Kategorie

Monitoring wizyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W dniu 6 września 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019, poz. 1579), wprowadzająca m. in. zmiany w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Czy wójt musi poinformować pracowników o wprowadzeniu monitoringu w budynku urzędu gminy lub na terenie wokół niego?
Ustawodawca nową ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. dodał art. 5a  w ustawie o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Zgodnie z nimi zarządzanie mieniem państwowym obejmuje także zapewnienie bezpieczeństwa mienia, w ramach którego dopuszczalny jest monitoring.
Monitoring może być prowadzony na terenie nieruchomości i w obiektach budowlanych stanowiących mienie województwa, a także na terenie wokół takich nieruchomości i obiektów budowlanych.
Nowa ustawa o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000) artykułem 154 dodała w ustawie Prawo oświatowe art. 108a, który reguluje zasady wprowadzenia monitoringu w szkołach.
Na stronach internetowych Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych opublikowano wskazówki dotyczące wykorzystywania monitoringu wizyjnego.
Brak uregulowań prawnych dotyczących monitoringu w szkole to duży problem. GIODO przygotował w końcu stosowne wytyczne.
Czy dane zdobyte za pośrednictwem monitoringu wizyjnego zaliczyć można do zbioru danych osobowych? Co z ich ochroną?
Projektowane przepisy mają w większym stopniu chronić prawa osób, których wizerunki są obserwowane przez system monitoringu wizyjnego. Na podstawie proponowanych przepisów, każdej osobie będzie przysługiwało prawo do informacji o objęciu jej monitoringiem wizyjnym w otwartej przestrzeni publicznej lub zamkniętej przestrzeni przeznaczonej do użytku publicznego oraz – w określonych przypadkach – w przestrzeni prywatnej.