REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój PPP w Polsce 2017 r.

Rozwój PPP w Polsce 2017 r.
Rozwój PPP w Polsce 2017 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju przygotowało propozycję zmian w prawie, które mają na celu ułatwić realizację przedsięwzięć w formule PPP. Zmiany prawa to tylko niektóre działania podjęte przez Ministerstwo.

Kto planuje inwestycję w formule PPP? Ile takich projektów już zrealizowano i jak wygląda rynek? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dwóch bazach, które opublikowało Ministerstwo Rozwoju. Bazy to jeden z elementów pakietu działań na rzecz PPP.

REKLAMA

Na #PakietDlaPPP składają się konkretne działania, których zadaniem jest pobudzenie rynku partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Ministerstwo przygotowało m.in.:

 • bazę planowanych projektów PPP,
 • bazę inwestycji PPP z zawartymi umowami,
 • propozycje zmian w prawie, które ułatwią realizację przedsięwzięć w formule PPP,
 • ogromny projekt szkoleniowy dla administracji rządowej i samorządowej,
 • wsparcie doradcze dla wybranych projektów.

Wszystkie te działania i wiele innych znalazły się w projekcie Polityki Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego, której powstanie zapowiada Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Polityka Rządu w zakresie rozwoju PPP jest już na zaawansowanym etapie legislacyjnym.

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

Dokument zakłada m.in, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • w latach 2017-2020 zostanie zawartych 100 nowych umów PPP,
 • wartość inwestycji realizowanych w tej formule ma wynieść co najmniej 5 proc. nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym,
 • do 2020 r. co najmniej 10 postępowań o wybór partnera prywatnego zainicjuje sektor rządowy,
 • 40 proc. wszystkich postępowań – rządowych i samorządowych – ma zakończyć się sukcesem (obecnie kończy się tak niecałe 25 proc. postępowań).

Baza planowanych projektów PPP

Baza to źródło informacji o ilości, wartości, rodzaju, zakresie, skali oraz lokalizacji planowanych inwestycji PPP w Polsce. Zawiera zweryfikowaną, wiarygodną i aktualną (stan na 29 marca) listę 145 projektów. W tym 46 ogłoszonych już postępowań o wybór partnera prywatnego, i 99 planowanych do uruchomienia w najbliższym czasie. Łączna wartość tych 145 inwestycji to 48 mld zł. Dominują przedsięwzięcia z zakresu infrastruktury transportowej, efektywności energetycznej, sportu i turystyki, ochrony zdrowia.

Baza projektów PPP z zawartymi umowami

Baza zawiera ponad 120 umów PPP, jakie zawarto w Polsce do końca grudnia 2016 r. na podstawie ustaw: o PPP i o koncesjach. Z tej liczby aktualnie są realizowane lub zostały zrealizowane umowy dla 112 projektów na łączną sumę 5,6 mld zł. Ponad 2/3 wszystkich umów to model koncesyjny. Zdecydowana większość umów PPP została zawarta przez jednostki samorządu terytorialnego.

Po co nam te bazy?

Obie bazy dostępne są w formie elektronicznej. Umożliwiają filtrowanie i generowanie raportów. Będą cyklicznie weryfikowane i aktualizowane. Dla każdego projektu, zarówno z zawartą umową, jak i planowanego, opracowana została jednostronicowa fiszka, która zawiera podstawowe informacje o projekcie, w tym dane kontaktowe partnera publicznego.Korzyści z przygotowania baz jest co najmniej kilka, np.:

 • z bazy planowanych projektów skorzystają m.in. przedsiębiorcy, którzy będą chcieli wziąć udział w postępowaniu – to swego rodzaju oferta sektora publicznego dla prywatnego;
 • fiszki ułatwią kontakt pomiędzy uczestnikami rynku – stronami publiczną i prywatną, doradcami, ośrodkami analitycznymi itp.;
 • obie bazy mogą być wykorzystane dla oceny efektów, jakie przyniosła realizacja projektów PPP oraz szacowania korzyści stosowania tej formuły.

Nowelizacja ustawy o PPP i innych ustaw

Ministerstwo Rozwoju przygotowało również pakiet zmian w prawie, które pomogą rozruszać rynek PPP. Projekt ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw zawiera kilkadziesiąt różnych propozycji zmian w 16 ustawach (szczegóły w osobnym materiale).Wszystkie proponowane zmiany prawne powstawały przy udziale grupy roboczej składającej się z kilkudziesięciu praktyków, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, instytucji finansowych, świata nauki oraz organów administracji rządowej zajmujących się realizacją projektów PPP w Polsce. Projekt ustawy znajduje się obecnie w konsultacjach publicznych. Termin na zgłaszanie uwag upływa 5 kwietnia 2017 r.


Szkolenia dla prawie 1,5 tys. osób

W piątek 31 marca MR uruchomi ogromny trzyletni projekt szkoleniowy dotyczący rozwoju PPP w Polsce, dedykowany pracownikom administracji rządowej i samorządowej. Pracownicy administracji publicznej podniosą swoje kwalifikacje w obszarze PPP, co ma się przyczynić do zwiększenia skuteczności samorządów w realizacji tego typu projektów. Planowane jest przeszkolenie, co najmniej 1400 pracowników administracji publicznej z ponad 600 instytucji. Opracowanych zostanie ponad 20 publikacji poświęconych tematyce PPP, w tym analizy rynku PPP, opisy dobrych praktyk. Powstaną również wytyczne w zakresie: przygotowania projektów PPP, dokumentacji przetargowych, wzory umów PPP. Wybrane projekty PPP otrzymają kompleksowe wsparcie doradcze. Projekt ten zapewni źródła finansowania dla części ww. działań.

