REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RIO: Kiedy nie wypłaca się dodatku wiejskiego dla nauczyciela?

RIO: Kiedy nie wypłaca się dodatku wiejskiego dla nauczyciela?
RIO: Kiedy nie wypłaca się dodatku wiejskiego dla nauczyciela?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli nauczyciel nie posiada kwalifikacji do prowadzenia danych zajęć, dodatek wiejski mu nie przysługuje – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach.

Do wypłaty dodatku niezbędny jest też, określony w Karcie Nauczyciela, wymiar zatrudnienia.

REKLAMA

Kiedy nauczyciel może otrzymać dodatek wiejski?

RIO w Kielcach, w odpowiedzi na wniosek Gminnego Centrum Oświaty w Bodzechowie wyjaśniła, że nie każdemu nauczycielowi zatrudnionemu w szkole znajdującej się na terenie wsi przysługuje dodatek wiejski. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie wymaganych kwalifikacji oraz określony w Karcie Nauczyciela wymiar zatrudnienia. 

„Jeżeli nauczyciel zatrudniony został przy zastosowaniu trybu z art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela oznacza to, że nie posiada kwalifikacji do prowadzenia danych zajęć, a zatem zajmowania stanowiska nauczyciela zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami, więc dodatek wiejski mu nie przysługuje” – wyjaśnił zastępca prezesa RIO w Kielcach Zbigniew Rękas.

Jak wskazano w wyjaśnieniach, o nabyciu uprawnień do dodatku wiejskiego decyduje miejsce zatrudnienia nauczyciela na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela oraz zatrudnienie w wymiarze co najmniej połowy etatu. Zasady te regulują przepisy wyrażone w art. 54 ust. 5 i 91b ust. 1 Karty Nauczyciela.

Dodatek wiejski a kwalifikacje zawodowe nauczyciela

RIO wyjaśniła też, że od nauczycieli co do zasady wymagane jest posiadanie kwalifikacji zgodnych z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, co oznacza kwalifikacje do nauczania konkretnego przedmiotu lub prowadzenia określonego rodzaju zajęć w danym typie szkoły. Natomiast w szczególnych sytuacjach, za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny można zatrudnić osobę, która nie posiada pełnych kwalifikacji do zajmowanego stanowiska. 

Zgodnie z art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela, w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie posiada kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zuza
  2023-10-30 12:00:38
  Dodatek wiejski powinien zostać zamieniony na dodatek dla nauczycieli, którzy dojeżdżają do pracy, np. od 10 km lub dodatek od liczby uczniów w klasie. W szkołach wiejskich klasy liczą 6-14 uczniów, w mieście 25-35 uczniów.
  2
 • Maja
  2023-10-30 12:08:44
  Dodatek wiejski to przeżytek z czasów PRL-u. Powinien być dodatek od liczby uczniów lub dla nauczycieli dojeżdżających do pracy.
  2
 • Sarah
  2023-10-31 08:21:02
  Powinni go zlikwidować, w mieście są trudniejsze warunki pracy, duża liczba dzieci w klasie itd.wiec za co płacić na wsi...za 10 dzieci w klasie?
  1
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

REKLAMA

Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

REKLAMA

Twój numer PESEL mógł zostać upubliczniony? Teraz możesz to bezpiecznie sprawdzić

Obawiasz się, że Twoje dane mogły zostać upublicznione w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB? Możesz to sprawdzić na rządowej stronie "Bezpieczne dane". Najlepiej robić to regularnie. 

W Polsce stosujemy 30 razy więcej antybiotyków niż innych krajach UE. Bakterie uodparniają się na antybiotyki. Naukowcy: infekcje bakteryjne będą zabijać więcej ludzi niż na nowotwory

Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rosnąca oporność na antybiotyki będzie powodować 10 mln zgonów rocznie - ostrzegają eksperci. Polska jest jednym z krajów, które przodują w stosowaniu antybiotyków, w 2022 r. wykupiono w naszym kraju 45 mln opakowań tych leków – alarmują.

REKLAMA