reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Partycypacja gminy w kosztach inwestycyjnych jednostek Policji

Partycypacja gminy w kosztach inwestycyjnych jednostek Policji

Gmina uczestniczy w pokrywaniu wydatków inwestycyjnych, wspierając swoim wkładem działalność jednostki wojewódzkiej Policji. Inwestycja ta polega na montażu słupa fotoradaru na terenie gminy.

 

Czy prawidłowy jest zapis w zawartym porozumieniu, że swój udział urząd gminy zapłaci zgodnie z § 6050 na podstawie faktury VAT wystawionej przez wykonawcę? Czy obligatoryjny jest zapis, że urząd gminy, partycypując w kosztach przedsięwzięcia, może jedynie przekazać środki na konto Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Policji, stosując § 6170?

Jak stanowią zapisy art. 13 ust. 3 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji, w pokrywaniu wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych lub remontowych oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Policji, a także zakupu niezbędnych dla ich potrzeb towarów i usług, mogą uczestniczyć m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast - zgodnie z art. 13 ust. 4c ustawy o Policji, został utworzony Fundusz Wsparcia Policji, który jest państwowym funduszem celowym. Składa się on z funduszu:

• Centralnego,

• Wojewódzkiego,

• Szkół Policji.

Środki finansowe uzyskane przez Policję w trybie i na warunkach określonych w art. 13 ust. 3 i 4a ustawy o Policji, na podstawie umów i porozumień zawartych przez:

• Komendanta Głównego Policji - są przychodami funduszu centralnego,

• odpowiednio komendantów wojewódzkich lub Komendanta Stołecznego Policji albo podległych im komendantów powiatowych (miejskich, rejonowych) Policji - są przychodami funduszu wojewódzkiego,

• Komendanta Wyższej Szkoły Policji oraz komendantów szkół policyjnych - są przychodami funduszu Szkół Policji.

Środki Funduszu Wsparcia Policji są przeznaczone m.in. na pokrywanie wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych lub remontowych oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Policji, a także zakupu niezbędnych na ich potrzeby towarów i usług. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji 24 czerwca 2005 r. wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Wsparcia Policji.

W przypadku gdy gmina partycypuje w kosztach inwestycyjnych, przekazując środki na konto Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Policji, należy to zaklasyfikować do § 617 „Wpłaty jednostek na fundusz celowy na finansowanie lub dofinansowanie zadań inwestycyjnych” z odpowiednią czwartą cyfrą, stosując rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Paragraf ten obejmuje wpłaty, o których mowa w art. 13 ust. 3 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji, oraz wpłaty wymienione w art. 8a ust. 1 ustawy z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.

Podstawy prawne

• Ustawa z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1170)

• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 24 czerwca 2005 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Wsparcia Policji (Dz.U. Nr 118, poz. 1006; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 199, poz. 1467)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 234, poz. 1721)

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama