reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Odszkodowania za opóźnienia pociągów już od lipca

Odszkodowania za opóźnienia pociągów już od lipca

Pasażerowie otrzymają od przewoźnika odszkodowanie za przekraczające godzinę opóźnienie pociągu – stanowi projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Nowe prawo może zacząć obowiązywać już od lipca 2011 r.

Odszkodowania dla pasażerów zagwarantowane zostały w regulacjach prawa unijnego, do których należy dostosować polskie przepisy. Powinno to nastąpić już dwa lata temu jednakże rząd zwolnił przewoźników z obowiązku odszkodowawczego do czerwca 2011 r.

Jak informował w ubiegłym tygodniu "Puls Biznesu", o wydłużenie okresu zwolnień do końca 2014 r. wnioski złożyli już PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz Arriva RP.

Resort infrastruktury utrzymuje jednak że już od 1 lipca 2011 r. przewoźnicy będą musieli wypłacać odszkodowania. Odpowiedni projekt rozporządzenia został już przygotowany i przesłany do uzgodnień międzyresortowych.

Odszkodowanie przysługiwałoby w pierwszej kolejności pasażerom pociągów objętych obowiązkową rezerwacją miejsc – czyli pociągów ekspresowych i jeżdżących na trasach międzynarodowych. Stopniowo prawa pasażerów byłyby zwiększane i rozszerzane na pozostałe grupy – podaje PAP w oparciu o rozmowę z wiceministrem infrastruktury Andrzejem Masselem.

Wysokość odszkodowań mieściłaby się w granicach 25-50 proc ceny biletu w zależności od długości czasu opóźnienia pociągu. Opóźnienie do dwóch godzin uprawniałoby pasażerów do odszkodowania w wysokości 25 proc. ceny biletu, powyżej dwóch godzin – 50 proc.

W świetle unijnych regulacji pasażerowie powinni też otrzymać prawo do odszkodowania za utratę lub uszkodzenie bagażu w kwocie do 1825 euro z sztukę bagażu. W przypadku śmierci odszkodowanie ma wynieść min. 21 tys. euro.

Czytaj także: Pełne odszkodowanie od PKP dopiero w 2011 r.>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama