reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Leksykon

Dobra wiara

Aktualizacja: 16.03.2010

Dobra wiara posiadacza polega na mylnym ale usprawiedliwionym w danych okolicznościach przekonaniu, że przysługuje mu prawo do władania rzeczą, jakie faktycznie wykonuje. »

Zasiedzenie

Aktualizacja: 16.03.2010

Zasiedzenie -  to sposób nabycia określonego prawa wskutek upływu czasu. »

Najem

Aktualizacja: 01.03.2010

Najem – definicja ustawowa została zawarta w art. 659 kodeksu cywilnego. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. »

Użyczenie

Aktualizacja: 01.03.2010

Użyczenie – definicja ustawowa została zawarta w art. 710 kodeksu cywilnego, który stanowi, że przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. »

Użytkowanie wieczyste

Aktualizacja: 15.02.2010

Definicja ustawowa użytkowania wieczystego została zawarta w art. 232 kodeksu cywilnego. »

Garaż

Aktualizacja: 15.02.2010

Garaż może stanowić odrębną nieruchomość budynkową, może też stanowić odrębną nieruchomość lokalową, jak również być częścią składową lokalu mieszkalnego jako pomieszczenie przynależne. »

Nieruchomość lokalowa

Aktualizacja: 15.02.2010

Nieruchomość lokalowa to część budynku, która na podstawie przepisów szczególnych nie stanowi części składowej nieruchomości gruntowej, lecz jest odrębnym od gruntu przedmiotem własności. »

Nieruchomość budynkowa

Aktualizacja: 15.02.2010

Nieruchomość budynkowa to trwale związany z gruntem budynek, który na podstawie przepisów szczególnych nie stanowi części składowej nieruchomości gruntowej, lecz jest odrębnym od gruntu przedmiotem własności. »

Nieruchomość budynkowa i lokalowa

Aktualizacja: 15.02.2010

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. »

Część składowa nieruchomości

Aktualizacja: 15.02.2010

Posadowione na gruncie i trwale z nim związane budynki, urządzenia i rośliny, jak również prawa związane z własnością nieruchomości są częściami składowymi tej nieruchomości. »

Nieruchomość rolna

Aktualizacja: 15.02.2010

Jako szczególną kategorię nieruchomości gruntowych ustawodawca uznał nieruchomości rolne. »

Nieruchomość gruntowa

Aktualizacja: 15.02.2010

Nieruchomość gruntowa to część powierzchni ziemskiej stanowiąca odrębny przedmiot własności. Wyodrębnienie poszczególnych nieruchomości gruntowych następuje za pomocą prawnego kryterium własności, przy równoczesnym oznaczeniu położenia i granic gruntu. »

Nieruchomość

Aktualizacja: 15.02.2010

Definicja ustawowa została zawarta w art. 46 kodeksu cywilnego. Artykuł ten stanowi, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. »

Absolwent

Aktualizacja: 20.01.2010

Utwór pracowniczy

Aktualizacja: 19.01.2010

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama