REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Aż 1,5 miliona seniorów otrzyma pomniejszoną 14-stą emeryturę? O ile? Kto jej nie otrzyma?

Paweł Sikora
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
DGP: 1,5 miliona seniorów otrzyma pomniejszoną 14-stą emeryturę? O ile? Kto jej nie otrzyma?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pełną kwotę świadczenia otrzyma 6,8 mln osób, a 1,5 mln świadczeniobiorców w pomniejszonej wysokości.

Nie wszyscy seniorzy będą uprawnieni do otrzymania czternastki. 

REKLAMA

W przypadku osób z emeryturą między 2900 zł a 4438,44 zł, kwota zostanie zmniejszona. Minimalna wysokość czternastki to 50 zł.

WAŻNE! Kwota 1588,44 zł emerytury, to kwota brutto. Zostanie od niej pobrany podatek PIT. Kwota netto do wypłaty, to 1445,48 zł. 

Kto nie otrzyma 14 emerytury 

REKLAMA

Czternasta emerytura będzie wypłacana w maksymalnej wysokości równej kwocie minimalnej emerytury. Część uprawnionych otrzyma świadczenie podzielone. Jeszcze inni, dodatek pomniejszony z uwagi na obowiązujący próg dochodowy. Ponadto z roku na rok liczba osób otrzymujących wsparcie w postaci 14. emerytury będzie maleć.

14. emerytura nie przysługuje sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku, lepiej uposażonym emerytom, emerytom z zawieszonymi świadczeniami oraz tzw. jesiennym emerytom. Nie będzie przysługiwać osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało zawieszone na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto będzie miał pomniejszoną czternastą emeryturę?

Dodatkowo, 14. emerytura może być pomniejszona według zasady "złotówka za złotówkę" dla emerytów i rencistów, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale od 2900 zł do 4438,44 zł brutto.

14. emerytury w 2023 r. dostaną tylko seniorzy, których emerytura, renta, lub suma różnych świadczeń nie przekroczą kwoty 4438,44 zł brutto. Osoby z progiem powyżej tej kwoty nie mają prawa do dodatkowej emerytury.

14. emerytura. Kiedy wypłata? 

Termin wypłaty 14. emerytury zostanie ogłoszony w specjalnym rozporządzeniu. Resort zapewnia, że wypłaty rozpoczną się pod koniec sierpnia i będą kontynuowane przez wrzesień, co jest zgodne z harmonogramem z poprzedniego roku. Pierwsze przelewy powinny dotrzeć do seniorów 25 sierpnia, a następne będą realizowane 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Czternasta emerytura jest wypłacana razem z regularnymi emeryturami i rentami, zgodnie ze standardowym harmonogramem płatności świadczeń. W rezultacie, seniorzy otrzymają jedno przelewanie lub przekaz pocztowy.

 

źródło: 14. emerytura na stałe. Ale ci emeryci nie dostaną "czternastki", Paweł Sikora 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GazetaPrawna.pl / Dziennik Gazeta Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA