REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet województwa podkarpackiego wyniesie ponad 1,1 mld zł

REKLAMA

W 2012 roku samorząd woj. podkarpackiego będzie miał do dyspozycji ponad 1,1 mld zł. Wydatki oszacowano na ok. 1,2 mld zł; deficyt wyniesie prawie 86 mln zł.

Na ostatniej sesji sejmiku odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2012 r. Marszałek województwa Mirosław Karapyta powiedział podczas jego prezentacji, że na inwestycje przeznaczone zostanie prawie 690 mln zł.

REKLAMA

Marszałek podkreślił, że deficyt będzie stanowił 7,6 proc. dochodów. Jako źródła finansowania zadłużenia wskazał m.in. długoterminową pożyczkę z Banku Rozwoju Rady Europy.

"Wysoka kwota deficytu wynika z wieloletnich zadań inwestycyjnych finansowanych m.in. z budżetu UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwój Polski Wschodniej" - mówił Karapyta.

W 2012 r. ponad 19 mln zł kosztować będzie obsługa długu samorządu.

Wśród dochodów województwa jedną z większych pozycji stanowić będą środki pozyskane z budżetu UE - ponad 370 mln zł. Samorząd planuje pozyskać ze sprzedaży nieruchomości prawie 20 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marszałek podkreślił, że priorytetem dla zarządu województwa w przyszłym roku jest realizacja, jak największej liczby zadań współfinansowanych ze środków UE.

Spośród innych wydatków największe kwoty zostały przeznaczone m.in. na inwestycje drogowe - ponad 290 mln zł, na transport kolejowy - 38 mln zł oraz dopłaty do biletów ulgowych PKS - ponad 53 mln zł.

Zdaniem przewodniczącego klubu radnych PiS Wojciecha Buczaka jest to budżet "trwania na stanowiskach już zajętych".

"Jesteśmy zawiedzeni tym projektem budżetu. Brakuje w tym budżecie dynamicznych propozycji, które gwarantowałyby rozwój województwa. Obecnie rządząca koalicja w sejmiku (PO, PSL i SLD - PAP) ma warunki komfortowe, bo ma wsparcie ze strony rządu. Mimo tego nie mamy tutaj propozycji gwarantującej rozwój" - ocenił Buczak.

REKLAMA

Budżetu bronił szef klubu radnych PSL w sejmiku Mariusz Kawa. W jego ocenie nie jest to budżet straconych szans. "Budżet ten równoważy chęć rozwoju województwa (...) z możliwościami, które zastaliśmy. Uważam, że konstrukcja budżetu jest jak najbardziej właściwa" - dodał.

Kawa podkreślił, że klub PSL wniesie kilka uwag do projektu budżetu. Wśród propozycji PSL będzie m.in. taka, aby w budżecie znalazły się pieniądze na program odbudowy hodowli bydła mięsnego na Podkarpaciu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA