| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Nowy urlop rodzicielski również dla matek pierwszego kwartału 2013 r.

Nowy urlop rodzicielski również dla matek pierwszego kwartału 2013 r.

Z nowego uprawnienia związanego z pełnieniem funkcji rodzicielskich, tj. urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r., również rodzice dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wprowadzenie nowego uprawnienia związanego z pełnieniem funkcji rodzicielskich, tj. urlopu rodzicielskiego.

Projekt określa jeden wymiar urlopu rodzicielskiego tj. - do 26 tygodni. Projekt nie przewiduje zróżnicowania wymiaru urlopu rodzicielskiego w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Zgodnie z projektem, skorzystanie z urlopu rodzicielskiego jest możliwe wyłącznie bezpośrednio po wykorzystaniu pełnego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Z urlopu rodzicielskiego mogliby korzystać pracownica-matka dziecka, a także pracownik-ojciec dziecka (albo przyszli rodzice adopcyjni) - na równych prawach.

Ze względu na proponowany, stosunkowo długi wymiar tego urlopu, projekt zakłada możliwość korzystania z urlopu rodzicielskiego jednorazowo albo w częściach, nie więcej niż trzech, z których każda nie mogłaby być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej.

Zobacz serwis: Pracownicy

Zgodnie z pierwotnymi założeniami ustawodawcy, z urlopu rodzicielskiego, mogliby skorzystać jednak jedynie pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy korzystaliby z:
• urlopu macierzyńskiego bądź
• dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Oznaczało to, że kobieta, która urodziła jedno dziecko w styczniu albo lutym 2013 r., nie mogłaby skorzystać z dłuższego dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także z urlopu rodzicielskiego, ponieważ przed 1 września 2013 r. zakończyłaby już wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (udzielonego w obecnym wymiarze).

Masz wątpliwości? Podyskutuj na Forum.

Według jednak najnowszych zapowiedzi premiera Donalda Tuska, również rodzice dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r. będą mogli skorzystać z płatnego, rocznego urlopu rodzicielskiego. - Jeśli dzisiaj stać nas na wygenerowanie pewnych środków na jeszcze jedną inwestycje, to niech to będzie inwestycja w polskie dzieci - podkreślił premier.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 września 2013 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »