reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > Jeszcze cztery lata na dostosowanie się do wymogów sanitarnych i technicznych

Jeszcze cztery lata na dostosowanie się do wymogów sanitarnych i technicznych

Wszystkie zakłady opieki zdrowotnej muszą dostosować do 2012 roku swoje pomieszczenia do nowych wymogów sanitarnych i technicznych.


Na publikację w Dzienniku Ustaw czeka podpisane już przez ministra zdrowia Ewę Kopacz rozporządzenie, które wydłuża do końca 2012 roku termin przystosowania pomieszczeń i urządzeń wszystkich zakładów opieki zdrowotnej do nowych wymagań sanitarnych i technicznych.

Dotychczas obowiązujące rozporządzenie z 2006 roku zakładało, że kierownicy zakładów opieki zdrowotnej zamkniętej, czyli głównie szpitale, są zobowiązani dostosować lokale, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, do wymagań zgodnych z rozporządzeniem do 31 grudnia 2012 r. Natomiast pozostałe placówki medyczne, czyli np. przychodnie, mają na to czas tylko do końca 2008 roku.

Nowelizacja rozporządzenia ma na celu zrównanie długości okresu dostosowawczego dla wszystkich rodzajów zoz. Wyjątek stanowią te zakłady, wobec których wymagania zostały określone w odrębnych przepisach. Dotyczy to np. zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, szpitalnych oddziałów ratunkowych czy laboratoriów.

Ponadto w nowelizacji rozporządzenia zmieniono termin, w którym kierownik zakładu prowadzącego działalność lub podmiot tworzący zakład w pomieszczeniach, gdzie prowadzona była działalność innego zakładu, są zobowiązani złożyć wojewodzie (prowadzi rejestr zakładów opieki zdrowotnej) program dostosowawczy zaopiniowany przez inspektora sanitarnego. Podpisane właśnie rozporządzenie określa ten termin na 30 czerwca 2012 r. Poprzedni termin upłynął 30 czerwca 2007 r. Dzięki zmianie tego terminu, zdaniem resortu zdrowia, odblokowane zostaną np. wstrzymane przekształcenia zakładów, prowadzone głównie przez jednostki samorządu terytorialnego.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra zdrowia z 15 lutego 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (czeka na publikację w Dz.U.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama