| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Klienci

Jak powinna wyglądać idealna witryna jednostki samorządowej

Aktualizacja: 13.01.2010

Jakim celom może służyć witryna internetowa gminy? W jaki sposób zbudować taką witrynę? Jakiej jakości powinien być sprzęt kupowany na potrzeby urzędu? »

Kiedy wójt nie może dogadać się z mieszkańcami

Aktualizacja: 13.01.2010

Konflikty między radą gminy, wójtem i mieszkańcami są częstym zjawiskiem w polskiej rzeczywistości. Mieszkańcy oskarżają organy gminy i urzędników o korupcję i działanie na szkodę społeczności lokalnej. Natomiast urzędnicy twierdzą, że są to jedynie pomówienia i odwet osób niezadowolonych z niekorzystnego dla nich rozstrzygnięcia określonej sprawy. W celu zapobiegania i łagodzenia takich konfliktów wprowadzano do ustawodawstwa przepisy umożliwiające mieszkańcom kontrolę władz samorządowych, a jednocześnie chroniące te organy przed działaniami osób, które z powodu swoich partykularnych interesów mogłyby destabilizować ich funkcjonowanie. »

Każdy urząd może sam udoskonalać swoje działanie

Aktualizacja: 13.01.2010

Dzięki przejrzystemu kwestionariuszowi CAF opracowanemu w Unii Europejskiej urząd może w prosty sposób ocenić, czy skutecznie wypełnia cele, do których został powołany - tzn. nie tylko to, czy skrupulatnie przestrzega przepisów, ale także to, czy zaspokaja potrzeby mieszkańców. Jeśli nie, może podjąć działania doskonalące. »

Chcesz działać skutecznie, komunikuj się profesjonalnie

Aktualizacja: 13.01.2010

Dziś bez wiedzy o komunikacji społecznej i budowaniu wizerunku nie da się realizować skutecznej polityki, także w wymiarze lokalnym. Bez dobrego public relations ani nie wygra się wyborów, ani nie zrealizuje założonych celów. »

Każdy może przyjść na sesję rady gminy

Aktualizacja: 13.01.2010

Sesje rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa są jawne i dostępne dla wszystkich obywateli. Łączy się z tym powinność zapewnienia środków lokalowych i technicznych umożliwiających dostęp do tych posiedzeń. »

Radni nie mogą odmówić dziennikarzowi wstępu na swoje obrady

Aktualizacja: 13.01.2010

Rada nie może odmówić dziennikarzowi uczestnictwa w obradach, których przedmiotem są prace nad budżetem gminy, chyba że dziennikarz ten uporczywie zakłóca porządek obrad. Wtedy - w trybie tzw. policji sesyjnej - przewodniczący rady może doprowadzić do usunięcia go z sali, ale tylko z powodu jego niesubordynacji. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »