Nowa instytucja prawa zabudowy
REKLAMA
REKLAMA
Porównując pierwsze półrocze roku 2009 do ubiegłego 2008 roku można zanotować spadek akcji kredytowej aż o 40 % . Banki coraz mniej chętnie udzielają kredytów, co wpływa na dostępność mieszkań, oraz ich wysokie ceny-mówi Agnieszka Drewcz- Tułodzieck- Prezes Fundacji na rzecz Kredytu hipotecznego.
Z badań przeprowadzonych przez Fundację dotyczących możliwości zakupu mieszkania bez konieczności zaciągania kredytu, wynika, że bez dodatkowych środków bankowych przeciętnego Polaka stać na zaledwie 0,5 m ² mieszkania z rocznej pensji. Sytuacja związana z dostępnością nieruchomości w Polsce jest jedną z gorszych w Europie.
REKLAMA
Koncepcja hipoteki budowlanej
Koncepcja hipoteki budowlanej pojawiła się w 2006 roku w Polsko-Niemieckim Centrum Prawa Bankowego.
Taka hipoteka byłaby hipoteka przymusową, kaucyjną, oraz wspólną. Ustawa o gwarancji zapłaty za roboty budowlane nie spełnia swoich oczekiwań i z tego względu konieczna są zmiany w kodeksie cywilnym, oraz wprowadzenie nowej instytucji zabezpieczającej płatności jaką byłaby hipoteka budowlana.
Zabezpieczałaby ona należności wszystkich biorących udział w procesie budowlanym.
Ustawa o ochronie praw lokatorów-propozycje zmiany
praw lokatorów. Obecnie projekt ustawy jest po pierwszym czytaniu przekazany do Komisji Infrastruktury. Proponowane w ustawie rozwiązania bardzo mocno bronią prawa najemcy.
W projekcie ustawy pojawia się możliwość najmu okazjonalnego, instytucji, która pojawiła się w latach ubiegłych, zmieniona została w 2001, natomiast w 2005 roku przywrócono ją w bardzo wąskim zakresie.
Wśród ważniejszych zasad w projekcie ustawy znalazły się zapisy:
- najem okazjonalny lokalu miałby zastosowanie do lokali mieszkalnych których właścicielami są osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali.
-obowiązkowymi elementami umowy ma być oświadczenie najemcy, w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny lokalu,
-ustawodawca obniżył ryczałtową stawkę podatku do 8,5 % .
Upadłość konsumencka
Polska do tej pory była jednym z niewielu krajów, gdzie nie było regulacji upadłości konsumenckiej.
Według badania firmy Infor Monitor ponad 1 mln 300 osób ma kłopoty ze spłata kredytów, a zgodnie ze stanem na dzień 30 czerwca 2009 roku istnieje ok. 10 mld zł. zaległych zobowiązań finansowych.
W ciągu dwóch lat kwota zaległych zobowiązań finansowych ma ulec podwojeniu. Taka sytuacja wymaga podjęcia rozwiązań zmierzających do zmiany.
Prawo zabudowy-nowa instytucja prawna
Pan Konrad Płochocki z Fundacji na rzecz kredytu hipotecznego omówił nową instytucję prawną „Prawa zabudowy”, a co za tym idzie likwidacje użytkowania wieczystego.
Nową instytucja prawna jest prawo zabudowy, które jest prawem do wzniesienia. Lub korzystania z budowli znajdującą się pod ziemia np. garaż), lub nad nią.
Prawo zabudowy ma być niezależnie wykonywane od prawa własności. Jest to prawo zbywalne, czasowe-ustanawiane od 30 do 100 lat, w przypadku jego wygaśnięcia wygasają również inne prawa.
Jak do tej pory nie zostało ustalone, czy w takiej sytuacji instytucja użytkowania wieczystego powinna pozostać, czy nie.
Po wygaśnięciu prawa zabudowy własność budynku przechodziłaby w ręce poprzedniego właściciela.
Fundacja na Rzecz Kredytu Hipotecznego, powołana została w 1991 roku przez ówczesnego Ministra Finansów, od 18 lat aktywnie w pracach. nad doskonaleniem ram systemowo-prawnych dla kredytu hipotecznego w Polsce.
Od 2001 roku Fundacja jako członek Europejskiej Federacji Hipotecznej, bierze udział w dyskusji na forum europejskim dotyczącej problematyki kredytu hipotecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.