Kiedy szkoła może zaprzestać płacenia abonamentu za telewizor? [Rachunkowość Budżetowa]
REKLAMA
REKLAMA
RADA - Szkoła musi uregulować zaległości. Może na przyszłość zrezygnować z opłacania abonamentu, pod warunkiem że zaprzestanie używania telewizora i wyrejestruje go.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Opłaty abonamentowe uiszcza się za używanie odbiorników telewizyjnych. Tak stanowi art. 2 ust. 1 ustawy o opłacie abonamentowej. Jednocześnie ustawa ta w art. 2 ust. 2 wprowadza tzw. domniemanie prawne, według którego uważa się, że podmiot, który ma odbiornik telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.
Obowiązek opłacania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika telewizyjnego, i trwa do wyrejestrowania tego odbiornika (art. 2 ust. 3 i art. 5 ust. 5 ww. ustawy). Zarówno zarejestrowanie, jak i wyrejestrowanie następuje na wniosek podmiotu, który ma odbiornik telewizyjny.
Aby odbiornik wyrejestrować, trzeba zgłosić na poczcie zaprzestanie jego użytkowania. Wniosek powinien zgłosić dyrektor szkoły, jako osoba upoważniona do działania w imieniu tej jednostki. Pracownicy Poczty Polskiej mają prawo skontrolować, czy szkoła faktycznie nie używa odbiornika. Jeśli stwierdzą, że wyrejestrowany odbiornik jest używany, szkoła zostanie na podstawie decyzji zobowiązana do rejestracji odbiornika oraz obciążona karną opłatą za używanie niezarejestrowanego odbiornika telewizyjnego, wynoszącą trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika (art. 5 ust. 3, art. 7 ust. 1 i 6 ustawy o opłatach abonamentowych).
W opisanej sytuacji główna księgowa powinna niezwłocznie uiścić zaległe opłaty abonamentowe wraz z odsetkami naliczanymi jak odsetki od zaległości podatkowych (art. 6 ust. 4 ww. ustawy).
Fragment publikacji - pełna wersja w "Rachunkowości Budżetowej"
- art. 2 ust. 1-3, art. 5 ust. 3 i 5, art. 6 ust. 4, art. 7 ust. 1 i 6 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1689)
- art. 114-122 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Izabela Motowilczuk
były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej RIO
REKLAMA
REKLAMA