| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Skrócenie nauczycielowi okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Czy Karta Nauczyciela dopuszcza możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę? Jakie uprawnienia przysługują wówczas nauczycielom?

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o prace z nauczycielem

Zgodnie z art. 20 ust. 3 KN rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 KN następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Zasada ta nie dotyczy nauczycieli szkół, w których w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego (art. 20 ust. 4 KN). Z takimi nauczycielami rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 KN może nastąpić w każdym czasie.

Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji

Karta nauczyciela, na podstawie art. 20 ust. 5, dopuszcza możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje  odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu  w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

Należy zwrócić uwagę na fakt, żeby można zastosować skrócenie okresu wypowiedzenia w placówkach feryjnych należy najpierw rozwiązać stosunek pracy z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. W takiej sytuacji wypowiedzenie stosunku pracy musi zostać złożone nauczycielowi najpóźniej do końca maja. W przypadku, gdy dyrektor uchybi temu terminowi i złoży wypowiedzenie stosunku pracy nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej z końcem czerwca, to będziemy mieli do czynienia z wypowiedzeniem stosunku pracy z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia, a nie trzymiesięcznym.  W takiej sytuacji zastosowanie skróconego okresu wypowiedzenia na podstawie art. 20 ust. 5 KN nie naprawi naruszenia postanowienia określonego w art. 20 ust 3 KN.

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

REFORMA OŚWIATY

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK