REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie wsparcie mogą liczyć samorządy ze strony Ministerstwa Kultury

_ AO

REKLAMA

Czy dotacje udzielane ze źródeł krajowych w ramach programów operacyjnych mają charakter refundacji? Kiedy potencjalny beneficjent może otrzymać wsparcie bezzwrotne? Na czym polega Program - Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego?

IWONA RADZISZEWSKA

REKLAMA

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zasady, warunki, procedury i kryteria otrzymania wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć i projektów inwestycyjnych i nieinwestycyjnych określone są w programach operacyjnych. Ich szczegółowy opis jest zamieszczony na stronach internetowych ministerstwa: www.mkidn.gov.pl. Jednym z głównych beneficjentów tej formy pomocy ze źródeł krajowych są jednostki samorządu terytorialnego.

Obecnie trwa rejestracja wniosków o dofinansowanie, które złożone zostały w ramach tegorocznego naboru wniosków i projektów w terminie do 31 stycznia.

REKLAMA

Niektóre programy operacyjne określają minimalną wartość projektu. I tak 25 tys. zł to minimalna wartość dofinansowania przedsięwzięć o charakterze nieinwestycyjnym. W ramach tych programów można otrzymać dotacje bezzwrotne na zorganizowanie np. w gminie przedsięwzięcia artystycznego o zasięgu lokalnym, regionalnym lub ogólnokrajowym. Można otrzymać dofinansowanie na projekty edukacyjno-kulturalne oraz organizację konferencji i wystaw. Pieniądze w ramach programów operacyjnych można pozyskać także na realizację tzw. projektów twardych, tj. prac inwestycyjnych, w tym modernizacji i adaptacji budowli zabytkowych i innych nieruchomości o charakterze kulturalnym z przeznaczeniem na np. cele edukacyjno-oświatowe albo kulturalne. W tym przypadku wartość dofinansowani wynosi co najmniej 200 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następny termin naboru wniosków upływa 31 maja. W przypadku gdy pozostaną środki finansowe, minister kultury i dziedzictwa narodowego ma prawo do ogłoszenia dodatkowego naboru. Informacje o tym umieszczone zostaną na stronie internetowej ministerstwa. Te sprawy reguluje m.in. rozporządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 17 grudnia 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa, szczegółowego trybu składania wniosków o udzieleniu dotacji oraz trybu przekazywania i rozliczania udzielonych dotacji (Dz.U. nr 147, poz. 1851).

Pomoc udzielana w ramach programów unijnych ma podobny charakter do refinansowania programów realizowanych w ramach unijnych programów pomocowych. Najczęściej jednak środki są przekazywane przed momentem rozpoczęcia przedsięwzięcia. Jest to znacznie dogodniejsze źródło finansowania przedsięwzięć o charakterze kulturalnym.

Celem Programu - Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zwiększenie efektywności wykorzystania środków europejskich na realizację przedsięwzięć kulturalnych o zasięgu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym. Program polega na dofinansowaniu przez ministra kultury wkładu krajowego do wybranych projektów kulturalnych realizowanych ze środków europejskich. Promesa MKiDN to inaczej umowa przyrzeczenia o współfinansowaniu projektów realizowanych ze środków europejskich, pod warunkiem ich wyboru do realizacji w ramach funduszy strukturalnych, programów wspólnotowych oraz innych środków europejskich.

AO

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Donald Tusk powołał Anitę Noskowską-Piątkowską na stanowisko Szefa Służby Cywilnej

  Jest nowy Szef Służby Cywilnej. Premier powołał na to stanowisko Anitę Noskowską-Piątkowską.

  Otyłość to poważna, przewlekła choroba. Matka wszystkich chorób. Jak ją skutecznie leczyć? Są leki, trzeba zmienić styl życia, w ostateczności operacja bariatryczna

  Na całym świecie 4 marca jest obchodzony Światowy Dzień Otyłości. Z tej okazji wczoraj na konferencji w centrum prasowym PAP prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO) prof. Lucyna Ostrowska podkreśliła, że otyłość to choroba, nie defekt kosmetyczny. "Jest to choroba, którą widać, ale która jest niestety przezroczysta, ponieważ wciąż mamy niedodiagnozowaną tę chorobę i niedostatecznie leczoną" - powiedziała. W wywiadzie dla PAP endokrynolog prof. Wojciech Bik powiedział, że choroba otyłościowa jest matką wszystkich chorób i możemy mówić o epidemii. Jego zdaniem leczenie otyłości należy zacząć od modyfikacji stylu życia. W leczeniu otyłości są też sprawdzone leki inkretynowe, które modulują wydzielanie insuliny i pobudzają uczucie sytości. 

  Darmowe badania w 18 szpitalach i placówkach medycznych Województwa Małopolskiego. Kraków, Tarnów, Zakopane i inne miasta

  Badania wzroku, piersi, poziomu cukru we krwi, echo serca, EKG czy USG – to niektóre z darmowych badań, jakie będzie można wykonać w 18 wojewódzkich szpitalach i placówkach medycznych w niemal wszystkie soboty marca (oprócz ostatniej) - poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Na Małopolan czekają również konlsultacje z lekarzami specjalistami i fizjoterapeutami. Z porad będzie można skorzystać bezpłatnie i bez skierowania. 

  Maksymalnie 20 uczniów w klasie, bezpłatne korepetycje i darmowe posiłki w szkołach (z opcją wegetariańską i wegańską). Obietnice dla Warszawy kandydatki Lewicy

  Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy obiecuje zmniejszenie liczebności klas do 20 osób, bezpłatne korepetycje i posiłki w szkołach oraz uspokojenie ruchu ulicznego wokół szkół.

  REKLAMA

  Faktyczne usunięcie z listy lektur szkolnych „Pana Tadeusza"? [O zmianach w podstawie programowej proponowanych przez resort B. Nowackiej]

  W szkole podstawowej jest tylko fragment „Pana Tadeusza”, a w szkole średniej to nie jest lektura obowiązkowa.

  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  REKLAMA

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  REKLAMA