REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet województwa podkarpackiego wyniesie ponad 1,1 mld zł

REKLAMA

W 2012 roku samorząd woj. podkarpackiego będzie miał do dyspozycji ponad 1,1 mld zł. Wydatki oszacowano na ok. 1,2 mld zł; deficyt wyniesie prawie 86 mln zł.

Na ostatniej sesji sejmiku odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2012 r. Marszałek województwa Mirosław Karapyta powiedział podczas jego prezentacji, że na inwestycje przeznaczone zostanie prawie 690 mln zł.

REKLAMA

Marszałek podkreślił, że deficyt będzie stanowił 7,6 proc. dochodów. Jako źródła finansowania zadłużenia wskazał m.in. długoterminową pożyczkę z Banku Rozwoju Rady Europy.

"Wysoka kwota deficytu wynika z wieloletnich zadań inwestycyjnych finansowanych m.in. z budżetu UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwój Polski Wschodniej" - mówił Karapyta.

W 2012 r. ponad 19 mln zł kosztować będzie obsługa długu samorządu.

Wśród dochodów województwa jedną z większych pozycji stanowić będą środki pozyskane z budżetu UE - ponad 370 mln zł. Samorząd planuje pozyskać ze sprzedaży nieruchomości prawie 20 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marszałek podkreślił, że priorytetem dla zarządu województwa w przyszłym roku jest realizacja, jak największej liczby zadań współfinansowanych ze środków UE.

Spośród innych wydatków największe kwoty zostały przeznaczone m.in. na inwestycje drogowe - ponad 290 mln zł, na transport kolejowy - 38 mln zł oraz dopłaty do biletów ulgowych PKS - ponad 53 mln zł.

Zdaniem przewodniczącego klubu radnych PiS Wojciecha Buczaka jest to budżet "trwania na stanowiskach już zajętych".

"Jesteśmy zawiedzeni tym projektem budżetu. Brakuje w tym budżecie dynamicznych propozycji, które gwarantowałyby rozwój województwa. Obecnie rządząca koalicja w sejmiku (PO, PSL i SLD - PAP) ma warunki komfortowe, bo ma wsparcie ze strony rządu. Mimo tego nie mamy tutaj propozycji gwarantującej rozwój" - ocenił Buczak.

REKLAMA

Budżetu bronił szef klubu radnych PSL w sejmiku Mariusz Kawa. W jego ocenie nie jest to budżet straconych szans. "Budżet ten równoważy chęć rozwoju województwa (...) z możliwościami, które zastaliśmy. Uważam, że konstrukcja budżetu jest jak najbardziej właściwa" - dodał.

Kawa podkreślił, że klub PSL wniesie kilka uwag do projektu budżetu. Wśród propozycji PSL będzie m.in. taka, aby w budżecie znalazły się pieniądze na program odbudowy hodowli bydła mięsnego na Podkarpaciu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA