RODO: Monitoring w samorządach wojewódzkich

O ile przepisy dotyczące monitoringu prowadzonego przez gminy i powiatu są takie same, o tyle przepisy dotyczące monitoringu prowadzonego przez samorząd wojewódzki trochę się różnią. Ustawodawca nową ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. dodał w ustawie o samorządzie wojewódzkim art. 60a.
Zgodnie z powyższym przepisem osoby uczestniczące w zarządzaniu mieniem województwa są zobowiązane do zachowanie szczególnej staranności przy wykonywaniu zarządu zgodnie z przeznaczeniem tego mienia i do jego ochrony.
W związku z powyższym monitoring prowadzony przez samorząd województwa, na podstawie ww. przepisów, może mieć na celu tylko ochronę mienia.
Monitoring ten może być prowadzony na terenie nieruchomości i w obiektach budowlanych stanowiących mienie województwa a także na terenie wokół takich nieruchomości i obiektów budowlanych.
Monitoring nie może obejmować pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek, palarni oraz obiektów socjalnych.
Nagrania obrazu zawierające dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie do celów, dla których zostały zebrane.
Nagrania z monitoringu mogą być przechowywane przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia nagrania, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej. Po upływie powyższego okresu uzyskane w wyniku monitoringu nagrania obrazu zawierające dane osobowe, podlegają zniszczeniu, z wyjątkiem sytuacji w których nagrania zostały zabezpieczone, zgodnie z odrębnymi przepisami, np. kodeksu postępowania karnego.
Nieruchomości i obiekty budowlane objęte przez samorząd województwa monitoringiem należy oznaczyć w sposób widoczny i czytelny sposób informacją o monitoringu. W szczególności za pomocą odpowiednich znaków.
Samorząd województwa stosujący monitoring jest zobowiązany stosować środki zabezpieczające przetwarzanie tych danych, w szczególności uniemożliwiające ich utratę lub bezprawne rozpowszechnienie, a także uniemożliwienie dostępu do danych osobom nieuprawnionym.
Paweł Ludwiczak, radca prawny
Komentarze(0)
Pokaż: