Monitoring w szkołach – czy można?
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze wprowadzenie monitoringu w szkole lub na terenie wokół szkoły musi być niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia dyrektor szkoły.
REKLAMA
Po drugie Dyrektor szkoły musi najpierw uzgodnić wprowadzenie monitoringu z organem prowadzącym oraz skonsultować z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim.
Polecamy: Karta Nauczyciela Komentarz
Monitoring w szkole nie może objąć:
1) pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze,
2) pomieszczeń, w których uczniom jest udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna
3) pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku i rekreacji pracowników,
4) pomieszczeń sanitarnohigienicznych,
5) gabinetu profilaktyki zdrowotnej,
6) szatni i przebieralni,
chyba że stosowanie monitoringu w tych pomieszczeniach jest niezbędne ze względu na istniejące zagrożenie zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia dyrektor szkoły lub placówki i nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych uczniów, pracowników i innych osób, w szczególności zostaną zastosowane techniki uniemożliwiające rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób.
Zobacz: RODO 2018
To oznacza, że możemy wprowadzić monitoring w szkole tylko ze względów bezpieczeństwa uczniów, ale nie np. w szatniach, chyba że monitoring w szatniach jest niezbędny ze względów bezpieczeństwa i nie naruszy to godności i innych dóbr osobistych uczniów, pracowników i innych osób. Proste prawda?
Nie rozumiem też do końca po co monitoring, który uniemożliwia rozpoznanie osób.
Na szczęście teren wokół szkoły i korytarz możemy monitorować o ile spełnimy dwa pierwsze warunki podane na początku.
Szkoła może przetwarzać nagrania z monitoringu tylko w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia.
Szkoła może przetwarzać ww. dane przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia nagrania
Po tym okresie, szkoła musi nagrania zniszczyć chyba, że przepisy odrębne stanowią inaczej. Pozwólcie Państwo, że podam przykład:
monitoring szkolny nagrał jak dwójka uczniów okrada trzeciego ucznia. W takim przypadku nagrania tego nie wolno szkole zniszczyć bo może stanowić dowód w postępowaniu karnym.
Dyrektor szkoły musi ponadto:
- poinformować uczniów i pracowników szkoły o wprowadzeniu monitoringu, najpóźniej 14 dni przed uruchomieniem monitoringu,
- przed dopuszczeniem osoby do wykonywania obowiązków służbowych poinformować ją na piśmie o stosowaniu monitoringu,
- oznaczyć pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych,
- uzgodnić z organem prowadzącym szkołę odpowiednie środki techniczne i organizacyjne w celu ochrony przechowywanych nagrań obrazu oraz danych osobowych uzyskanych
w wyniku monitoringu.
Monitoring nie powinien stanowić środka nadzoru nad jakością wykonywania pracy przez pracowników szkoły.
REKLAMA
REKLAMA