reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Znajomość języka rosyjskiego umożliwi mianowanie

Znajomość języka rosyjskiego umożliwi mianowanie

Zmiana prawa Kancelaria premiera przygotowała już projekt rozporządzenia wskazujący m.in. certyfikaty językowe uprawniające do przystąpienia do egzaminu na urzędnika mianowanego.

Aby przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego, będzie trzeba udowodnić znajomość języka obcego na poziomie średnio zaawansowanym. Krajowa Szkoła Admisnitracji Publicznej, która przyjmuje zgłoszenia i przeprowadza egzamin, będzie respektowała certyfikaty wydane przez instytucje zrzeszone w Association of Language Testers in Europe (ALTE), a także inne wiarygodne, niezrzeszone w tej organizacji, których certyfikaty gwarantują znajomość języka na poziomie nie niższym niż B2. Tak wynika z projektu rozporządzenia prezesa rady ministrów w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej.

– Obowiązujące rozporządzenie wymienia konkretne certyfikaty, co jest kłopotliwe, gdy zmienia się ich nazwa. Wówczas, aby można było zaakceptować certyfikat, trzeba zmieniać rozporządzenie – mówi Wojciech Zieliński z Departamentu Służby Cywilnej w Kancelarii Premiera.

Tak jak dotychczas znajomość języka mają potwierdzać również m.in.: dyplom ukończenia studiów filologicznych, nauczycielskiego studium języków obcych, dyplom matury międzynarodowej, a także świadectwo ukończenia studiów podyplomowych za granicą lub w Polsce, ale prowadzonych we współpracy z uczelnią zagraniczną i z językiem obcym jako wykładowym. Projekt określa też wykaz szczegółowych zagadnień do sprawdzianu wiedzy oraz minimalną liczbę punktów, którą należy zdobyć, aby zdać egzamin. Ze sprawdzianu wiedzy jest to 30 z 90 punktów, ze sprawdzianu umiejętności – 20 z 60. W sumie, z dwóch części egzaminu, trzeba będzie zdobyć co najmniej 90 punktów.

Projekt nie zmienia także wysokości opłaty za postępowanie kwalifikacyjne – wyniesie 35 proc. minimalnej płacy (od 1 stycznia 2010 r. 460,95 zł).

Zgodnie z ustawą z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 227, poz. 1505) od przyszłego roku o mianowanie może ubiegać się osoba, która zna również język arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski, ukraiński. Egzamin składa się tylko z dwóch części: testu wiedzy i umiejętności.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama