reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Dodatek wychowawczy do zasiłku rodzinnego na każde dziecko?

Dodatek wychowawczy do zasiłku rodzinnego na każde dziecko?

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy dodatek wychowawczy do zasiłku rodzinnego należy się na każde dziecko. Powyższy problem nierównego traktowania rodzin przy ustalaniu prawa do dodatku wychowawczego był wielokrotnie podnoszony przez Rzecznika Praw Dziecka.

18 listopada br. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zgłosił udział w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym, sygn. akt: SK 36/15, wszczętym na skutek skargi konstytucyjnej wniesionej przez M. W.

Skarżącej odmówiono przyznania dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego na każde z trojga dzieci urodzonych podczas jednego porodu. O żądaniu skarżącej prawomocnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną wyrokiem z 14 marca 2014 r., sygn. akt: I OSK 283/13.

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Rzecznik Praw Dziecka podzielił pogląd skarżącej uznając, że art. 10 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn.: Dz.U.z 2015 r. poz. 114, ze zm.) rozumiany w ten sposób, że w przypadku korzystania z urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje do zasiłku rodzinnego na jedno z tych dzieci, narusza konstytucyjną zasadę równości w prawie oraz wobec prawa, pozbawiając rodziny wielodzietne szczególnej pomocy ze strony władz publicznych. Ponadto Rzecznik wskazał na naruszenie równego prawa każdego dziecka do korzystania z systemu zabezpieczenia społecznego – prawa zagwarantowanego w art. 26 Konwencji o prawach dziecka.

Powyższy problem nierównego traktowania rodzin przy ustalaniu prawa do dodatku wychowawczego był wielokrotnie podnoszony przez Rzecznika Praw Dziecka i stanowił przedmiot wystąpień generalnych do Ministra Pracy i Polityki Społecznej i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Anna Kośmider

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama