reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Nowy urlop rodzicielski również dla matek pierwszego kwartału 2013 r.

Nowy urlop rodzicielski również dla matek pierwszego kwartału 2013 r.

Z nowego uprawnienia związanego z pełnieniem funkcji rodzicielskich, tj. urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r., również rodzice dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wprowadzenie nowego uprawnienia związanego z pełnieniem funkcji rodzicielskich, tj. urlopu rodzicielskiego.

Projekt określa jeden wymiar urlopu rodzicielskiego tj. - do 26 tygodni. Projekt nie przewiduje zróżnicowania wymiaru urlopu rodzicielskiego w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Zgodnie z projektem, skorzystanie z urlopu rodzicielskiego jest możliwe wyłącznie bezpośrednio po wykorzystaniu pełnego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Z urlopu rodzicielskiego mogliby korzystać pracownica-matka dziecka, a także pracownik-ojciec dziecka (albo przyszli rodzice adopcyjni) - na równych prawach.

Ze względu na proponowany, stosunkowo długi wymiar tego urlopu, projekt zakłada możliwość korzystania z urlopu rodzicielskiego jednorazowo albo w częściach, nie więcej niż trzech, z których każda nie mogłaby być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej.

Zobacz serwis: Pracownicy

Zgodnie z pierwotnymi założeniami ustawodawcy, z urlopu rodzicielskiego, mogliby skorzystać jednak jedynie pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy korzystaliby z:
• urlopu macierzyńskiego bądź
• dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Oznaczało to, że kobieta, która urodziła jedno dziecko w styczniu albo lutym 2013 r., nie mogłaby skorzystać z dłuższego dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także z urlopu rodzicielskiego, ponieważ przed 1 września 2013 r. zakończyłaby już wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (udzielonego w obecnym wymiarze).

Masz wątpliwości? Podyskutuj na Forum.

Według jednak najnowszych zapowiedzi premiera Donalda Tuska, również rodzice dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r. będą mogli skorzystać z płatnego, rocznego urlopu rodzicielskiego. - Jeśli dzisiaj stać nas na wygenerowanie pewnych środków na jeszcze jedną inwestycje, to niech to będzie inwestycja w polskie dzieci - podkreślił premier.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 września 2013 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama