reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > RODO 2018 > RODO: Monitoring w samorządach wojewódzkich

RODO: Monitoring w samorządach wojewódzkich

Monitoring może być prowadzony na terenie nieruchomości i w obiektach budowlanych stanowiących mienie województwa, a także na terenie wokół takich nieruchomości i obiektów budowlanych.

O ile przepisy dotyczące monitoringu prowadzonego przez gminy i powiatu są takie same, o tyle przepisy dotyczące monitoringu prowadzonego przez samorząd wojewódzki trochę się różnią. Ustawodawca nową ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 r. dodał w ustawie o samorządzie wojewódzkim art. 60a.

Zgodnie z powyższym przepisem osoby uczestniczące w zarządzaniu mieniem województwa są zobowiązane do zachowanie szczególnej staranności przy wykonywaniu zarządu zgodnie z przeznaczeniem tego mienia i do jego ochrony.

W związku z powyższym monitoring prowadzony przez samorząd województwa, na podstawie ww. przepisów, może mieć na celu tylko ochronę mienia.

Monitoring ten może być prowadzony na terenie nieruchomości i w obiektach budowlanych stanowiących mienie województwa a także na terenie wokół takich nieruchomości i obiektów budowlanych.

Monitoring nie może obejmować pomieszczeń sanitarnych, szatni, stołówek, palarni oraz obiektów socjalnych.

Nagrania obrazu zawierające dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie do celów, dla których zostały zebrane.

Nagrania z monitoringu mogą być przechowywane przez okres nieprzekraczający 3 miesięcy od dnia nagrania, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej. Po upływie powyższego okresu uzyskane w wyniku monitoringu nagrania obrazu zawierające dane osobowe, podlegają zniszczeniu, z wyjątkiem sytuacji w których nagrania zostały zabezpieczone, zgodnie z odrębnymi przepisami, np. kodeksu postępowania karnego.

Nieruchomości i obiekty budowlane objęte przez samorząd województwa monitoringiem należy oznaczyć w sposób widoczny i czytelny sposób informacją o monitoringu. W szczególności za pomocą odpowiednich znaków.

Samorząd województwa stosujący monitoring jest zobowiązany stosować środki zabezpieczające przetwarzanie tych danych, w szczególności uniemożliwiające ich utratę lub bezprawne rozpowszechnienie, a także uniemożliwienie dostępu do danych osobom nieuprawnionym.

Paweł Ludwiczak, radca prawny

https://www.ludwiczak-radcaprawny.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zdjęcia

RODO: Monitoring w samorządach wojewódzkich./ fot. Fotolia
RODO: Monitoring w samorządach wojewódzkich./ fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama