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy.

Wiol

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama