REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT w gminie: Od 1 stycznia 2022 r. nowa skala podatkowa?

PIT w gminie: Od 1 stycznia 2022 r. nowa skala podatkowa?
PIT w gminie: Od 1 stycznia 2022 r. nowa skala podatkowa?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec kwietnia 2022 r. Sejm rozpocznie prace nad likwidacją szeregu rozwiązań podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład. Zostanie m.in. zmieniona skala podatkowa na 2022 r.

Warto zwrócić uwagę, że nowa skala podatkowa stosowana będzie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r. Jak to jest możliwe skoro ustawę usuwającą szereg przepisów podatkowych Polskiego Ładu parlament uchwali w maju, a wejdzie ona w życie od 1 lipca 2022 r.?

REKLAMA

Odpowiedź poniżej.

Skala podatkowa według przepisów o Polskim Ładzie (jeszcze obowiązują)

Skalę podatkową od lat określa art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie stanowi on, że podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 29–30f, pobiera się od podstawy jego obliczenia według następującej skali:

Podstawa obliczenia podatku w złotych

Podatek wynosi

Ponad

Do

120 000

17% minus kwota zmniejszająca podatek 5100 zł

120 000

15 300 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł

Kwota wolna od podatku, to 30 000 zł.

Kwota zmniejszająca podatek wynosi 5100 zł (30 000 zł x 17 % = 5100 zł). Co miesięczna kwota zmniejszająca zaliczki na PIT, to 425 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skala podatkowa według przepisów obowiązujących od 1 lipca 2022 r. (dla dochodów od 1 stycznia 2022 r.)

Po nowelizacji skala podatkowa będzie następująca:

Podstawa obliczenia podatku w złotych

Podatek wynosi

Ponad

Do

120 000

12% minus kwota zmniejszająca podatek 3 600 zł

120 000

10 800 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł

Ile będzie wynosiła kwota wolna od podatku po zmianach z 1 lipca 2022 r.?

Kwota wolna to 30 000 zł (bez zmian). Jednak wprowadzenie stawki 12% powoduje, że kwota zmniejszająca zaliczki na podatek, to 300 zł (1/12 z kwoty zmniejszającej podatek 3 600 zł = 300 zł). Kwotę tą płatnicy prawdopodobnie będą stosowali już do dochodów za lipiec 2022 r.

Nowa skala od 1 stycznia 2022 r.?

Wszystko na to wskazuje. Art. 9 projektu nowelizacji uchylającej ulgę dla klasy średniej stanowi: "art. 27 ust. 1 updof w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą, stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r."

Nie spowoduje to jednak obowiązku korekty rozliczeń za okres styczeń - czerwiec 2022 r. z fiskusem na poziomie zaliczek. Korekta nastąpi na etapie składania zeznania rocznego za 2022 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA