reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Dotacje w jednostkach oświatowych – zasady otrzymywania, wykorzystywania i rozliczania

Dotacje w jednostkach oświatowych – zasady otrzymywania, wykorzystywania i rozliczania

Polski ustawodawca dopuszcza zakładanie i prowadzenie szkół i placówek przez podmioty prywatne pod warunkami określonymi w ustawie z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Jednym z aspektów związanych stricte z prowadzeniem szkół i placówek przez podmioty prywatne jest ich dotowanie.

Obowiązek dotowania spoczywa na jednostce samorządu terytorialnego, która jest właściwa do:

  • udzielenia zezwolenia – w przypadku szkół i placówek publicznych,
  • wpisu do ewidencji – w przypadku szkół i placówek niepublicznych.

Dotacje są jednym ze składników wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Stanowią one ten rodzaj wydatków, którym ustawodawca przypisuje szczególny charakter. Transfer środków dotacyjnych przekazywanych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego do podmiotu korzystającego z dotacji odbywa się na szczególnych zasadach, które określone zostały w ustawie z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Dotacje w jednostkach oświatowych – zasady otrzymywania, wykorzystywania i rozliczania

W poradniku omówiono praktyczne aspekty związanych z udzielaniem, korzystaniem i kontrolą dotacji udzielanych szkołom i placówkom prowadzonym przez podmioty prywatne. W opracowaniu zwrócono szczególną uwagę na najczęściej pojawiające się problemy i wątpliwości. Uwzględniono orzeczenia sądów oraz stanowiska i opinie organów nadzoru. Z tych też względów poradnik adresowany jest przede wszystkim do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego bezpośrednio zajmujących się udzielaniem i rozliczaniem dotacji – w tym skarbników, pracowników wydziału edukacji, pracowników kontroli, ale również do osób (fizycznych i prawnych) prowadzących szkoły i placówki oświatowe.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama