REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy szkoła może zaprzestać płacenia abonamentu za telewizor? [Rachunkowość Budżetowa]

Izabela Motowilczuk
Izabela Motowilczuk
magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji z zakresu finansów i rachunkowości jednostek sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem samorządowych jednostek organizacyjnych
Kiedy szkoła może zaprzestać płacenia abonamentu za telewizor? [Rachunkowość Budżetowa]
Kiedy szkoła może zaprzestać płacenia abonamentu za telewizor? [Rachunkowość Budżetowa]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W szkole jest tylko jeden telewizor w gabinecie dyrektora. Główna księgowa zapomniała zapłacić abonament za ten odbiornik za 2023 r. Zaległość obejmuje trzy kwartały. Dyrektor stwierdził, że z telewizora nie korzysta, ponieważ wiadomości ogląda w Internecie (na telefonie lub laptopie). Czy w takim razie szkoła może w ogóle zrezygnować z wnoszenia tej zaległej opłaty i abonamentu za okresy kolejne?

RADA - Szkoła musi uregulować zaległości. Może na przyszłość zrezygnować z opłacania abonamentu, pod warunkiem że zaprzestanie używania telewizora i wyrejestruje go.

REKLAMA

UZASADNIENIE

Opłaty abonamentowe uiszcza się za używanie odbiorników telewizyjnych. Tak stanowi art. 2 ust. 1 ustawy o opłacie abonamentowej. Jednocześnie ustawa ta w art. 2 ust. 2 wprowadza tzw. domniemanie prawne, według którego uważa się, że podmiot, który ma odbiornik telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Obowiązek opłacania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika telewizyjnego, i trwa do wyrejestrowania tego odbiornika (art. 2 ust. 3 i art. 5 ust. 5 ww. ustawy). Zarówno zarejestrowanie, jak i wyrejestrowanie następuje na wniosek podmiotu, który ma odbiornik telewizyjny.

Aby odbiornik wyrejestrować, trzeba zgłosić na poczcie zaprzestanie jego użytkowania. Wniosek powinien zgłosić dyrektor szkoły, jako osoba upoważniona do działania w imieniu tej jednostki. Pracownicy Poczty Polskiej mają prawo skontrolować, czy szkoła faktycznie nie używa odbiornika. Jeśli stwierdzą, że wyrejestrowany odbiornik jest używany, szkoła zostanie na podstawie decyzji zobowiązana do rejestracji odbiornika oraz obciążona karną opłatą za używanie niezarejestrowanego odbiornika telewizyjnego, wynoszącą trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika (art. 5 ust. 3, art. 7 ust. 1 i 6 ustawy o opłatach abonamentowych).

W opisanej sytuacji główna księgowa powinna niezwłocznie uiścić zaległe opłaty abonamentowe wraz z odsetkami naliczanymi jak odsetki od zaległości podatkowych (art. 6 ust. 4 ww. ustawy). 

Fragment publikacji - pełna wersja w "Rachunkowości Budżetowej"

 

 

Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej RIO

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  REKLAMA

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

  Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

  Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

  Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

  TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

  W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

  REKLAMA

  Twój numer PESEL mógł zostać upubliczniony? Teraz możesz to bezpiecznie sprawdzić

  Obawiasz się, że Twoje dane mogły zostać upublicznione w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB? Możesz to sprawdzić na rządowej stronie "Bezpieczne dane". Najlepiej robić to regularnie. 

  W Polsce stosujemy 30 razy więcej antybiotyków niż innych krajach UE. Bakterie uodparniają się na antybiotyki. Naukowcy: infekcje bakteryjne będą zabijać więcej ludzi niż na nowotwory

  Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rosnąca oporność na antybiotyki będzie powodować 10 mln zgonów rocznie - ostrzegają eksperci. Polska jest jednym z krajów, które przodują w stosowaniu antybiotyków, w 2022 r. wykupiono w naszym kraju 45 mln opakowań tych leków – alarmują.

  REKLAMA