reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zarządzanie nieruchomościami > Nowa instytucja prawa zabudowy

Nowa instytucja prawa zabudowy

Podczas II Forum hipoteki, które odbyło się w październiku 2009 roku w Warszawie eksperci omawiali rynek nieruchomości w Polsce, koncepcje hipoteki budowlanej, propozycje zmian ustawy o ochronie lokatorów, oraz nową instytucje jaką jest prawo zabudowy.

Porównując pierwsze półrocze roku 2009 do ubiegłego 2008 roku można zanotować spadek akcji kredytowej aż o 40 % . Banki coraz mniej chętnie udzielają kredytów, co wpływa na dostępność mieszkań, oraz ich wysokie ceny-mówi Agnieszka Drewcz- Tułodzieck- Prezes Fundacji na rzecz Kredytu hipotecznego.
Z badań przeprowadzonych przez Fundację dotyczących możliwości zakupu mieszkania bez konieczności zaciągania kredytu, wynika, że bez dodatkowych środków bankowych przeciętnego Polaka stać na zaledwie 0,5 m ² mieszkania z rocznej pensji. Sytuacja związana z dostępnością nieruchomości w Polsce jest jedną z gorszych w Europie.

Koncepcja hipoteki budowlanej

Koncepcja hipoteki budowlanej pojawiła się w 2006 roku w Polsko-Niemieckim Centrum Prawa Bankowego.
Taka hipoteka byłaby hipoteka przymusową, kaucyjną, oraz wspólną. Ustawa o gwarancji zapłaty za roboty budowlane nie spełnia swoich oczekiwań i z tego względu konieczna są zmiany w kodeksie cywilnym, oraz wprowadzenie nowej instytucji zabezpieczającej płatności jaką byłaby hipoteka budowlana.
Zabezpieczałaby ona należności wszystkich biorących udział w procesie budowlanym. 

Ustawa o ochronie praw lokatorów-propozycje zmiany

praw lokatorów. Obecnie projekt ustawy jest po pierwszym czytaniu przekazany do Komisji Infrastruktury. Proponowane w ustawie rozwiązania bardzo mocno bronią prawa najemcy.
W projekcie ustawy pojawia się możliwość najmu okazjonalnego, instytucji, która pojawiła się w latach ubiegłych, zmieniona została w 2001, natomiast w 2005 roku przywrócono ją w bardzo wąskim zakresie.
Wśród ważniejszych zasad w projekcie ustawy znalazły się zapisy:
- najem okazjonalny lokalu miałby zastosowanie do lokali mieszkalnych których właścicielami są osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.
-obowiązkowymi elementami umowy ma być oświadczenie najemcy, w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu,
-ustawodawca obniżył ryczałtową stawkę podatku do 8,5 % .

Upadłość konsumencka

Polska do tej pory była jednym z niewielu krajów, gdzie nie było regulacji upadłości konsumenckiej.
Według badania firmy Infor Monitor ponad 1 mln 300 osób ma kłopoty ze spłata kredytów, a zgodnie ze stanem na dzień 30 czerwca 2009 roku istnieje ok. 10 mld zł. zaległych zobowiązań finansowych.
W ciągu dwóch lat kwota zaległych zobowiązań finansowych ma ulec podwojeniu. Taka sytuacja wymaga podjęcia rozwiązań zmierzających do zmiany. 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama