REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa instytucja prawa zabudowy

Anna Sergiej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podczas II Forum hipoteki, które odbyło się w październiku 2009 roku w Warszawie eksperci omawiali rynek nieruchomości w Polsce, koncepcje hipoteki budowlanej, propozycje zmian ustawy o ochronie lokatorów, oraz nową instytucje jaką jest prawo zabudowy.

Porównując pierwsze półrocze roku 2009 do ubiegłego 2008 roku można zanotować spadek akcji kredytowej aż o 40 % . Banki coraz mniej chętnie udzielają kredytów, co wpływa na dostępność mieszkań, oraz ich wysokie ceny-mówi Agnieszka Drewcz- Tułodzieck- Prezes Fundacji na rzecz Kredytu hipotecznego.
Z badań przeprowadzonych przez Fundację dotyczących możliwości zakupu mieszkania bez konieczności zaciągania kredytu, wynika, że bez dodatkowych środków bankowych przeciętnego Polaka stać na zaledwie 0,5 m ² mieszkania z rocznej pensji. Sytuacja związana z dostępnością nieruchomości w Polsce jest jedną z gorszych w Europie.

REKLAMA

Koncepcja hipoteki budowlanej

Koncepcja hipoteki budowlanej pojawiła się w 2006 roku w Polsko-Niemieckim Centrum Prawa Bankowego.
Taka hipoteka byłaby hipoteka przymusową, kaucyjną, oraz wspólną. Ustawa o gwarancji zapłaty za roboty budowlane nie spełnia swoich oczekiwań i z tego względu konieczna są zmiany w kodeksie cywilnym, oraz wprowadzenie nowej instytucji zabezpieczającej płatności jaką byłaby hipoteka budowlana.
Zabezpieczałaby ona należności wszystkich biorących udział w procesie budowlanym. 

Ustawa o ochronie praw lokatorów-propozycje zmiany

praw lokatorów. Obecnie projekt ustawy jest po pierwszym czytaniu przekazany do Komisji Infrastruktury. Proponowane w ustawie rozwiązania bardzo mocno bronią prawa najemcy.
W projekcie ustawy pojawia się możliwość najmu okazjonalnego, instytucji, która pojawiła się w latach ubiegłych, zmieniona została w 2001, natomiast w 2005 roku przywrócono ją w bardzo wąskim zakresie.
Wśród ważniejszych zasad w projekcie ustawy znalazły się zapisy:
- najem okazjonalny lokalu miałby zastosowanie do lokali mieszkalnych których właścicielami są osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.
-obowiązkowymi elementami umowy ma być oświadczenie najemcy, w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu,
-ustawodawca obniżył ryczałtową stawkę podatku do 8,5 % .

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Upadłość konsumencka

Polska do tej pory była jednym z niewielu krajów, gdzie nie było regulacji upadłości konsumenckiej.
Według badania firmy Infor Monitor ponad 1 mln 300 osób ma kłopoty ze spłata kredytów, a zgodnie ze stanem na dzień 30 czerwca 2009 roku istnieje ok. 10 mld zł. zaległych zobowiązań finansowych.
W ciągu dwóch lat kwota zaległych zobowiązań finansowych ma ulec podwojeniu. Taka sytuacja wymaga podjęcia rozwiązań zmierzających do zmiany. 

Prawo zabudowy-nowa instytucja prawna

Pan Konrad Płochocki z Fundacji na rzecz kredytu hipotecznego omówił nową instytucję prawną „Prawa zabudowy”, a co za tym idzie likwidacje użytkowania wieczystego.
Nową instytucja prawna jest prawo zabudowy, które jest prawem do wzniesienia. Lub korzystania z budowli znajdującą się pod ziemia np. garaż), lub nad nią.

Prawo zabudowy ma być niezależnie wykonywane od prawa własności. Jest to prawo zbywalne, czasowe-ustanawiane od 30 do 100 lat, w przypadku jego wygaśnięcia wygasają również inne prawa. 

Jak do tej pory nie zostało ustalone, czy w takiej sytuacji instytucja użytkowania wieczystego powinna pozostać, czy nie.
Po wygaśnięciu prawa zabudowy własność budynku przechodziłaby w ręce poprzedniego właściciela. 

Fundacja na Rzecz Kredytu Hipotecznego, powołana została w 1991 roku przez ówczesnego Ministra Finansów, od 18 lat aktywnie w pracach. nad doskonaleniem ram systemowo-prawnych dla kredytu hipotecznego w Polsce.
Od 2001 roku Fundacja jako członek Europejskiej Federacji Hipotecznej, bierze udział w dyskusji na forum europejskim dotyczącej problematyki kredytu hipotecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA