reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Zasiłki z pomocy społecznej 2015/2016

Zasiłki z pomocy społecznej 2015/2016

1 października 2015 roku zmianie ulega wysokość zasiłków z pomocy społecznej oraz kryteria dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń. Maksymalna kwota zasiłku stałego po zmianach wynosi 604 zł.

Od 1 października 2015 roku uległy zmianie kryteria dochodowe, kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz kwota dochodu w 1 ha przeliczeniowego. Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej istnieje obowiązek weryfikacji tych kwot co 3 lata, co ma się przyczyniać do podniesienia poziomu życia osób korzystających z pomocy społecznej.

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Zamrożenie kryteriów z 2006 roku i uchylenie się od obowiązku w 2009 roku doprowadziło do sytuacji w której osoby spełniające kryteria kwotowe, będące na granicy minimum egzystencji nie były objęte pomocą społeczną. Kwoty dochodu na osobę w rodzinie będące kryterium przyznania pomocy społecznej były bowiem wyższe niż te dotyczące minimum egzystencji. W 2012 roku podczas weryfikacji kwot dokonano zmian, według których kwoty świadczeń przewyższyły przedmiotowe minimum. Na podstawie badań dotyczących progu interwencji socjalnej przyjęto też wartości, które w założeniu nie powinny zostać przekroczone do czasu następnej weryfikacji w 2018 roku.

Zobacz również: Zasiłek rodzinny 2015/2016 - kwota

Wyższe progi i wyższe świadczenia od 1 października 2015 r.

Z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej wynika, że kryteria dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynoszą 634 zł (do tej pory 542 zł), dla osoby w rodzinie 514 zł (poprzednio 456 zł). Utrzymany został wymóg spełnienia drugiej przesłanki uzasadniającej przyznanie pomocy, jak m.in. bezdomność, sieroctwo czy niepełnosprawność. Dotyczy to zasiłku stałego, okresowego oraz celowego i wpłynie na sytuację finansową zarówno osób już pobierających świadczenie, jak i tych którzy dopiero będą się o nie ubiegać. Zmiana kryteriów będzie miała również wpływ na próg dochodowy do świadczeń pobocznych takich jak uprawnienie do posiłków dla dzieci. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że automatycznie wzrosną kwoty już przyznanych świadczeń celowych, co oznacza, że wprowadzona waloryzacja może, ale nie musi oddziaływać na już przyznane świadczenia, natomiast samo prawo do pomocy społecznej będzie rozpatrywane  wyłącznie według nowych kryteriów.

Założeniem podniesienia kwot jest objęcie pomocą większej ilości osób potrzebujących, którzy znajdując się w ciężkiej sytuacji materialnej nie są w stanie własnymi działaniami doprowadzić do podniesienia standardu życia. Należy również zaznaczyć, że celem świadczeń socjalnych nie jest jedynie zapewnienie środków materialnych na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale również ma przyczynić się do poprawy sytuacji na tyle, by świadczeniobiorcy mogli własnym działaniem doprowadzić do stanu w którym nie będą potrzebować pomocy państwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama