reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Do końca tygodnia można składać wnioski o dopisanie do rejestru wyborców

Do końca tygodnia można składać wnioski o dopisanie do rejestru wyborców

Wyborcy chcący oddać głos w II turze wyborów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta do piątku mogą składać wnioski o dopisanie do rejestru wyborców w miejscowości, w której mieszkają, ale nie są zameldowani na stałe.

Do rejestru mogą się dopisywać ci wyborcy, którzy nie zrobili tego przed I turą wyborów. Aby móc to zrobić, wystarczy złożyć wniosek i umieścić w nim swoje dane oraz adres pobytu. Nie trzeba mieć tymczasowego zameldowania w miejscowości, w której chce się głosować.

Warto zrobić to jak najwcześniej, gdyż samo złożenie wniosku nie jest równoznaczne z dopisaniem do rejestru wyborców; wójt, burmistrz lub prezydent ma na podjęcie takiej decyzji trzy dni.

Jeśli we wniosku zostaną uwzględnione dodatkowe informacje, takie jak np. miejsce pracy, to ułatwi to gospodarzowi miasta lub gminy podjęcie decyzji w sprawie dopisania do rejestru.

Jeżeli wyborca zostanie dopisany do rejestru, automatycznie zostanie uznany za stałego mieszkańca danej miejscowości. Spowoduje to zatem wykreślenie takiej osoby z rejestru wyborców w gminie, w której jest zameldowany na stałe.

5 grudnia odbędzie się ponowne głosowanie w tych miejscach, gdzie rozstrzygnięcia nie przyniosła I tura wyborów, bo żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów.

W II turze Polacy wybierać będą 738 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Głosowanie odbędzie się w 581 gminach liczących do 20 tys. mieszkańców, w 125 gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, w 32 miastach na prawach powiatu.

Czytaj także: PKW: oficjalne wyniki wyborów samorządowych>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama