REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można odmówić udzielenia informacji publicznej przetworzonej?

Kiedy można odmówić udzielenia informacji publicznej przetworzonej?/ fot. Fotolia
Kiedy można odmówić udzielenia informacji publicznej przetworzonej?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedmiotem wniosku o udostępnienie informacji publicznej może być informacja, której przygotowanie będzie wymagało podjęcia działań intelektualnych oraz zaangażowania znacznego nakładu czasu i pracy. Udostępnienie takiej informacji uwarunkowane jest jednak wykazaniem przez wnioskodawcę, że za tym udostępnieniem przemawia szczególnie uzasadniony interes publiczny. W przeciwnym wypadku dysponent informacji powinien wydać decyzję o odmowie jej udostępnienia.

Każda informacja o sprawach publicznych, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (dalej: u.d.i.p.), stanowi informację publiczną i podlega udostępnieniu. Tak zdefiniowaną informację publiczną można podzielić na informację prostą oraz informację przetworzoną.

REKLAMA

REKLAMA

Jak zauważył WSA w Rzeszowie w wyroku z 25 sierpnia 2016 r. (sygn. akt II SA/Rz 639/16), udzielenie informacji prostej nie wiąże się z poniesieniem przez organ i podległy mu aparat znaczącego nakładu czasu i pracy. W tym ujęciu udostępnienie informacji prostej nie może wpływać na zakłócenie podstawowej działalności instytucji publicznej.

Natomiast przetworzona informacja publiczna to taka, której powstanie wymaga dodatkowych czynności intelektualnych. W ich wyniku powstaje nowa informacja, stanowiąca kompilację informacji prostych posiadanych przez podmiot zobowiązany. Przygotowanie informacji przetworzonej wymaga najczęściej podjęcia różnych działań, takich jak: analizy, obliczenia, zestawienia, podsumowania, które połączone są z zaangażowaniem intelektualnym. Jednak zgodnie z wyrokiem WSA w Olsztynie z 6 września 2011 r. (sygn. akt II SA/Ol 435/11), samo wyszukanie w rejestrach, ewidencjach czy innego rodzaju zestawieniach określonych we wniosku informacji nie stanowi przetworzenia tych informacji. Również odszukanie określonych informacji wskazanych przez wnioskodawcę, a stanowiących już akta archiwalne, celem wygenerowania kserokopii dla wnioskodawcy - nie może być kwalifikowane jako przetworzenie informacji.

REKLAMA

W praktyce istotnym problemem okazuje się ustalenie, czy wniosek, który dotyczy bardzo szerokiego katalogu dokumentów źródłowych, stanowiących przecież nośnik informacji publicznych prostych (np. sporządzenia kserokopii wszystkich decyzji administracyjnych wydanych w określonych rodzajowo sprawach), może zostać zakwalifikowany jako żądanie udostępnienia informacji publicznej przetworzonej. Przeciwko takiej kwalifikacji opowiada się większość orzeczeń sądowych. Jednak NSA w wyroku z 30 września 2015 r. (sygn. akt I OSK 1764/14) uznał, że w pewnych przypadkach bardzo szeroki zakres wniosku, wymagający zgromadzenia, zanonimizowania i sporządzenia kserokopii wielu dokumentów, może wymagać aż takich działań organizacyjnych i angażowania środków osobowych, że zakłóci to normalny tok działania podmiotu zobowiązanego. W takim przypadku należy uznać, że wniosek faktycznie dotyczy informacji publicznej przetworzonej.

Przy okazji kwalifikowania rodzaju informacji trzeba też zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy informacją przetworzoną a informacją przekształconą. Co do zasady, informacja przetworzona stanowi nową informację - taką, która nie istniała na dzień złożenia wniosku. Natomiast przekształcenie informacji jest zabiegiem technicznym, w wyniku której zewnętrzna forma informacji prostej ulega przekształceniu zgodnie z wnioskiem. Przykładowo, dokument funkcjonujący w postaci papierowej zostaje udostępniony w formie skanu. Takie przekształcenie jest jak najbardziej dopuszczalne, a wnioskodawca nie musi w żaden sposób uzasadniać wyboru formy (np. kserokopia, skan, zdjęcie), w której informacja ma zostać udostępniona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Kiedy można odmówić udzielenia informacji publicznej przetworzonej

W artykule szczegółowo omówiono procedurę udzielania informacji publicznej przetworzonej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA