REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki z pomocy społecznej 2015/2016

Aleksandra Kolbus-Kucharska
Zasiłki, pomoc społeczna Fot. Fotolia
Zasiłki, pomoc społeczna Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 października 2015 roku zmianie ulega wysokość zasiłków z pomocy społecznej oraz kryteria dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń. Maksymalna kwota zasiłku stałego po zmianach wynosi 604 zł.

Od 1 października 2015 roku uległy zmianie kryteria dochodowe, kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz kwota dochodu w 1 ha przeliczeniowego. Zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej istnieje obowiązek weryfikacji tych kwot co 3 lata, co ma się przyczyniać do podniesienia poziomu życia osób korzystających z pomocy społecznej.

REKLAMA

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Zamrożenie kryteriów z 2006 roku i uchylenie się od obowiązku w 2009 roku doprowadziło do sytuacji w której osoby spełniające kryteria kwotowe, będące na granicy minimum egzystencji nie były objęte pomocą społeczną. Kwoty dochodu na osobę w rodzinie będące kryterium przyznania pomocy społecznej były bowiem wyższe niż te dotyczące minimum egzystencji. W 2012 roku podczas weryfikacji kwot dokonano zmian, według których kwoty świadczeń przewyższyły przedmiotowe minimum. Na podstawie badań dotyczących progu interwencji socjalnej przyjęto też wartości, które w założeniu nie powinny zostać przekroczone do czasu następnej weryfikacji w 2018 roku.

Zobacz również: Zasiłek rodzinny 2015/2016 - kwota

Wyższe progi i wyższe świadczenia od 1 października 2015 r.

REKLAMA

Z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej wynika, że kryteria dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynoszą 634 zł (do tej pory 542 zł), dla osoby w rodzinie 514 zł (poprzednio 456 zł). Utrzymany został wymóg spełnienia drugiej przesłanki uzasadniającej przyznanie pomocy, jak m.in. bezdomność, sieroctwo czy niepełnosprawność. Dotyczy to zasiłku stałego, okresowego oraz celowego i wpłynie na sytuację finansową zarówno osób już pobierających świadczenie, jak i tych którzy dopiero będą się o nie ubiegać. Zmiana kryteriów będzie miała również wpływ na próg dochodowy do świadczeń pobocznych takich jak uprawnienie do posiłków dla dzieci. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że automatycznie wzrosną kwoty już przyznanych świadczeń celowych, co oznacza, że wprowadzona waloryzacja może, ale nie musi oddziaływać na już przyznane świadczenia, natomiast samo prawo do pomocy społecznej będzie rozpatrywane  wyłącznie według nowych kryteriów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Założeniem podniesienia kwot jest objęcie pomocą większej ilości osób potrzebujących, którzy znajdując się w ciężkiej sytuacji materialnej nie są w stanie własnymi działaniami doprowadzić do podniesienia standardu życia. Należy również zaznaczyć, że celem świadczeń socjalnych nie jest jedynie zapewnienie środków materialnych na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale również ma przyczynić się do poprawy sytuacji na tyle, by świadczeniobiorcy mogli własnym działaniem doprowadzić do stanu w którym nie będą potrzebować pomocy państwa.

Zmiana kryteriów dochodowych dotyczących pomocy społecznej wpływa również na inne świadczenia, które mając na celu podniesienie jakości życia najuboższych  są przyznawane w szczególnych sytuacjach życiowych. W ten sposób wzrośnie wysokość kwoty będącej podstawą do ustalenia wysokości pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, na kontynuowanie nauki i pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej do wysokości 1722 zł.

Korzystniejsze z punktu widzenia świadczeniobiorcy są również kryteria dochodu z 1ha przeliczeniowego, który od tego roku będzie wynosić 288zł. 

Waloryzacja objęła również cudzoziemców, którzy posiadają status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy wynikający z chęci połączenia się z rodziną lub jej członkiem, który przebywa na terytorium Polski i posiada status uchodźcy lub został objęty ochrona uzupełniającą. Wysokości pomocy przeznaczonej na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego  wynosi od 606 zł do 1335 zł. Wydaje się mieć to tym większe znaczenie w świetle obecnej sytuacji na terenie Unii Europejskiej, gdy w bardzo krótkim czasie przybyła znaczna ilość uchodźców. Należy jednak zaznaczyć, że na tą regulację nie miało wpływu ustawodawstwo unijne, ponieważ określenie zasad przyznania i wysokości pomocy społecznej należy do kompetencji państw członkowskich. Prognoza kosztów wynikających z pomocy dla cudzoziemców została przeprowadzona na grupie 700 osób, co jest liczbą znacznie wyższa w stosunku do grupy 521 osób, które skorzystały z tej pomocy w 2014 roku.

Przedstawione zmiany wynikają z obserwacji statystyk dotyczących ilości świadczeniobiorców, wysokości świadczeń i nakładów finansowych poniesionych przez państwo. Zgodnie z wyliczeniami nowe kryteria dochodowe umożliwią skorzystanie z pomocy społecznej 3% więcej osób samotnie gospodarujących pobierających zasiłek stały, 9% więcej osób w rodzinie pobierających zasiłek stały, 3% więcej osób pobierających zasiłek okresowy, 5% w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi, za których usługi opiekuńcze ponosi koszty gmina.

Podstawa prawna:

 • art. 9 ust.8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
 • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  REKLAMA

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

  Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

  Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

  Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

  Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

  Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

  REKLAMA

  Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

  Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  REKLAMA