REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

M. Maląg: 2202 zł dla 6,8 mln Polaków, 2 mln będzie miało mniej. Nic nie dostaną emeryci z 5500 zł brutto

M. Maląg: 2200 zł dla 6,8 mln Polaków, 2 mln będzie miało mniej. O ile?
M. Maląg: 2200 zł dla 6,8 mln Polaków, 2 mln będzie miało mniej. O ile?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szacujemy, że około 6,8 mln Polaków uzyska czternastą emeryturę w pełnej wysokości, a blisko 2 mln w mechanizmie złotówka za złotówkę - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

"Jeżeli pobieramy minimalną emeryturę, czyli to 1588 zł, to nasza czternasta emerytura na rękę będzie wynosiła około 2202 zł" - powiedziała.

REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki podpisał we wtorek w Solcu rozporządzenia w sprawie wysokości i terminu wypłat czternastych emerytur. Minister rodziny i polityki społecznej pytana w TVP Info o wypłatę czternastek zaznaczyła, że będzie miało to miejsce we wrześniu.

Czy składam wniosek o czternastą emeryturę?

"Nie składamy żadnych wniosków. Czternasta emerytura wpłynie na konto w terminie wypłaty świadczenia emerytalnego lub renty. (...) Nic nie podpisujemy, nikomu swoich danych nie przekazujemy" - zaapelowała do seniorów.

Oceniła, że podwyższenie kwoty czternastej emerytury, powoduje że rozszerza się katalog wsparcia. "Szacujemy, że około 6,8 mln Polaków uzyska świadczenie w pełnej wysokości, a blisko 2 mln w mechanizmie złotówka za złotówkę" - przekazała.

Jak obliczono 2202 zł netto czternastej emerytury?

REKLAMA

Szefowa MRiPS przypomniała, że zapisana w rozporządzeniu kwota czternastej wynosi 2650 zł brutto. "Jeżeli pobieramy minimalną emeryturę, czyli to 1588 zł, to nasza czternasta emerytura na rękę będzie wynosiła około 2202 zł" - wskazała. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ustawie o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów przewidziano możliwość określenia wyższej kwoty czternastek niż minimalna emerytura. W regulacji zapisano, że Rada Ministrów może ją określić w drodze rozporządzenia, tak jak termin wypłaty czternastek.

Rząd podjął we wtorek decyzję o podwyższeniu czternastej emerytury do 2650 zł brutto. W komunikacie zamieszczonym na stronie kancelarii premiera wskazano, że dla osób pobierających najniższą emeryturę (1588,44 zł brutto) czternastka, w momencie wypłaty, będzie wynosić 2202,50 zł netto (o ok. 838 zł netto więcej, niż wynika z ustawy).

2 mln Polaków będzie miało mniej od 2202 zł

Czternasta emerytura w pełnej wysokości zostanie wypłacona osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działać będzie zasada złotówka za złotówkę. Każda osoba przekraczająca próg 2900 zł brutto może sprawdzić o ile mniej dostanie z równania "Moje świadczenie brutto - 2900 zł brutto".

W komunikacie KPRM zaznaczono, że do świadczenia będą zatem uprawnione osoby, których suma świadczeń nie przekracza 5500 zł brutto.

Świadczenie będzie wypłacane z urzędu, w tych samych terminach co renty i emerytury. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Z kwoty tego świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Kwota czternastej emerytury nie wpłynie też na uprawnienia osób, które ubiegają się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie.

Rozwiązanie będzie stosowane do emerytur i rent: w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczeń pieniężnych przysługujących cywilnym niewidomym, ofiarom działań wojennych i rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Djkris
  2023-08-23 10:37:56
  Je..ć PiS ,tyle w temacie...a w czym emeryt mający 6000,7000,8000 tys brutto jest gorszy od tego co ma 3000 brutto??!! Kolejny podział Polaków, mam nadzieję że na jesień to się skończy
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • Emeryt
  2023-08-23 09:58:24
  Z pewnością wam za to podziękuję 15 października. Czternastka? Zero złotych. Ok. Głosów miliona oszukanych emerytów wam zabraknie.
  9
 • Emeryt
  2023-08-23 11:38:05
  W du..pę sobie wsadźcie tę czternastą emeryturę . Mam WYPRACOWANĄ swoją wyższą emeryturę i tego "dodatku do emerytury" nie dostanę. Byle biedni celebryci dostali , co mają nieruchomości za miliony złotych , a płaczą że mają niskie świadczenia. To z czego **** się pytam masz jeden z drugim niskie świadczenie jak nie płaciłeś składek od działalności artystycznej?? A teraz łapska wyciągacie po czternastki?? Bo wam się **** należy?? Bo jesteście biedni emeryci??
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ooooo
  2023-08-26 13:04:06
  Czy Pani Małąg tylko potrafi się chwalić jacy są dobzi dla emerytów . Dlaczego nie powie nic do tych emerytów którzy zostali za dobrą i długoletnią pracę tak skrzywdzeni Z całym szacunkiem skrzywdzony emeryt
  0
 • Loko
  2023-08-23 16:31:53
  Gdyby nie to,że idzie to z długu to można byłoby powoli równoważyć budżet ZUSu by przyszli emeryci dostawali kasę z odłożonego kapitału a nie kolejne pokolenia na nich robiły
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kończy prace nad nowym rozporządzeniem o szkoleniach w Policji. Co się zmienia? [projekt rozporządzenia]

Nowe rozporządzenie odpowiada regulacjom określonym w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 grudnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz. U. poz. 2826). 

Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030 ustanowiony. Co jest w planach?

Czy rola śródlądowego transportu wodnego wreszcie się zwiększy? Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. ustanowienia Krajowego Programu Żeglugowego do roku 2030. Co ma zapewnić program? 

MON: Zasady mianowania na stopnie wojskowe [Rozporządzenie od 13 października 2023 r.]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 28 sierpnia 2023 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 2113)

Świadczenia dla żołnierza zawodowego: dodatek za rozłąkę, zwrot kosztów dojazdu, dopłaty do wypoczynku i rehabilitacji dzieci [ROZPORZĄDZENIE od 24 X 2023 r.]

Zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 18 września 2023 r. w sprawie świadczeń socjalnobytowych dla żołnierzy zawodowych. Wejdzie w życie 24 X 2023 r.

REKLAMA

Codzienne picie herbaty może mieć znaczenie w profilaktyce cukrzycy

Codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej tj. herbaty podwójnie fermentowanej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2 – wynika z badania naukowców z Australii i Chin.

Bon 2500 zł: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. [poz. 2071]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych.

Ministerstwo Cyfryzacji: przykładowy wzór wniosku o bon 2500 zł. Do wniosku koniecznie dołącz plik Excel

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wzór wniosku o bon 2500 zł dla nauczycieli klas IV-VIII i uprawnionych pracowników pedagogicznych.

Instrukcja Ministra Cyfryzacji: Jak złożyć wniosek o wydanie bonu 2500 zł na zakup laptopa? [Dla nauczycieli i dyrektorów szkół]

Od 10 października 2023 r. nauczyciele klas IV-VIII klas mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł przeznaczonego na zakup laptopa. Prawo to mają także pracownicy pedagogiczni przyporządkowani do tych klas.  

REKLAMA

Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

Stypendium socjalne, rektora, zapomoga. Na jakie świadczenia mogą liczyć studenci w roku akademickim 2023/24?

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało, o jakiego rodzaju świadczenia mogą ubiegać się studenci. Komu przysługuje prawo do świadczeń? 

REKLAMA