REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie wsparcie mogą liczyć samorządy ze strony Ministerstwa Kultury

_ AO

REKLAMA

Czy dotacje udzielane ze źródeł krajowych w ramach programów operacyjnych mają charakter refundacji? Kiedy potencjalny beneficjent może otrzymać wsparcie bezzwrotne? Na czym polega Program - Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego?

IWONA RADZISZEWSKA

REKLAMA

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zasady, warunki, procedury i kryteria otrzymania wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć i projektów inwestycyjnych i nieinwestycyjnych określone są w programach operacyjnych. Ich szczegółowy opis jest zamieszczony na stronach internetowych ministerstwa: www.mkidn.gov.pl. Jednym z głównych beneficjentów tej formy pomocy ze źródeł krajowych są jednostki samorządu terytorialnego.

Obecnie trwa rejestracja wniosków o dofinansowanie, które złożone zostały w ramach tegorocznego naboru wniosków i projektów w terminie do 31 stycznia.

REKLAMA

Niektóre programy operacyjne określają minimalną wartość projektu. I tak 25 tys. zł to minimalna wartość dofinansowania przedsięwzięć o charakterze nieinwestycyjnym. W ramach tych programów można otrzymać dotacje bezzwrotne na zorganizowanie np. w gminie przedsięwzięcia artystycznego o zasięgu lokalnym, regionalnym lub ogólnokrajowym. Można otrzymać dofinansowanie na projekty edukacyjno-kulturalne oraz organizację konferencji i wystaw. Pieniądze w ramach programów operacyjnych można pozyskać także na realizację tzw. projektów twardych, tj. prac inwestycyjnych, w tym modernizacji i adaptacji budowli zabytkowych i innych nieruchomości o charakterze kulturalnym z przeznaczeniem na np. cele edukacyjno-oświatowe albo kulturalne. W tym przypadku wartość dofinansowani wynosi co najmniej 200 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następny termin naboru wniosków upływa 31 maja. W przypadku gdy pozostaną środki finansowe, minister kultury i dziedzictwa narodowego ma prawo do ogłoszenia dodatkowego naboru. Informacje o tym umieszczone zostaną na stronie internetowej ministerstwa. Te sprawy reguluje m.in. rozporządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 17 grudnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa, szczegółowego trybu składania wniosków o udzieleniu dotacji oraz trybu przekazywania i rozliczania udzielonych dotacji (Dz.U. nr 147, poz. 1851).

Pomoc udzielana w ramach programów unijnych ma podobny charakter do refinansowania programów realizowanych w ramach unijnych programów pomocowych. Najczęściej jednak środki są przekazywane przed momentem rozpoczęcia przedsięwzięcia. Jest to znacznie dogodniejsze źródło finansowania przedsięwzięć o charakterze kulturalnym.

Celem Programu - Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zwiększenie efektywności wykorzystania środków europejskich na realizację przedsięwzięć kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym. Program polega na dofinansowaniu przez ministra kultury wkładu krajowego do wybranych projektów kulturalnych realizowanych ze środków europejskich. Promesa MKiDN to inaczej umowa przyrzeczenia o współfinansowaniu projektów realizowanych ze środków europejskich, pod warunkiem ich wyboru do realizacji w ramach funduszy strukturalnych, programów wspólnotowych oraz innych środków europejskich.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

REKLAMA