REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świętokrzyskie - 68 mln zł z UE na rozwój edukacji

PAP

REKLAMA

68 mln zł przeznaczą w tym roku instytucje oświatowe w regionie świętokrzyskim na rozwój edukacji przedszkolnej, zajęcia pozalekcyjne oraz podnoszenie jakości nauczania w szkołach zawodowych. Środki będą pochodzić z UE - zapowiedział zarząd województwa.

Już w tym miesiącu, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, biuro rozwoju regionalnego w Kielcach zacznie przyjmować wnioski o przyznanie pieniędzy na pożyteczne projekty edukacyjne - zapowiedział w piątek członek zarządu województwa Zdzisław Wrzałka. Jak podkreślił na konferencji prasowej, łączna tegoroczna kwota dofinansowania działań edukacyjnych będzie o 15 mln zł wyższa od zeszłorocznej.

REKLAMA

REKLAMA

Na zakładanie nowych przedszkoli i rozwijanie aktywności już istniejących - np. przez wydłużanie czasu ich pracy lub wprowadzanie dodatkowych zajęć (logopedycznych, nauki angielskiego, itp.) - Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego zarezerwowało 27,5 mln zł. "Pieniądze te trafią przede wszystkim do małych miejscowości i wsi - tam gdzie przedszkoli brakuje najbardziej, a lokalne samorządy nie mają własnych środków na ich utrzymanie" - powiedział Wrzałka.

Ponad 29 mln zł otrzymają szkoły, których uczniowie mają ograniczony dostęp do wysokiej jakości kształcenia - m.in. z powodu miejsca zamieszkania oraz niskich dochodów rodziców. Dofinansowanie z Kapitału Ludzkiego umożliwi tym placówkom zorganizowanie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych rozwijających kompetencje uczniowskie. Mogą to być m.in. lekcje polskiego, informatyki, przedmiotów przyrodniczo-matematycznych, języków obcych, przedsiębiorczości.

"Szkoły będą mogły rozwijać również preorientację zawodową oraz roztaczać opiekę pedagogiczno-psychologiczną nad uczniami, którzy wykazują szczególne problemy w nauce" - poinformował zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego Krzysztof Szczypiór.

Z kolei świętokrzyskie szkoły zawodowe otrzymają ponad 10 mln zł na realizację projektów, dzięki którym uczniowie będą mogli uczestniczyć w dodatkowych zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, a także w specjalistycznych zajęciach związanych z kierunkiem kształcenia. Unijne pieniądze umożliwią m.in. zakupy nowoczesnych pomocy naukowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szkoły zawodowe będą mogły też rozwijać współpracę z firmami i instytucjami rynku pracy, aby absolwenci mieli w wyuczonych zawodach kwalifikacje odpowiednie do potrzeb regionalnych pracodawców - zaznaczył Szczypiór.

Świętokrzyskie ma szanse wykorzystania w latach 2007-2013 na przedsięwzięcia finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego - w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki - 317,5 mln euro. Na jednego mieszkańca przypada 250 euro - najwięcej ze wszystkich województw.

PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

REKLAMA

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

REKLAMA

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA