REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady rekrutacji do zawodu komornika

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

REKLAMA

Komisje egzaminacyjne powołuje minister sprawiedliwości co dwa lata i wyznacza ich przewodniczących. Aby zostać aplikantem komorniczym, trzeba będzie zdać egzamin konkursowy złożony ze 150 pytań testowych. Szkolenie teoretyczne jest odpłatne, a praktyczną naukę zawodu aplikanci odbywają w kancelarii komorniczej.

Aby zostać aplikantem komorniczym, trzeba zdać egzamin konkursowy przed komisją powołaną przez ministra sprawiedliwości. Aplikację kończy egzamin komorniczy również przed tą samą komisją. Komisje egzaminacyjne powołuje minister sprawiedliwości co dwa lata dla jednej lub kilku izb komorniczych, wyznacza on również ich przewodniczących. Komisja składa się z siedmiu osób: czterech sędziów sądu apelacyjnego lub okręgowego, dwóch przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Komorniczą oraz jednego pracownika naukowego, którym powinien być co najmniej doktor habilitowany nauk prawnych.

REKLAMA

Zmiany te są skutkiem przepisów znowelizowanej ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. nr 112, poz. 769), które obowiązują od 1 stycznia 2008 r., i rozporządzeń wydanych w grudniu 2007 r. przez ministra sprawiedliwości.

Procedury egzaminacyjne

Egzamin konkursowy aplikantów komorniczych odbywać się będzie raz w roku, nie później niż do 30 września, równocześnie we wszystkich izbach komorniczych. Termin wyznaczy minister sprawiedliwości. Za udział w nim kandydat na aplikanta musi zapłacić kwotę wynosząca połowę równowartości minimalnego wynagrodzenia.

- Dotychczas model aplikacji komorniczej nie przewidywał egzaminu wstępnego - tłumaczy komornik Iwona Karpiuk-Suchecka.

Natomiast radca prawny, Wojciech Biernacki z kancelarii Radców Prawnych Biernaccy, ocenia, że dotychczasowy model aplikacji nie miał nic wspólnego z aplikacjami w innych zawodach prawniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Pracownicy zatrudnieni w kancelariach komorniczych z wykształceniem prawniczym, a w minionym okresie nawet administratywiści, odbywali szkolenie z elementarnej wiedzy prawniczej, które utarło się nazywać aplikacją. Aby zostać na nie przyjętym, aplikant nie musiał zdawać egzaminu - mówi Wojciech Biernacki.

Zakres wiedzy

REKLAMA

Teraz komisja ma sprawdzać wiedzę kandydata z zakresu prawa konstytucyjnego, cywilnego, gospodarczego, finansowego, pracy, spółek handlowych, administracyjnego, rodzinnego, europejskiego, prywatnego międzynarodowego, postępowania cywilnego i administracyjnego oraz ustroju sądów i samorządu komorniczego.

Informacje o terminie egzaminu muszą zostać podane do publicznej wiadomości. Kandydaci na aplikantów powinni złożyć zgłoszenia najpóźniej na 50 dni przed datą rozpoczęcia egzaminu konkursowego.

Gdyby zgłoszenie nie spełniało wymogów formalnych albo kandydat nie uiścił opłaty, to wówczas komisja wezwie go listem poleconym za potwierdzeniem odbioru do usunięcia braków lub uiszczenia opłaty w ciągu siedmiu dni od otrzymania wezwania. Jeżeli tego nie zrobi, to wówczas komisja odmówi dopuszczenia go do egzaminu. W ciągu 14 dni od doręczenia uchwały kandydat może odwołać się do ministra sprawiedliwości.

Test ze 150 pytaniami

REKLAMA

W ramach egzaminu kandydaci rozwiążą test składający się ze 150 pytań. Każde z nich opatrzone zostanie trzema propozycjami odpowiedzi, z których tylko jedna będzie prawidłowa. Za prawidłową odpowiedź kandydat otrzyma jeden punkt, a aby zdać egzamin, powinien uzyskać co najmniej 90 punktów.

Lista osób, które osiągnęły wynik pozytywny, zostanie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. Minister sprawiedliwości o wynikach egzaminów zawiadamia również Krajową Radę Komorniczą.

Wpis na listę aplikantów komorniczych odbywa się na wniosek zainteresowanego, który na egzaminie uzyskał co najmniej 90 punktów. Dokonuje go rada izby w ciągu 30 dni od doręczenia jej wniosku. Natomiast od uchwały rady odmawiającej dokonania wpisu przysługuje odwołanie do KRK. Należy je złożyć w ciągu 14 dni. Natomiast od ostatecznej decyzji odmawiającej wpisu na listę aplikantów, nierozpoznania przez ministra sprawiedliwości odwołania od uchwały ustalającej wyniki egzaminu, niepodjęcia przez radę izby uchwały o wpisie na listę oraz nierozpoznania przez krajową radę odwołania od uchwały rady izby kandydatowi na aplikanta służy skarga do sądu administracyjnego.

 

Wysokość opłaty

Osoby wpisane na listę aplikantów muszą uiszczać opłatę roczną na pokrycie kosztów szkolenia. Jej wysokość określił minister sprawiedliwości w rozporządzeniu z 13 grudnia 2007 r. (Dz.U. nr 244, poz. 1799) i wynosi ona równowartość czterokrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości obowiązującej w dniu rozpoczęcia roku szkoleniowego. Rada izby może zwolnić aplikanta od opłaty w całości lub w części, odroczyć jej płatność albo rozłożyć na raty. Koszty szkolenia są wówczas pokrywane ze środków izby komorniczej. Natomiast praktyczną naukę zawodu aplikanci muszą poznać, pracując w kancelarii komorniczej. Iwona Karpiuk Suchecka uważa, że prawdopodobnie wykształci się praktyka, że aplikanta będzie zatrudniał na umowie o pracę ten sam komornik, u którego odbywa on aplikację.

660 komorników działa w Polsce

 

 

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIA


Andrzej Kulągowski, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej

Znowelizowane przepisy wprowadzają podobne zasady naboru na aplikację, jak w innych korporacjach prawniczych. Zmiana zasad szkolenia aplikantów miałaby sens wówczas, gdyby po jego ukończeniu komorniczy aplikant mógł się starać o przyjęcie do innej korporacji. Niekorzystny dla komorników jest również przepis nakazujący zatrudnianie w kancelarii raz na trzy lata aplikanta komorniczego, a raz na dwa lata asesora bez względu na to, czy komornika stać na zapłacenie związanych z tym kosztów. W dodatku rada może zmusić komornika do przyjęcia aplikanta do kancelarii, mimo że nie przeznaczy na jego pensję swoich pieniędzy.

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CBA: 14 zmian w systemie oświadczeniach majątkowych osób publicznych m.in. polityków, samorządowców, dyrektorów

CBA proponuje jedną ustawę o oświadczeniach majątkowych. Z tego wynika pośrednio próba centralizacji walki w korupcją. Umożliwia to Internet. Oświadczenia majątkowe mogą być w łatwo sposób zamieszczane według jednolitego wzorca w jednym albo kilku rejestrach.

MEN: 17 propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Godziny ponadwymiarowe po nowemu. Nagrody jubileuszowe, odprawy

Tej nocy ślisko i mgliście. W weekend niespodziewana zmiana pogody

Najbliższa noc będzie na zachodzie kraju bardzo mglista. Na południowym wschodzie można się spodziewać śliskiej nawierzchni po opadach. Za to w weekend temperatury wyniosą nawet 12 st. C.

Z jakimi barierami w dostępie do lekarzy borykają się seniorzy? Wysoko wykluczenie komunikacyjne [RAPORT]

Seniorzy mieszkający na wsi mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, rehabilitacji i ośrodków dziennego wsparcia. Jedną z barier jest niedostateczny zasięg komunikacji publicznej. To dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA

UMP: Zmiany w zasadach wypłat pensji nauczycieli. 1) Płaci budżet 2) Wypłaty na koniec miesiąca [Propozycja]

Propozycja UMP, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego). Druga propozycja, to przejęcie przez budżet centralny od gmin obowiązku wypłaty wynagrodzeń nauczycieli.

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

REKLAMA

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA