reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Pomoc społeczna

Brak kontroli w domach pomocy społecznej

Aktualizacja: 13.01.2010

Założenie domu pomocy społecznej wiąże się z koniecznością uzyskania zezwolenia od wojewody i rejestracją ośrodka. W czasie działania ośrodka jego działalność jest systematycznie kontrolowana, a dalsze funkcjonowanie placówki zależy od pozytywnej oceny. Problemy zaczynają się, gdy placówkę prowadzi osoba prywatna na zasadach komercyjnych, ponieważ nad takim ośrodkiem organy administracji nie mają żadnego nadzoru. »

Informacje o dochodach muszą być ujawnione

Aktualizacja: 13.01.2010

Zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, osoby otrzymujące świadczenia rodzinne, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe są obowiązane do udzielania, na żądanie organu właściwego, wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych. »

Do kiedy domy pomocy muszą spełniać standardy świadczenia usług

Aktualizacja: 13.01.2010

Czy planowane jest wprowadzenie zmiany do rozporządzenia ministra polityki społecznej z 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej poprzez dodanie przepisu, z którego wynikałoby jednoznacznie, iż wymienione w niniejszym rozporządzeniu standardy bezwzględnie obowiązują w przypadku nowo otwieranych domów pomocy społecznej, a w przypadku domów istniejących (np. w budynkach zabytkowych) wojewoda może wydać - w uzasadnionych przypadkach - pozwolenie na ich prowadzenie, czyniąc odstępstwa od wybranych standardów? »

Nieobecność mieszkanki w domu pomocy społecznej - odpisy

Aktualizacja: 13.01.2010

W domu pomocy społecznej od 1 sierpnia 2007 r. przebywa małoletnia mieszkanka. Odpłatność za jej pobyt ponoszą: gmina, ojciec dziecka (z zasiłku pielęgnacyjnego, jaki otrzymuje na córkę) oraz dziadek (na podstawie umowy zawartej między gminą a nim). Dziadek ustaloną odpłatność wnosi na konto gminy, a następnie gmina przekazuje nam ww. odpłatność. W sierpniu i wrześniu mieszkanka przebywała w domu u dziadka przez 10 dni. Jak należy dokonać odpisu za czas nieobecności mieszkanki w DPS? Czy odpisu należy dokonać z kwoty, którą opłaca dziadek, czy również z kwoty, którą zobowiązany jest wpłacać ojciec dziecka? »

Powiaty nie zawsze płacą opiekunom dzieci

Aktualizacja: 13.01.2010

Rodziny zastępcze nie wiedzą, na jaką pomoc finansową mogą liczyć ze strony jednostek samorządu terytorialnego. »

Na jakich zasadach można zwalniać z opłat za posiłki w stołówkach szkolnych

Aktualizacja: 13.01.2010

Zgodnie z nowelizacją ustawy oświatowej, w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej z opłat za posiłki zwalnia organ prowadzący szkołę. Czy jednak nie może uczynić tego dyrektor? Jakie są przesłanki zwolnienia z opłat za posiłki? »

Będą pieniądze na punkty wydawania posiłków

Aktualizacja: 13.01.2010

W 2008 roku wojewodowie będą doposażać i tworzyć miejsca wydawania posiłków dla dzieci, młodzieży i osób zagrożonych ubóstwem. »

Do końca 2007 roku można składać wnioski o wsparcie

Aktualizacja: 13.01.2010

Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie do końca roku będzie przyjmować wnioski o pomoc na zakup leków dla przewlekle chorych i o zasiłki socjalne dla osób o niskich dochodach. »

Nie można kontrolować niezarejestrowanych placówek

Aktualizacja: 13.01.2010

Wojewoda może nałożyć na zakład opiekuńczo-leczniczy działający bez zezwolenia karę w wysokości 10 tys. zł. Nie ma jednak żadnych prawnych możliwości, by zmusić go do prowadzenia legalnej działalności. »

Po reorganizacji domy pomocy społecznej zyskały duszę

Aktualizacja: 13.01.2010

Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, korzystając z duńskich doświadczeń, przeprowadził w wybranych placówkach reorganizację, dzięki której zindywidualizowano podejście do podopiecznych. »

Konferencja Grupy Rodzinnej - nowa metoda pomocy rodzinie

Aktualizacja: 13.01.2010

Konferencja Grupy Rodzinnej (KGR) jest metodą pracy z rodziną znajdującą się w sytuacji kryzysowej. Angażując w rozwiązanie problemu jak największą liczbę członków rodziny i osób jej bliskich, wykorzystuje potencjał i zdolności, jakie mają jej poszczególni członkowie. »

Opłaty za pobyt w DPS

Aktualizacja: 13.01.2010

Jak należy interpretować ustawę z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w zakresie opłaty za pobyt w DPS? »

Czym jest zasiłek celowy i kto może go otrzymać

Aktualizacja: 13.01.2010

Jednym z podstawowych świadczeń z systemu opieki społczenej są zasiłki celowe. W jakich przypadkach i na jakich zasadach są one przyznawane ? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama