REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Partnerstwo publiczno-prywatne w gminie Wiązowna

Partnerstwo publiczno-prywatne w gminie Wiązowna./ fot. Fotolia
Partnerstwo publiczno-prywatne w gminie Wiązowna./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gmina Wiązowna podpisała umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym z dotacją UE. Dzięki tej umowie uruchomiony został kompleksowy system modernizacji obiektów oświatowych.

REKLAMA

Wiązowna to podwarszawska gmina wiejska, położona w powiecie otwockim, zamieszkana przez prawie 12 tys. osób. Mieszkańców gminy stale przybywa, w związku z czym rośnie liczba dzieci uczęszczających do placówek edukacyjnych. Niektóre szkoły już są przepełnione. W 2015 roku władze gminy postanowiły sięgnąć po partnerstwo publiczno-prywatne (PPP), upatrując w nim szansy na rozwiązanie tego problemu. Zwłaszcza, że podobne przedsięwzięcia zostały już zrealizowane w innych mazowieckich gminach, takich jak: KarczewDębe WielkieKobyłka, czy Płock. Wyjątkowość projektu miała polegać na uzyskaniu podwójnego efektu, zrealizowania prac inwestycyjnych polegających na remontach i rozbudowach obiektów, z jednoczesnym wykorzystaniem rozwiązań służących zwiększeniu efektywności energetycznej budynków. W prace nad wdrożeniem projektu zaangażowany był zarówno zespół pracowników gminy, jak też zewnętrzny doradca.

REKLAMA

Przygotowanie projektu i procedura wyboru partnera prywatnego zajęły nieco ponad półtora roku. Ogłoszenie o zamówieniu, dotyczące postępowania, zostało zamieszczone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z 6 października 2015 r. pod numerem S-193/349104-2015. Dialog konkurencyjny trwał dokładnie rok, od grudnia 2015 r. do grudnia 2016 r. Uczestniczyło w nim dwóch wykonawców. W tym czasie odbyło się 6 tur negocjacyjnych, obejmujących wszelkie aspekty współpracy w ramach PPP, po czym wykonawcy zostali zaproszeni do składania ofert. Podpisanie umowy z wybranym partnerem prywatnym odbyło się 1 marca 2017 r. Projekt znajduje się już w fazie realizacyjnej. Etap inwestycyjny zakończy się najpóźniej we wrześniu 2018 r., po czym partner prywatny zapewni utrzymanie obiektów i zarządzanie gospodarką energetyczną przez okres 15 lat. Wartość umowy o PPP wynosi niemal 70 mln zł.

Zobacz również: Oświata

Szczegółowy zakres projektu

Ostateczny zakres projektu, wynikający z zawartej umowy o PPP, obejmuje nie tylko modernizację energetyczną, ale przede wszystkim rozbudowę i remonty obiektów. Tym samym gminie udało się połączyć duży projekt inwestycyjny z wykorzystaniem efektywności energetycznej. Z tego względu warto bliżej przyjrzeć się inwestycjom w poszczególnych obiektach:

  • Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Wiązownie - termomodernizacja budynku i rozbudowa szkoły o nowe skrzydło, w tym: wymiana źródeł ciepła i instalacji centralnego ogrzewania, modernizacja i rozbudowa systemu wentylacji mechanicznej z zastosowaniem odzysku ciepła, wymiana instalacji ciepłej wody, wymiana oświetlenia na energooszczędne, wymiana drzwi zewnętrznych i okien. Szkoła uzyska docelowo 31 sal lekcyjnych, a także elementy małej architektury. Szkoła będzie w pełni dostępna dla uczniów niepełnosprawnych.
  • Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Zakręcie - termomodernizacja budynku, w tym wymiana drzwi zewnętrznych i okien, modernizacja źródła ciepła (wysoko kondensacyjny kocioł gazowy), modernizacja instalacji, w tym grzewczej i ciepłej wody, elektrycznej i wentylacji mechanicznej. Powstanie także nowe skrzydło, w którym znajdzie się 19 sal lekcyjnych, w tym dedykowane pracownie tematyczne oraz 6 sal do edukacji wczesnoszkolnej, ponadto przewidziano tam kuchnię. Przy szkole przebudowane zostaną też parkingi i chodniki.
  • Gimnazjum w Gliniance - termomodernizacja budynku, w tym modernizacja instalacji grzewczej, zastosowanie odzysku ciepła z systemu wentylacji mechanicznej, wymiana drzwi, ocieplenie stropu, wykorzystanie zewnętrznych pomp ciepła jako podstawowego źródła ciepła; instalacja fotowoltaiczna, adaptacja strychu na 4 sale dydaktyczne z zapleczami, wykonanie ciągów pieszych i chodników, budowa oświetlenia oraz budowa drogi dojazdowej do budynku szkoły wraz z parkingiem i odwodnieniem terenu.
  • Szkoła Podstawowa w Gliniance - przebudowa budynku, budowa nowego skrzydła (sześć sal) i sali gimnastycznej. Przewiduje się także rozbiórkę budynku parterowego i gospodarczego, ocieplenie ścian i stropodachu, wymianę drzwi i okien, dachu i posadzki, modernizacja instalacji grzewczej (pompa ciepła i kocioł olejowy), ciepłej wody użytkowej i instalacji elektrycznej.
  • Przedszkole i świetlica w Woli Duckiej - docelowo powstaną cztery oddziały przedszkolne i sala wielofunkcyjna na potrzeby świetlicy. Teren wokół budynku zostanie zagospodarowany, a sam budynek ocieplony i wyposażony w instalacje teletechniczną i wentylacyjną.

Przedsięwzięcie zostanie dostosowane do planowanej reformy edukacyjnej, przewidującej likwidację gimnazjów. Inwestycja będzie spłacana przez 15 lat, przy czym nieuzyskanie przez gminę gwarantowanych oszczędności lub poziomu zużycia energii w obiektach albo niedochowanie przez partnera prywatnego uzgodnionego standardu dostępności, skutkować będzie obniżeniem wynagrodzenia partnera prywatnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dofinansowanie ze środków UE

Przedsięwzięcie gminy Wiązowna uzyskało także dofinansowanie ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 (działanie 4.2 "Efektywność energetyczna"). Warto zaznaczyć, że nie jest to "ustawowa" hybryda. Województwo Mazowieckie nie przewidziało bowiem w regulaminie konkursu możliwości realizacji projektów hybrydowych, czyli łączących środki unijne z PPP. Oznacza to, że wykorzystanie środków UE będzie możliwe na dwa sposoby:

  1. poprzez wniesienie przez gminę wkładu własnego do projektu, co stanowi rozwiązanie najprostsze, lub
  2. poprzez upoważnienie partnera prywatnego do ponoszenia wydatków kwalifikowanych i rozliczenia ich z instytucją wdrażającą.

Jak widać, bez względu na to, czy projekt PPP ma formalny status projektu hybrydowego, czy też nie, w każdym przypadku możliwy jest montaż finansowy przewidujący udział środków zewnętrznych, w tym przede wszystkim środków unijnych.

dr Rafał Cieślak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA