REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r. - poparcie Senatu

Dowód osobisty./ Fot. Fotolia
Dowód osobisty./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja zmienia termin wejścia w życie zmian ustaw o dowodach osobistych, o ewidencji ludności oraz Prawa o aktach stanu cywilnego. Przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów zaakceptował Senat.

Senat za nowymi dowodami osobistymi od 1 marca 2015 roku

Senat zaakceptował w czwartek przesunięcie - z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. - termin wejścia w życie przepisów, na mocy których będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie na terenie kraju.

REKLAMA

Za ustawą wraz z przyjętą poprawką głosowało 59 senatorów, przeciw było 27, jeden senator wstrzymał się od głosu.

REKLAMA

Nowela zmienia termin wejścia w życie zmian ustaw o dowodach osobistych, o ewidencji ludności i Prawa o aktach stanu cywilnego. Oznacza to, że do 1 marca 2015 r. nowe wzory dowodów nie będą wydawane. Po 1 stycznia 2015 r. dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność - nie będzie więc konieczności wymiany dokumentów. Odsunięte w czasie - z 1 stycznia na 1 marca 2015 r. - będą także zmiany w prowadzeniu elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, i udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC.

Sprawozdawca projektu senator Janusz Sepioł (PO) argumentował, że przesunięcie wejścia w życiu dowodów wynika m.in. z niedawnych wyborów samorządowych i tego, że w ich wyniku w wielu samorządach są nowe władze. "Po przygodach PKW stajemy się trochę nadwrażliwi" - zaznaczył.

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reprezentujący rząd wiceszef MSW Piotr Stachańczyk zapewniał senatorów, że w ostateczności cały system, który ma łączyć dotychczasowe systemy - PESEL, system aktów stanu cywilnego oraz system dowodów osobistych - mógłby ruszyć 1 stycznia. MSW jednak, pomne choćby doświadczeń PKW, postanowiło przygotować system jak najlepiej można. Stąd przesunięcie jego wejście w życie o dwa miesiące, co można zrobić bez kosztów - argumentował. "Ten system jest, te dwa miesiące nie są po to, by go zbudować" - podkreślał Stachańczyk. "Chodzi jedynie o dopięcie go na ostatni guzik, na jaki ma być dopięty" - dodał.

REKLAMA

Janusz Sepioł zwrócił jednocześnie uwagę, że w zaakceptowanej zaledwie dzień wcześniej przez Senat ustawie Karta Dużej Rodziny zniesiono opłaty skarbowe dla osób chcących uzyskać tę kartę i w związku z tym pobierających akty urodzenia czy ślubu. Wpisana tam była data 1 stycznia 2015 roku - przypominał.

"Jeżeli tą obecną ustawą te wszystkie rozwiązania wprowadzamy od 1 marca, pozostaje okres dwóch miesięcy, podczas których ci, którzy staraliby się o zaświadczenia w związku z Kartą Dużej Rodziny, musieliby wnosić opłaty. Trochę jest to w sprzeczności z ideą tej karty" - mówił Sepioł.

Stąd przed przyjęciem całości ustawy senatorowie zaakceptowali poprawkę zakładającą, że przez dwa miesiące, do 1 marca 2015, nie będą pobierane opłaty skarbowe od wydawania skróconych aktów stanu cywilnego.

W myśl przepisów, które pierwotnie miały wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku, utworzony miał zostać elektroniczny rejestr dowodów osobistych. Dostęp do niego będą miały urzędy gmin. Dzięki temu wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu.

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego należy dołączyć fotografię, która powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Format i wymiary nowego dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5. roku życia, który będzie ważny przez 5 lat. Dowód osobisty będzie mógł odebrać w gminie także pełnomocnik.

Nowy wzór dowodu osobistego nie będzie już zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.

Podczas czwartkowej debaty senator Jan Maria Jackowski (PiS) piętnował rząd, że ustawa tak późno trafiła do parlamentu. Sejm głosował nad nią zaledwie w środę wieczorem. "Przecież mamy za dwie dwunasta" - mówił.

Zgłosił poprawkę, by przesunąć termin wejścia w życie ustawy nie o dwa miesiące, tylko o rok, od 1 stycznia 2016 roku. Jak tłumaczył, ostatnie problemy z systemami informatycznymi w MSWiA, ZUS czy PKW każą powątpiewać, czy mimo wszystko rządowi uda się wdrożyć ten system uruchomić od 1 marca 2015 roku.

Poza tym, argumentował, w nowych dowodach osobistych ma nie być informacji o zameldowaniu, nie będzie też wzoru podpisu. Tymczasem np. banki zapewne wciąż będą wymagać od obywateli takich informacji. "Nowy dowód osobisty będzie więc źródłem pasma problemów obywateli, będzie im utrudniał życie" - mówił Jackowski. "Po co brać udział w czymś takim?" - pytał.

Przypomniał, że przecież rząd sam wycofuje się z wcześniejszych planów, by znieść obowiązek meldunkowy. To jeszcze jeden argument za poprawką, by opóźnić dowody o rok, bo może w tym czasie rząd po prostu zmieni wzór nowego dowodu osobistego - przekonywał Jackowski.

Na zamieszanie związane z meldunkiem, który z dowodu znika, choć według ostatnich rządowych rekomendacji ma być zachowany, zwracał uwagę także senator Marek Borowski (niez.). "A co z rejestrami wyborców, jak one będą wyglądać?" - pytał.

Stachańczyk przyznał, że zgodnie uchwaloną już kiedyś ustawą obowiązek meldunkowy ma zniknąć z dniem 1 stycznia 2016 roku. Ostatnio jednak, przyznał, rządowy zespół międzyresortowy wypowiedział się przeciw znoszeniu tego obowiązku, choć rekomendacja ta nie jest jeszcze decyzją rządu. Nie można jednak wykluczyć, zaznaczył wiceszef MSW, że będzie kolejna nowelizacja ustawy o ewidencji ludności, która utrzyma obowiązek meldunkowy. "Ale to nie ma związku z dziś rozpatrywaną ustawą, bo ona nie dotyka w żaden sposób daty zniesienia obowiązku meldunkowego" - podkreślił Stachańczyk.

M.in. dlatego sprzeciwił się poprawce Jackowskiego. "Dowód osobisty ma stwierdzać tylko tożsamość i obywatelstwo polskie" - podkreślił wiceszef MSW. Przypominał, że w dawnych książeczkowych dowodach było jeszcze więcej informacji i gdy zmieniano je na karty, były podobne obawy. Tak jak wówczas, także teraz instytucje wymagające od obywateli dowodu będą się musiały po prostu dostosować do nowego wzoru dowodu - mówił Stachańczyk. Senatorowie ostatecznie odrzucili poprawkę Jackowskiego. (PAP)

Zobacz również: Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA