REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ujawnianie danych uczniów poza szkołę - niedozwolone

REKLAMA

Wszystkie sytuacje, kiedy dane dot. ucznia przekazywane są poza szkołę, to sytuacje z zasady niedozwolone - powiedział na briefingu prasowym w Łodzi Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Wojciech Wiewiórowski.

Wiewiórowski przyjechał do Łodzi na XIII Krajową Konferencję Dyrektorów Szkół i Przedszkoli, na której wygłosił referat pt. "Dyrektor administratorem baz danych osobowych". Wyjaśniał w nim m.in. jak powinny być chronione dane gromadzone w Systemie Informacji Oświatowej (SIO).

REKLAMA

Jego zdaniem, szkoły i przedszkola są bardzo trudnymi miejscami do zabezpieczania danych osobowych uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli.

REKLAMA

"Nie ukrywam, że sposób wykorzystania znajdujących się w szkołach danych o uczniach i nauczycielach budzi nasze wątpliwości. Ze skrajnie niepożądanymi sytuacjami mieliśmy do czynienia np. w wyborach samorządowych, kiedy gromadzone przez szkołę listy adresowe rodziców były wykorzystywane w kampanii politycznej przez nauczycieli startujących w wyborach" - powiedział Wiewiórowski.

Podkreślił, że każda sytuacja ujawniania danych zgromadzonych w szkole czy przedszkolu innemu podmiotowi powinna wzbudzać niepokój rodziców, którzy powinni mieć świadomość tego, jakie dane na ich temat i na temat ich dzieci są zbierane w szkole. Zdaniem Wiewiórowskiego, niepokój rodziców powinna wzbudzić np. publikacja, bez ich zgody, danych dziecka w różnego rodzaju biuletynach informacyjnych lub na stronach internetowych.

"Oczywiście mamy prawo chwalić się osiągnięciami naszego dziecka. Również szkoła ma prawo chwalić się osiągnięciami swoich uczniów ale powinna czynić to z poszanowaniem prywatności tychże osób. W zależności od wieku podstawą jest tutaj zgoda samych uczniów lub ich rodziców" - wyjaśnił Wiewiórowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez zgody zainteresowanych osób szkoła nie może również podawać m.in. żadnych informacji dot. stanu zdrowia uczniów. Informacją taką jest nie tylko to, jakie uczeń przeszedł choroby, ale też ile godzin nieobecności w szkole ma ze względu na zwolnienia chorobowe.

REKLAMA

"To też jest informacja o stanie zdrowia i jej przetwarzanie jest niedozwolone w ogóle. Wyjątki od tego określa tylko ustawa o ochronie danych osobowych, która przewiduje m.in. możliwość przetwarzania tych danych przez szkołę, ale tylko na potrzeby prowadzenia procesu edukacyjnego" - powiedział Wiewiórowski.

Jego zdaniem, szkoły muszą również zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów dot. ochrony danych osobowych przy korzystaniu z elektronicznych dzienników ocen, których prowadzenie przekazano instytucjom zewnętrznym.

"Takie przekazanie jest możliwe i dopuszczalne ale tylko w sytuacji, w której istnieje poprawnie skonstruowana umowa pomiędzy szkołą i takim podmiotem oraz jesteśmy pewni co do bezpieczeństwa danych i tego, że nie są one wykorzystywane do innych celów niż ten, dla którego został stworzony dziennik" - powiedział Wiewiórowski.

Dodał, że wszystkie sytuacje, kiedy dane dot. ucznia przekazywane są poza szkołę to sytuacje z zasady niedozwolone.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA