| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Monitoring w szkołach – czy można?

Monitoring w szkołach – czy można?

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000) artykułem 154 dodała w ustawie Prawo oświatowe art. 108a, który reguluje zasady wprowadzenia monitoringu w szkołach.

Po pierwsze wprowadzenie monitoringu w szkole lub na terenie wokół szkoły musi być niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia dyrektor szkoły.

Po drugie Dyrektor szkoły musi najpierw uzgodnić wprowadzenie monitoringu z organem prowadzącym oraz skonsultować z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim.

Polecamy: Karta Nauczyciela Komentarz

Monitoring w szkole nie może objąć:

1) pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze,

2) pomieszczeń, w których uczniom jest udzielana pomoc psychologiczno-pedagogiczna

3) pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku i rekreacji pracowników,

4) pomieszczeń sanitarnohigienicznych,

5) gabinetu profilaktyki zdrowotnej,

6) szatni i przebieralni,

chyba że stosowanie monitoringu w tych pomieszczeniach jest niezbędne ze względu na istniejące zagrożenie zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia dyrektor szkoły lub placówki i nie naruszy to godności oraz innych dóbr osobistych uczniów, pracowników i innych osób, w szczególności zostaną zastosowane techniki uniemożliwiające rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób.

Zobacz: RODO 2018

To oznacza, że możemy wprowadzić monitoring w szkole tylko ze względów bezpieczeństwa uczniów, ale nie np. w szatniach, chyba że monitoring w szatniach jest niezbędny ze względów bezpieczeństwa i nie naruszy to godności i innych dóbr osobistych uczniów, pracowników i innych osób. Proste prawda?

Nie rozumiem też do końca po co monitoring, który uniemożliwia rozpoznanie osób.

Na szczęście teren wokół szkoły i korytarz możemy monitorować o ile spełnimy dwa pierwsze warunki podane na początku.

Szkoła może przetwarzać nagrania z monitoringu tylko w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia.

Szkoła może przetwarzać ww. dane przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia nagrania

Po tym okresie, szkoła musi nagrania zniszczyć chyba, że przepisy odrębne stanowią inaczej. Pozwólcie Państwo, że podam przykład:

monitoring szkolny nagrał jak dwójka uczniów okrada trzeciego ucznia. W takim przypadku nagrania tego nie wolno szkole zniszczyć bo może stanowić dowód w postępowaniu karnym.

Dyrektor szkoły musi ponadto:

  1. poinformować uczniów i pracowników szkoły o wprowadzeniu monitoringu, najpóźniej 14 dni przed uruchomieniem monitoringu,
  2. przed dopuszczeniem osoby do wykonywania obowiązków służbowych poinformować ją na piśmie o stosowaniu monitoringu,
  3. oznaczyć pomieszczenia i teren monitorowany w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych,
  4. uzgodnić z  organem prowadzącym szkołę odpowiednie środki techniczne i organizacyjne w celu ochrony przechowywanych nagrań obrazu oraz danych osobowych uzyskanych
    w wyniku monitoringu.

Monitoring nie powinien stanowić środka nadzoru nad jakością wykonywania pracy przez pracowników szkoły.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »