reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > RODO 2018 > RODO: Monitoring w samorządach wojewódzkich

RODO: Monitoring w samorządach wojewódzkich

Monitoring może być prowadzony na terenie nieruchomości i w obiektach budowlanych stanowiących mienie województwa, a także na terenie wokół takich nieruchomości i obiektów budowlanych.

O ile przepisy dotyczące monitoringu prowadzonego przez gminy i powiatu są takie same, o tyle przepisy dotyczące monitoringu prowadzonego przez samorząd wojewódzki trochę się różnią. Ustawodawca nową ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. dodał w ustawie o samorządzie wojewódzkim art. 60a.

Zgodnie z powyższym przepisem osoby uczestniczące w zarządzaniu mieniem województwa są zobowiązane do zachowanie szczególnej staranności przy wykonywaniu zarządu zgodnie z przeznaczeniem tego mienia i do jego ochrony.

W związku z powyższym monitoring prowadzony przez samorząd województwa, na podstawie ww. przepisów, może mieć na celu tylko ochronę mienia.

Monitoring ten może być prowadzony na terenie nieruchomości i w obiektach budowlanych stanowiących mienie województwa a także na terenie wokół takich nieruchomości i obiektów budowlanych.

Monitoring nie może obejmować pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek, palarni oraz obiektów socjalnych.

Nagrania obrazu zawierające dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie do celów, dla których zostały zebrane.

Nagrania z monitoringu mogą być przechowywane przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia nagrania, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej. Po upływie powyższego okresu uzyskane w wyniku monitoringu nagrania obrazu zawierające dane osobowe, podlegają zniszczeniu, z wyjątkiem sytuacji w których nagrania zostały zabezpieczone, zgodnie z odrębnymi przepisami, np. kodeksu postępowania karnego.

Nieruchomości i obiekty budowlane objęte przez samorząd województwa monitoringiem należy oznaczyć w sposób widoczny i czytelny sposób informacją o monitoringu. W szczególności za pomocą odpowiednich znaków.

Samorząd województwa stosujący monitoring jest zobowiązany stosować środki zabezpieczające przetwarzanie tych danych, w szczególności uniemożliwiające ich utratę lub bezprawne rozpowszechnienie, a także uniemożliwienie dostępu do danych osobom nieuprawnionym.

Paweł Ludwiczak, radca prawny

https://www.ludwiczak-radcaprawny.pl

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zdjęcia

RODO: Monitoring w samorządach wojewódzkich./ fot. Fotolia
RODO: Monitoring w samorządach wojewódzkich./ fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama