REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Od sezonu grypowego 2024/2025 po raz pierwszy będzie dostępna w Polsce szczepionka przeciwko grypie w czterokrotnie większej dawce, o silniejszym działaniu - zapowiada prof. Adam Antczak z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych. Ta szczepionka jest przeznaczona dla seniorów, u których choroba ta ma cięższy przebieg i jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów.
Wirus RS jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci do ok. 5 roku życia, rokrocznie powodując na świecie od 66 tys. do 199 tys. zgonów wśród tej grupy dzieci. 1 września 2024 r. rusza finansowany z budżetu państwa program profilaktyki zakażeń RSV. Kwalifikują się do niego ściśle określone grupy niemowląt i dzieci – sprawdź czy jest wśród nich Twój maluch.
Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii.
Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.
REKLAMA
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że chce, by od września szczepienia dzieci przeciw HPV były w szkołach i jest to uzgodnione z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Zapowiedziała też wprowadzenie tych szczepień w aptekach.
Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 6 grudnia osoby powyżej 12 roku życia będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5 ("Kraken"). W nocy z 5 na 6 grudnia 2023 r. skierowanie na szczepienie zostanie wystawiane automatycznie przez system - informuje MZ.
W tym sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się znacznie mniej osób niż w poprzednich latach. Polaków wciąż zniechęca długa droga do uzyskania szczepionki. System jest stale usprawniany, ale eksperci apelują o kolejne zmiany i jak najszersze włączenie w cały proces szczepień farmaceutów, pielęgniarek i położnych. Najważniejsza wciąż jednak pozostaje edukacja pacjentów.
REKLAMA
Ministerstwo Zdrowia opublikowało kilka dni temu listę bezpłatnych leków dla dzieci poniżej 18. roku życia i seniorów po 65. roku życia. Wśród nich znalazły się szczepionki na grypę, pneumokoki oraz HPV. Szczepionki te są dostępne w aptekach, ale farmaceuci nie wiedzą jeszcze, w jaki sposób będzie przebiegać refundacja wykonywanych przez nich szczepień.
Szczepienia w aptekach nie tylko na COVID-19 czy grypę? Przegłosowana ostatecznie przez Sejm w ubiegłym tygodniu duża nowelizacja ustawy refundacyjnej przewiduje również rozszerzenie koszyka szczepień dostępnych w aptekach o inne zalecane szczepienia ochronne. Czy farmaceuci zdążą się przeszkolić przed sezonem infekcyjnym?
W 2022 r. było 72 722 przypadków uchylenia od obowiązkowych szczepień. Dziesięć lat temu było ich 5340.
REKLAMA