Wsparcie doradcze dla wybranych projektów

W grudniu 2016 r. MR uruchomiło otwarty nabór projektów PPP do wsparcia. Resort zapewnia doradztwo prawne, finansowe i techniczne na wysokim eksperckim poziomie. Doradztwo pozwala z jednej strony zwiększyć szanse powodzenia projektu, z drugiej przyczynia się do gromadzenia osadzonych w polskich warunkach doświadczeń i pozwala na tworzenie dobrych praktyk, które ministerstwo upowszechnia za pomocą publikacji i szkoleń.

Zobacz serwis: Finanse

Obecnie wspierane są trzy projekty PPP tj.:

 • modernizacja dróg wojewódzkich w woj. dolnośląskim,
 • modernizacja szpitala wojewódzkiego w Sosnowcu,
 • pierwszy rządowy projekt PPP budowa budynku sądu w Nowym Sączu.

Planowane jest wsparcie kolejnych 6 projektów o łącznej wartości prawie 700 mln zł. W  tym celu w styczniu 2017 r. podpisano umowy ramowe z trzema konsorcjami firm doradczych na świadczenie kompleksowego doradztwa dla podmiotów publicznych zainteresowanych realizacją projektów w modelu PPP na łączną wartość prawie 12 mln zł.

Co dalej?

Na #PakietDlaPPP składają się również inne działania wskazane w projekcie rządowej polityki rozwoju tej formuły, np.:

 • MR na prośbę promotorów projektów PPP będzie wydawać opinię na temat planowanych przez nich inwestycji, 
 • MF we współpracy z BGK i PFR będzie pracować nad systemem preferencyjnych gwarancji i poręczeń dla sektora publicznego i prywatnego,
 • analizowane będą inne możliwe instrumenty finansowe zmniejszające koszty przygotowania i realizacji projektów PPP,
 • powstaną wytyczne,  wzory umów, zbiory dobrych praktyk do wykorzystania przez podmioty publiczne,
 • tam gdzie jest to wskazane powstaną sektorowe i regionalne strategie rozwoju PPP.

***

W ostatnich kilku miesiącach Ministerstwo Rozwoju zleciło przeprowadzenie dwóch badań, które pokazują stan rynku PPP w Polsce.

REKLAMA

W listopadzie 2016 r. powstał raport z badania Postrzeganie partnerstwa publiczno-prywatnego przez przedstawicieli instytucji publicznych. Badanie skierowane było do przedstawicieli administracji na szczeblu centralnym, regionalnym i lokalnym. Mimo dość powszechnej znajomości PPP, tylko niespełna 1/3 respondentów zadeklarowała, że brała pod uwagę partnerstwo jako sposób na realizację inwestycji, a ponad połowa nadal nie jest przekonana do projektów w takiej formule. Jako najważniejsze przeszkody wskazywane były niewystarczające zasoby kadrowe, brak wiedzy na temat PPP, brak doświadczenia. Respondenci wiedzę na temat PPP czerpią przede wszystkim z mediów,  szkoleń i konferencji oraz portalu ppp.gov.pl prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju. Portal ten, wraz z oficjalnymi aktami prawnymi, uchodzi za najbardziej wiarygodne źródła wiedzy o PPP.

Na początku tego roku przygotowany został również raport z analizy rynku PPP w latach 2009-2016. W tym okresie z sukcesem zawarto i rozpoczęto realizację 112 kontraktów o łącznej wartości prawie 5,6 mld zł. 13 z nich zostało już zrealizowanych. Z PPP korzystają głównie samorządy. Samorząd gminny, powiatowy i wojewódzki (bezpośrednio lub za pośrednictwem swoich spółek lub innych zależnych od samorządu jednostek organizacyjnych) zainicjował łącznie ponad 95 proc. postępowań na wyłonienie partnera prywatnego lub koncesjonariusza. Dominują niewielkie projekty – stosownie do potrzeb samorządu.

Baza zamierzeń inwestycyjnych PPP (stan na koniec marca 2017 r.) (XLSX 129 KB)

Baza zawartych umów PPP (stan na koniec 2016 r.)  (XLSX 120 KB)

Fiszki zamierzeń inwestycyjnych do realizacji w formule PPP  (PDF 959 KB)

Fiszki projektów z zawartymi umowami PPP (PDF 2 MB)

Rozszerzona informacja o projekcie ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw (DOCX 147 KB)

Badanie Analiza rynku PPP za okres od 2009 do 31 grudnia 2016 r. (PDF 23 MB)

Badanie Postrzeganie partnerstwa publiczno-prywatnego przez przedstawicieli instytucji publicznych - raport z badania (PDF 2 MB)

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rozwoju
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

  Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

  P. Czarnek od 1 I 2024 r. da podwyżkę początkującym nauczycielom do 5500 zł. To 5500 zł brutto i 4070 zł netto, czy tylko słynne średnie wynagrodzenie?

  Podwyżka do 5500 zł dla nauczyciela początkującego, to ile netto? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Minister P. Czarnek prawdopodobnie kolejny raz odwołuje się do średniego wynagrodzenia. Posługiwanie się średnim wynagrodzeniem budzi od kilku lat sprzeciw nauczycieli, gdyż miara ta nie oddaje wartości pensji, które nauczyciele realnie otrzymują na konto. 

  Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

  Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

  REKLAMA

  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  REKLAMA