Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy szczepienia obowiązkowe nauczycieli są rzeczywiście potrzebne?

redakcja DGP
Paulina Nowosielska
Paulina Nowosielska
Patrycja Otto
Patrycja Otto
obowiązkowe szczepienia nauczycieli
obowiązkowe szczepienia nauczycieli
Konrad Żelazowski
dziennik.pl
Obowiązkowe szczepienia nauczycieli: Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 23 we Wrocławiu Lucyna Cempel mówi, że ma wyszczepionych ponad 90 proc. nauczycieli. Wolałaby od obowiązkowych szczepień większą swobodę dla dyrektorów w podejmowaniu decyzji o tym, która klasa idzie na zdalne nauczanie.

– Jesteśmy między młotem a kowadłem. Z jednej strony chcielibyśmy mieć jak najwięcej zaszczepionych uczniów i nauczycieli, z drugiej – lepiej mieć tych ostatnich na kwarantannie, niż mieć… wakaty – mówią DGP dyrektorzy szkół. Gdy pojawiły się informacje o ewentualnych obowiązkowych szczepieniach dla pedagogów, część nauczycieli zagroziła odejściem z pracy. Obowiązek ten od 1 marca obejmie tylko pracowników służby zdrowia.

Obowiązek szczepień nauczycieli - niektórzy nauczyciele zrezygnują z pracy?

Marta Hołub, dyrektorka szkoły podstawowej we Wrocławiu, szacuje, że ma zaszczepione 65–70 proc. kadry. Dziś jednak nie jest pewna, czy nacisk na nauczycieli, którzy dotąd się nie zaszczepili, przyniósłby dobry skutek. – Miałam sygnał m.in. od szkolnej pedagog, że jeśli wejdzie obowiązek, nie tylko szczepień, lecz także testowania, to zrezygnuje z pracy – mówi.

O tym, że przybywa w szkołach wakatów, mówią oficjalne dane MEiN zebrane z kuratoriów. W styczniu ubiegłego roku było ich ok. 2 tys., w tym to ok. tysiąc więcej. Z urlopu dla poratowania zdrowia skorzystało (w przeliczeniu na etaty) w 2020 r. 10,3 tys. nauczycieli, a w 2021 r. – 11,2 tys.

Przypomnijmy: jeszcze w grudniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że będzie chciał wprowadzić wymóg szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Z resortu edukacji słyszymy, że rozmowy w tej sprawie trwają. A im dłużej trwają, tym większa zmiana zachodzi w samych szkołach. O ile tuż po ogłoszeniu tych planów, jak wynikało z sondy DGP, większość dyrektorów patrzyła na zapowiedzi przychylnie, o tyle dziś zmieniają zdanie. I nie chodzi tylko o możliwe reakcje niezaszczepionych nauczycieli. – Duży wzrost zachorowań widzę teraz. Tylko dziś wysyłam sześć klas na kwarantannę. Decyzje dotyczące szczepień należało podejmować jesienią. A co będzie w marcu? Tego nie wiemy – mówi dyrektor Hołub.

Jestem za szczepieniami. Ale informacja, że mogą być obowiązkowe, spowodowała, że informatyk złożył wypowiedzenie – wtóruje Joanna Walczak, dyrektor LO i technikum w Lubińcu. Podkreśla, że nauczyciele tego przedmiotu są na wagę złota. – Przekonywał, że bez trudu znajdzie poza edukacją dużo lepiej płatną pracę. I ma rację. Po długich pertraktacjach został. Najpewniej zaważyło to, że rządzący zmienili w tej kwestii narrację.

Obowiązkowe szczepienia nauczycieli - ok. 80 proc. nauczycieli jest zaszczepionych przeciw COVID-19?

Dziś MEiN mówi DGP, że według szacunków ok. 80 proc. nauczycieli jest zaszczepionych przeciw COVID-19. Możliwości weryfikacji tych danych nie ma.

Prawnicy stoją na stanowisku, że w obecnym stanie prawnym dyrektorzy mają związane ręce. – Dopóki szczepienie przeciw COVID-19 nie będzie obowiązkowe dla nauczycieli, nie może go wymagać ani wyciągać konsekwencji za jego brak – zaznacza Magdalena Zwolińska, partner w NGL Wiater.

Obowiązkowe szczepienia nauczycieli a art. 207 par. 1 kodeksu pracy

Nie wyklucza, że dyrektorzy mogliby powoływać się na art. 207 par. 1 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. – To mogłoby być podstawą do odsunięcia pracownika od świadczenia obowiązków, ale pojawia się od razu pytanie, co w takiej sytuacji z wynagrodzeniem. To należy się za pracę wykonaną. Odmowa mogłaby jednak sprawić, że pracownik domagałby się swoich praw. Mógłby się powołać, że obowiązku szczepienia nie ma, że nikt nie sprawdził, dlaczego się nie szczepi – tłumaczy Zwolińska.

Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, opowiada się za wprowadzeniem jasnego wymogu szczepień. – Wielu niezdecydowanych nauczycieli zaszczepiło się na jesieni, kiedy okazało się, że to zwalnia ich z kwarantanny. Ciągle są tacy, którzy mówią „nie”, ale w mojej ocenie to mniejszość. Jednak tych trudno będzie przekonać bez wprowadzenia konkretnych rozwiązań – przekonuje i dodaje, że jak nie będzie obowiązku, to każda próba zachęcenia czy przymusu może być odebrana jako mobbing.

Dyrektorka szkoły chce decydować o wysyłaniu klas na nauczanie zdalne

Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 23 we Wrocławiu Lucyna Cempel mówi, że ma wyszczepionych ponad 90 proc. nauczycieli. A kilka osób, które do tej pory tego nie zrobiło, jest na etapie zmiany zdania po trudnych doświadczeniach walki z chorobą w rodzinie. Jednak ona sama jest przeciwko nakazowi, którego efektem mogłyby być radykalne decyzje nauczycieli. Pytana o narzędzia, które sprawiłyby, że łatwiej przychodziłoby zarządzanie szkołą, odpowiada bez wahania: większa swoboda dla dyrektorów w podejmowaniu decyzji o tym, która klasa idzie na zdalne nauczanie. – Dziś nadal muszę mieć na to zgodę sanepidu, co skutkuje tym, że zwlekam z informacjami dla rodziców – mówi.

W ostatnich dniach szybko przybywa szkół pracujących w innym trybie niż stacjonarny. Teraz normalnie działa ok. 78 proc. szkół ponadpodstawowych i 70 proc. podstawowych. Dla porównania dane z połowy stycznia mówiły odpowiednio o 96 proc. i 95,5 proc.

źródło: DGP

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: DGP/forsal.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rzecznik Finansowy: wzór wniosku o skorzystanie z wakacji kredytowych [Word]
  Rzecznik Finansowy opracował wniosek o o skorzystanie z wakacji kredytowych.
  Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego [PDF]
  Znany jest wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Nie zostało jeszcze opublikowane odpowiednie rozporządzenie, ale autorzy ustawy o dodatku już udostępnili wzór wniosku. W artykule załączamy go w formacie PDF.
  Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [rozporządzenie z 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1) z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego.
  Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty - Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 1636
  Kwalifikacje na stanowisku pedagoga specjalnego
  Określenie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli zatrudnianych na stanowisku pedagoga specjalnego w przedszkolach, szkołach i zespołach przedszkoli i szkół niebędących szkołami specjalnymi znalazło się w projekcie rozporządzenia. Zmieni ono rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
  Ile wyniosą podwyżki opłat za wodę i ścieki w 2023 r.?
  Wody Polskie od 1 września rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki - poinformowały w we wspólnym komunikacie Wody Polskie oraz Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie".
  Przedmioty dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2023 r.
  Przedmioty dodatkowe na egzaminie maturalnym w 2023 r. - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.
  Deklaracja przystąpienia do matury 2023 r.
  Deklaracja przystąpienia do matury 2023 r. - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.
  Czy piec kaflowy i koza na węgiel dają prawo do dodatku węglowego?
  Czy piec kaflowy i koza na węgiel dają prawo do dodatku węglowego?
  Kontrola prawa do dopłaty do pelletu i węgla [urzędnicy w gminach, straż miejska i kominiarze]
  W Rzeszowie do połowy zeszłego tygodnia korekty deklaracji zgłosiło 30 osób, a w Częstochowie w okresie od 20 lipca do 2 sierpnia było ich 26 (co stanowiło niemal jedną piątą wszystkich złożonych deklaracji w tym czasie). Ale już np. w Katowicach w zeszłym tygodniu urzędnicy szacowali, że zmiany wcześniejszych deklaracji mogło dokonać ponad 200 właścicieli i zarządców nieruchomości.
  Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [jednolite rozporządzenie]
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1) z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego (Dz.U. z 2017 r. z późn. zm.)
  Czy dodatek węglowy jest opodatkowany?
  Pytanie: Czy po otrzymaniu dodatku węglowego, mam zapłacić podatek dochodowy PIT od 3000 zł?
  Czy jest dopuszczalna egzekucja obowiązku szkolnego w wakacje
  Do organu prowadzącego szkołę podstawową wpłynął wniosek dyrektora tej szkoły o wszczęcie egzekucji administracyjnej wobec rodziców uchylających się od obowiązku zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne. Wniosek wpłynął 14 czerwca 2022 r. Rolą organu egzekucyjnego jest doprowadzenie do wykonania obowiązku podlegającego egzekucji, czyli wymuszenie na rodzicach (prawnych opiekunach) pożądanych zachowań dziecka i (lub) samych rodziców, drogą zastosowania grzywny w celu przymuszenia. Czy zasadne jest by wójt gminy jako organ egzekucyjny wszczynał procedurę w sprawie egzekucji obowiązku szkolnego po zakończeniu roku szkolnego?
  Czy urzędnik na stanowisku kierowniczym może też być kierownikiem jednostki organizacyjnej w gminie?
  Czy pracownik na stanowisku urzędniczym kierowniczym w urzędzie gminy może jednocześnie pełnić obowiązki kierownika jednostki organizacyjnej w gminie, na zasadzie wydania zarządzenia wójta w sprawie powierzenia obowiązków kierownika jednostki organizacyjnej X z zaznaczeniem, że pełnienie tych obowiązków wygasa z dniem zatrudnienia kierownika tej jednostki?
  Jak wyjaśnić rażąco niską cenę zamówienia publicznego
  Zamawiający prowadzi postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie zapytania ofertowego. Złożono trzy oferty. Wartość jednej z ofert jest o 90% niższa od pozostałych dwóch ofert oraz o 90% od oszacowania przedmiotu zamówienia. Zamawiający ma obawy co do możliwości prawidłowej realizacji zamówienia. Czy zamawiający może w tym przypadku zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienie ceny rażąco niskiej?
  Ustawa z 22 lipca 2022 r. o dodatku węglowym [pełna treść]
  Poniżej treść ustawa z 22 lipca 2022 r. o dodatku węglowym:
  Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy 3000 zł? Do kiedy? Gdzie jest wzór? Czy trzeba wykazywać dochody? [Kompendium]
  Wniosek o wypłatę dodatku węglowego 3000 zł składa się do dnia 30 listopada 2022 r. Można go złożyć przez ePUAP, a wzór opracuje minister do spraw energii.
  Wniosek o dofinansowanie do pelletu, LPG, oleju, drewna. Co z dopłatami do gazu?
  Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaprezentowała projekt ustawy dotyczącej wsparcia dla niektórych źródeł ciepła i ciepłowni. Według niego używający pelletu otrzymają 3 tys. zł, drewna kawałkowego – 1 tys. zł, oleju opałowego – 2 tys. zł, a gazu LPG – 500 zł.
  Jakie są przedmioty w liceum ogólnokształcącym (LO)?
  Jakie są przedmioty w liceum ogólnokształcącym? Jaki akt prawny wprowadza te przedmioty do programu nauczania w liceum?
  Gdzie znaleźć listę szkół prowadzących rekrutację uzupełniającą do liceum, technikum, zawodówki?
  Jak znaleźć liceum, technikum, szkołę zawodową prowadzącą rekrutację uzupełniającą?
  MEiN: rekrutacja uzupełniająca i odwołanie od wyniku rekrutacji do liceum, technikum, zawodówki
  Zgodnie z art. 130 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe młodzież przyjmuje się do publicznych szkół ponadpodstawowych po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego. Wskazane w ustawie kryteria są możliwe do spełnienia przez każdego ucznia publicznej szkoły podstawowej.
  Minister rolnictwa: 4-5 zł za 1 kg cukru. 10 zł za chleb to sianie paniki. Chyba, że wzrośnie cena gazu
  Mąki nam nie zabraknie, jesteśmy bezpieczni żywnościowo - zapewnił w piątek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Mamy odpowiednie ilości zapasów cukru - dodał.
  Wczasy pod gruszą a wakacyjny wyjazd dziecka pracownika
  Wakacje, podobnie jak święta, to czas, w którym zainteresowanie pracowników możliwością uzyskania świadczeń z ZFŚS jest wzmożone. Wiąże się to z ponoszeniem w tym okresie większych wydatków związanych z organizacją wypoczynku rodzinnego oraz dla dzieci i młodzieży. Jakie środki mogą uzyskać pracownicy na te cele? Czy możliwe jest uzyskanie świadczenia zarówno na organizację wypoczynku własnego, jak i dziecka?
  Konferencja: Atom dla samorządu. Energetyka jądrowa szansą dla transformacji energetycznej Śląska i Zagłębia [13 września 2022 r.]
  Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza do udziału w konferencji:
  Wykaz zajęć pedagogów, psychologów, terapeutów i doradców zawodowych [rozporządzenie z 22 lipca 2022 r.]
  Znany jest wykaz zajęć prowadzonych przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych. Wynika z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z 22 lipca 2022 r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych – Dz.U z 2022 r. Poz. 1610.