REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ujawnianie danych uczniów poza szkołę - niedozwolone

REKLAMA

Wszystkie sytuacje, kiedy dane dot. ucznia przekazywane są poza szkołę, to sytuacje z zasady niedozwolone - powiedział na briefingu prasowym w Łodzi Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Wojciech Wiewiórowski.

Wiewiórowski przyjechał do Łodzi na XIII Krajową Konferencję Dyrektorów Szkół i Przedszkoli, na której wygłosił referat pt. "Dyrektor administratorem baz danych osobowych". Wyjaśniał w nim m.in. jak powinny być chronione dane gromadzone w Systemie Informacji Oświatowej (SIO).

REKLAMA

Jego zdaniem, szkoły i przedszkola są bardzo trudnymi miejscami do zabezpieczania danych osobowych uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli.

REKLAMA

"Nie ukrywam, że sposób wykorzystania znajdujących się w szkołach danych o uczniach i nauczycielach budzi nasze wątpliwości. Ze skrajnie niepożądanymi sytuacjami mieliśmy do czynienia np. w wyborach samorządowych, kiedy gromadzone przez szkołę listy adresowe rodziców były wykorzystywane w kampanii politycznej przez nauczycieli startujących w wyborach" - powiedział Wiewiórowski.

Podkreślił, że każda sytuacja ujawniania danych zgromadzonych w szkole czy przedszkolu innemu podmiotowi powinna wzbudzać niepokój rodziców, którzy powinni mieć świadomość tego, jakie dane na ich temat i na temat ich dzieci są zbierane w szkole. Zdaniem Wiewiórowskiego, niepokój rodziców powinna wzbudzić np. publikacja, bez ich zgody, danych dziecka w różnego rodzaju biuletynach informacyjnych lub na stronach internetowych.

"Oczywiście mamy prawo chwalić się osiągnięciami naszego dziecka. Również szkoła ma prawo chwalić się osiągnięciami swoich uczniów ale powinna czynić to z poszanowaniem prywatności tychże osób. W zależności od wieku podstawą jest tutaj zgoda samych uczniów lub ich rodziców" - wyjaśnił Wiewiórowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez zgody zainteresowanych osób szkoła nie może również podawać m.in. żadnych informacji dot. stanu zdrowia uczniów. Informacją taką jest nie tylko to, jakie uczeń przeszedł choroby, ale też ile godzin nieobecności w szkole ma ze względu na zwolnienia chorobowe.

REKLAMA

"To też jest informacja o stanie zdrowia i jej przetwarzanie jest niedozwolone w ogóle. Wyjątki od tego określa tylko ustawa o ochronie danych osobowych, która przewiduje m.in. możliwość przetwarzania tych danych przez szkołę, ale tylko na potrzeby prowadzenia procesu edukacyjnego" - powiedział Wiewiórowski.

Jego zdaniem, szkoły muszą również zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów dot. ochrony danych osobowych przy korzystaniu z elektronicznych dzienników ocen, których prowadzenie przekazano instytucjom zewnętrznym.

"Takie przekazanie jest możliwe i dopuszczalne ale tylko w sytuacji, w której istnieje poprawnie skonstruowana umowa pomiędzy szkołą i takim podmiotem oraz jesteśmy pewni co do bezpieczeństwa danych i tego, że nie są one wykorzystywane do innych celów niż ten, dla którego został stworzony dziennik" - powiedział Wiewiórowski.

Dodał, że wszystkie sytuacje, kiedy dane dot. ucznia przekazywane są poza szkołę to sytuacje z zasady niedozwolone.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

REKLAMA

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

REKLAMA

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA