reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Szpital wojewódzki pozwał NFZ za nadwykonania

Szpital wojewódzki pozwał NFZ za nadwykonania

Szpital wojewódzki w Białymstoku skierował do sądu cywilnego pozew przeciwko NFZ o zapłatę za nadwykonania za 2009 rok. Szpital domaga się blisko 6,6 mln zł - poinformowano PAP we wtorek w Sądzie Okręgowym w Białymstoku.

To największy szpital prowadzony przez samorząd województwa podlaskiego i jeden z największych szpitali w regionie.

Termin rozpoczęcia procesu nie został jeszcze wyznaczony. To trzeci szpital w województwie podlaskim, po placówkach powiatowych w Kolnie i Grajewie, który zdecydował się na drodze sądowej dochodzić od Narodowego Funduszu Zdrowia pieniędzy za nadwykonania usług medycznych.

Pierwszy proces, z powództwa szpitala powiatowego w Grajewie rozpoczął się w kwietniu, ale na razie jest odroczony bezterminowo, m.in. z powodu kontroli w szpitalu, zarządzonej przez NFZ.

Szpital w Grajewie domaga się ponad 1,8 mln zł za świadczenia wykonane poza umową na oddziałach: dziecięcym, zakaźnym, wewnętrznym i chirurgii ogólnej, szpital w Kolnie chce ponad 444 tys. zł za nadwykonania pediatryczne.

Jak powiedział we wtorek PAP rzecznik prasowy podlaskiego oddziału NFZ Adam Dębski, w obu tych szpitalach trwa kontrola NFZ, który szczegółowo analizuje dokumentację medyczną. Kontrola dotyczy realizacji umów na świadczenia medyczne w 2009 roku.

Dębski przyznał, że fundusz ma prawo do przeprowadzenia takiej kontroli zawsze, ale te kontrole są konsekwencją pozwów. Dębski powiedział, że fundusz chce być przygotowywany do rozpraw w sądzie i dysponować szczegółowym materiałem, analizą poszczególnych przypadków medycznych, bo takich danych nie ma, gdyż dostaje ze szpitala jedynie ogólne sprawozdania.

Taka sama kontrola odbędzie się w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku, ale - jak podkreślił rzecznik - jeszcze nie wiadomo kiedy.

Jak dodał Dębski, ogółem, po zawarciu ugód, kwota kontraktów ze wszystkimi świadczeniodawcami w zakresie leczenia szpitalnego za rok 2009 wyniosła ponad 732,7 mln zł, zaś kwota nadwykonań sięga 54,3 mln zł.

Za ubiegły rok opłacone zostały tylko nadwykonania w procedurach ratujących życie (np. ostre zespoły wieńcowe) i nielimitowanych (np. porody, przeszczepy). Podlaski oddział NFZ 2009 rok zakończył stratą w wysokości prawie 50,7 mln zł. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama