REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 r. podwyżki u nauczycieli dyplomowanych dojdą do 7195 zł brutto? Co z pielęgniarkami?

Podwyżki u nauczycieli zależne od średniego wynagrodzenia? A u pielęgniarek od faktycznych kwalifikacji, a nie dyplomów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżka u nauczyciela 2645 zł brutto i 1800 netto w stosunku do 2023 r.? Duże podwyżki u pielęgniarek?

To przewidują obywatelskie projekty ustaw. Zgłoszone je w poprzedniej kadencji Sejmu. Ale prace nad nimi będą kontynuowane. Koniec kadencji Sejmu i Senatu oznacza wyrzucenie do kosza niezakończonych prac nad ustawami. Ale nie dotyczy to projektów obywatelskich. I skorzystać na tym mogą nauczyciele i pielęgniarki.

REKLAMA

Projekt obywatelski dla nauczycieli

Wśród 10 projektów, którym nadano nowy numer druku jest m.in. przygotowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Zakłada on, że wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego mają stanowić określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia obowiązującej w III kwartale poprzedzającego roku budżetowego. Chodzi o kwotę przeciętnego wynagrodzenia ustalaną na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Według projektu:

 1. Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego wynosić miałoby co najmniej 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (obecnie 7195 zł), a nauczyciela stażysty -  co najmniej 73 proc. Na pozostałych stopniach awansu minister edukacji ma ustalić wysokość wynagrodzenia zasadniczego proporcjonalnie. 
 2. Jednocześnie miałaby być zachowana formuła średniego wynagrodzenia nauczyciela na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty miałoby wynieść 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, nauczyciela kontraktowego – 100 proc., nauczyciela mianowanego – 125 proc., a nauczyciela dyplomowanego – 155 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Projekt odnosi się do poprzedniej struktury awansu zawodowego nauczycieli, gdyż został skierowany do Sejmu przed zmianą w tym zakresie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego pod procedowanym projektem zebrał ponad 250 tys. podpisów obywateli.

Obecnie wysokość wynagrodzenia nauczycieli jest pochodną kwoty bazowej dla nauczycieli określanej co roku w ustawie budżetowej. Służy ona do wyliczania tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli, na które składa się wynagrodzenie zasadnicze i kilkanaście dodatków.

Uchwalenie projektu obywatelskiego - jak mówił przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz przy okazji składania projektu w Sejmie - oznaczałoby wzrost wynagrodzeń nauczycieli o około 20 proc.

Projekt obywatelski dla pielęgniarek

Przedstawicielka komitetu inicjatywy ustawodawczej, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok przy okazji składania projektu w Sejmie w maju 2023 r. tłumaczyła, że nie jest on remedium na wszystkie problemy dotyczące zawodu pielęgniarki, ale planem minimum. Jak mówiła, pielęgniarki wykonujące tą samą pracę na tych samych stanowiskach otrzymują obecnie pensje w różnych wysokościach. Nowy projekt ma to zmienić.

Ptok tłumaczyła, że obecne przepisy określają, że podstawą ustalenia współczynnika pracy na danym stanowisku jest wymagane wykształcenie lub specjalizacja. Skutkiem tego jest to, że część pracowników otrzymuje wynagrodzenie niższe niż wynika to z ich faktycznych kwalifikacji.

Proponowana zmiana dotyczy podwyższenia współczynnika pracy dla czterech z dziesięciu grup zawodowych. Poprawka ma na celu zmniejszenie dysproporcji pomiędzy gwarantowanymi najniższymi wynagrodzeniami zasadniczymi pracowników należących do grupy stażystów, lekarzy i lekarzy dentystów bez specjalizacji oraz grupy pozostałych zawodów medycznych związanych bezpośrednio z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Co to jest zasada dyskontynuacji

Zgodnie z zasadą dyskontynuacji, parlament kończąc kadencję, zamyka prace nad wszystkimi projektami, nad którymi pracował. A zamknięte projekty nie są przekazywane nowo wybranemu parlamentowi. Wyjątek stanowią projekty obywatelskie, o czym stanowi art. 4 ust. 3 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli.

Projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji bez potrzeby ponownego wniesienia projektu ustawy. W takim wypadku Marszałek Sejmu zarządza ponowne drukowanie projektu ustawy oraz jego doręczenie posłom.

Zasada dyskontynuacji projektów obywatelskich nie jest jednak niczym nieograniczona. Projekt może przejść jedynie z kadencji na kadencję. Te z projektów, które nie zostały rozpatrzone w trakcie kadencji, w której zostały złożone, lub w następnej, upadają.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(85)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Madmax
  2023-11-22 10:09:27
  Ja już niczego nie wymagam od tych ludzi pracujących w szkołach. Na wywiadówce widać było zmęczenie ogólne, ale nie takie jakie widzi się u człowieka wracającego ze sklepu czy z budowy. Zmęczenie totalne,- wszystkim. Widać że mają dosyć swojej roboty i nie są zmotywowani, no bo czym? Robisz w szkole pilnujesz, kształcisz naród, siedzisz w domu po kilka godzin nad przygotowaniem i że stresem bo problemów coraz więcej, odpowiadasz za bezpieczeństwo cudzych dzieci, po 35 w klasie i w zamian dostajesz wpis na forum że pracujesz 18h, dostajesz mniej po 15 latach w zawodzie niż kasjer i początkujący kierowca PKS to naprawdę się nie dziwię że nikt już nie chce pracować. Popieram pomysł na solidne podwyżki dla tej grupy. Zadbajmy o dobrą przyszłość naszych dzieci oraz zmotywowaną kadrę
  21
 • Nauczycielka
  2023-11-22 07:01:40
  Jestem nauczycielem języka polskiego i pracuję ponad 40 godzin tygodniowo.Mam tyle rzeczy do sprawdzania, że nie wiem od czego zacząć.Zarabiam 4 tysiące złotych. Proszę nie oczerniać nauczycieli, bo może ich niedługo zabraknąć, a szczególnie nauczycieli języka polskiego.
  19
  pokażodpowiedzi (2)
 • Zibi
  2023-11-21 20:08:53
  Nauczyciel powinien pracować 40 godzin tygodniowo jak każdy przyzwoity człowiek a nie cwaniaczyć i oszukiwać innych.
  189
  pokażodpowiedzi (14)
 • Pielęgniarka
  2023-11-22 04:14:25
  No i co? U nauczycieli ma byc różnica w pensji miedzy 90% sredniego wyksztalcenia u stażysty a 150% u dyplomowanego? A przepraszam idac tokiem myślenia zazdrosnych pielęgniarek z 5 i 6 grupy..nauczyciel mianowany inaczej uczy biologii od dyplomowanego? Wszystkim równo nie nalezy sie? Jak u wiecznie jątrzacych pielęgniarek co przez 35 lat pracy nic procz liceum medycznego nie chcialo sie zrobić a dziś bardzo pokrzywdzone są...
  60
  pokażodpowiedzi (3)
 • Lidia1234
  2023-11-21 22:31:06
  A kto broni by przygotowywali się w szkole do lekcji i poprawiali sprawdziany.? Proszę nie przesadzać z tymi wycieczkami i wywiadówkami.
  107
  pokażodpowiedzi (5)
 • Alfred
  2023-11-22 14:02:25
  Pielęgniarka na kontrakcie przy 250 godzinach pracy po 65 zł brutto na godzinę ma pensje ponad 16000 brutto a pracują i po 300 godzin i więcej za covidu to było eldorado 100 procent do góry pensje niektóre pielęgniarki nowe samochody pokupowały
  15
  pokażodpowiedzi (3)
 • Biedak
  2023-11-22 09:16:54
  18h pensum po 45 min!!! ,wolne wakacje ferie,każdy długi weekend,13 pensja dodatki na święta ,laptopy i jeszcze podwyżki chcą bo mało zarabiają?
  99
  pokażodpowiedzi (9)
 • Tia
  2023-11-22 11:08:32
  Kwalifikacje są takie że liczy się papier a nie praktyka.
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • Alfred
  2023-11-22 14:05:30
  Ratownik medyczny jak pielęgniarka po 65 zł na godzinę ma na kontrakcie 300 godzin razy 65 prawie 20.000 i mało i mało i mało
  14
  pokażodpowiedzi (5)
 • Tom
  2023-11-22 06:39:43
  Najwięcej narobiło się nauczyciele plastyki wf-u muzyki itp nie mówiąc o nauczycielach wspomagających
  43
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA

Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

REKLAMA