REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana treści służebności gruntowej

REKLAMA

REKLAMA

Obciążenie nieruchomości służebnością gruntową nie oznacza jeszcze, że nasza nieruchomość będzie dożywotnio obciążona takim prawem. Ustawodawca przewidział bowiem okoliczności, które mogą spowodować zmianę treści służebności gruntowej.

Zgodnie z definicją służebności gruntowej zawartą w art. 285 kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności.

REKLAMA

Zobacz: Kodeks postępowania cywilnego

Tak ustanowiony zakres praw i obowiązków pomiędzy nieruchomością władnącą a nieruchomością obciążoną może jednak ulec zmianie. Prawo przewiduje trzy sytuacje, w których można wystąpić o zmianę treści służebności gruntowej:

REKLAMA

a) powstanie ważnej potrzeby gospodarczej po stronie nieruchomości obciążonej;
Ważna potrzeba gospodarcza musi mieć charakter obiektywny. Nie wystarcza subiektywne przekonanie właściciela nieruchomości obciążonej o konieczności zmiany treści służebności, jak również osobisty charakter tej potrzeby. Ważną potrzebę gospodarczą bada się bowiem od strony potrzeb nieruchomości władnącej, a nie od potrzeb jej właściciela. Realizacja rekreacyjnych potrzeb użytkowników nieruchomości obciążonej nie może nastąpić przez zmianę zakresu służebności gruntownej (tak: Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 22 lutego 2001 r. III CKN 289/2000).
Potrzeba gospodarcza musi powstać po dniu ustanowienie służebności gruntowej. Nie każda potrzeba gospodarcza będzie przy tym dostatecznym powodem do zmiany treści służebności gruntowej. Przepis art. 291 kc stanowi bowiem, że pomimo powstania ważnej potrzeby gospodarczej na nieruchomości obciążonej nie można zmienić treści służebności gruntowej, jeśli ta zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się również, że koszt zmiany treści służebności gruntowej obciąża właściciela nieruchomości obciążonej, który z takim roszczeniem występuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) żądanie zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla nieruchomości obciążonej szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej (art. 294 kc)

Nie każda zmiana stosunków otwiera i uzasadnia możliwość zniesienia służebności gruntowej, lecz tylko taka, która pozostaje w bezpośrednim związku przyczynowym z wytworzeniem się stanu rzeczy szczególnie uciążliwego dla właściciela nieruchomości obciążonej i z reguły dotyczy sfery gospodarczej. Można więc odnieść się tu do potrzeb gospodarczych opisanych powyżej – z tym zastrzeżeniem, że przez zmianę stosunków w rozumieniu art. 294 kc należy rozumieć zarówno zmianę okoliczności związanych z wykonywaniem konkretnej służebności gruntowej, jak i ogólną zmianę stosunków społeczno-gospodarczych.

Badanie zmiany stosunków, o jakiej mówi powołany art. 294 kc, powinno objąć czas od powstania służebności do dnia rozstrzygania sprawy.

Z puntu widzenia praktyki istotna jest również uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 października 1994r. w sprawie III CZP 132/94, w której wyrażono pogląd, że „brak orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie zasiedzenia służebności gruntowej nie jest przeszkodą do zniesienia takiej służebności”

Zobacz: Służebność przesyłu

Ustawodawca w podobny sposób uregulował sytuację gdy służebność gruntowa straciła wszelkie znaczenie dla właściciela nieruchomości władnącej. W doktrynie prawniczej wskazuje się, że ma to miejsce wówczas gdy służebność przestała przynosić jakąkolwiek korzyść gospodarczą nieruchomości władnącej. W takim wypadku właściciel nieruchomości obciążonej może domagać się zniesienia służebności bez wynagrodzenia dla właściciela nieruchomości władnącej.

Zobacz: Stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości

c) wygaśnięcie służebności wskutek niewykonywania przez lat dziesięć
Przyjmuje się, że skoro służebność gruntowa ustanawiana jest w interesie właściciela nieruchomości władnącej to wymaga się od niego aby z tego prawa korzystał.

REKLAMA

Bierność właściciela nieruchomości władnącej przez lat 10 powoduje wygaśnięcie ustanowionej służebności. Dotyczy to zarówno służebności czynnych (gdy właściciel nieruchomości władnącej ma prawo korzystać z nieruchomości obciążonej w określonym zakresie), jak i biernych (polegających na obowiązku właściciela nieruchomości obciążonej na ograniczeniu się w korzystaniu z przysługującej mu własności).

W pierwszym wypadku dniem terminu jest upływ dnia, który datą odpowiada dniowi, w którym uprawniony zaprzestał wykonywania służebności, a w drugim - upływ dnia, który datą odpowiada dniowi, w którym na nieruchomości powstał stan sprzeczny z treścią służebności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

REKLAMA

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

REKLAMA