REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
trzynasta pensja
trzynasta pensja
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 19 marca br. do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Jest to ostatni etap prac legislacyjnych nad nowelizacją tej ustawy. Celem opracowywanych zmian jest dostosowanie obowiązujących przepisów ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym do zapisów Konstytucji RP.

Zmiany mają bowiem stanowić wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r. (sygn. akt P 59/11; patrz: www.administracja3.inforlex.pl), który uznaje art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, dotyczący pominięcia okresu urlopu macierzyńskiego jako okresu umożliwiającego nabycie prawa do trzynastki w zmniejszonej wysokości przy nieprzepracowaniu co najmniej 6 miesięcy, za niezgodny z Konstytucją RP.

REKLAMA

Zakwestionowany przepis ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym określa zasady nabywania prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w przypadku, gdy pracownik/nauczyciel nie przepracował wymaganych co najmniej 6 miesięcy. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadku:

1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej);

2) zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż 3 miesiące;

3) powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

4) rozwiązania stosunku pracy w związku z:
• przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
• przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
• likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,
• likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją;

5) podjęcia zatrudnienia:
• w wyniku przeniesienia służbowego,
• na podstawie powołania lub wyboru,
• w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
• w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,
• po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej;

6) korzystania:
• z urlopu wychowawczego,
• z urlopu dla poratowania zdrowia,
• przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego;

7) wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika – art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.

Dotychczasowe przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym przyznawały prawo do trzynastki pracownikom/nauczycielom, którzy w danym roku kalendarzowym nie przepracowali wymaganych 6 miesięcy ze względu na fakt korzystania z urlopu wychowawczego.

Zobacz również: Trzynastki za 2012 r. - bez dodatkowych pieniędzy dla samorządów

REKLAMA

Ograniczenie przywileju otrzymania trzynastki w takim szczególnym przypadku tylko do urlopu wychowawczego naruszyło art. 32 ust. 2 w zw. z art. 71 ust. 2 Konstytucji RP. Zgodnie z tymi przepisami, wszyscy są wobec prawa równi i mają prawo do równego traktowania, a matka przed urodzeniem dziecka i po nim ma prawo do szczególnej pomocy władz publicznych. Według Trybunału oznacza to, że ustawodawca nie zrealizował konstytucyjnego nakazu zapewnienia szczególnej pomocy władz publicznych matkom przed urodzeniem dziecka i po nim. Trybunał zwrócił uwagę, że istotnym przejawem realizowania przez władze publiczne obowiązku szczególnej pomocy matkom przed urodzeniem dziecka i po nim jest przyznanie pracownicy – matce (również pracownikowi – ojcu) prawa do urlopu macierzyńskiego. Matka nie może zrzec się uprawnienia do urlopu macierzyńskiego, ale zobowiązana jest wykorzystać go w wymiarze co najmniej 14 tygodni (art. 180 k.p.).

Projekt zmian ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym przewiduje zatem dodanie nowych regulacji, zgodnie z którymi pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego, a także z dodatkowego urlopu macierzyńskiego nabędą prawo do trzynastki pomimo nieprzepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym.

Zmiany będą uwzględniały także prawo pracownika – ojca korzystającego z urlopu macierzyńskiego (art. 180 § 5 k.p.), dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 1822 k.p.) lub urlopu ojcowskiego (art. 1823 k.p.) do trzynastki, mimo nieprzepracowania u danego pracodawcy wymaganych 6 miesięcy.

Formą realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego będzie zatem rozszerzenie art. 2 ust. 3 pkt 6 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Nowy, rozszerzony katalog uprawni pracowników/nauczycieli do trzynastki, jeżeli z powodu korzystania z:
• urlopu macierzyńskiego,
• dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
• urlopu ojcowskiego,
• urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
• dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie przepracują oni wymaganych 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym.

W projekcie wskazano również, że zmienione przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym powinny zostać zastosowane do trzynastek wypłacanych za 2012 r.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego i planowane zmiany przepisów ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym nie dają prawa pracownikom/ nauczycielom do dochodzenia prawa do trzynastek za lata wcześniejsze. Tym samym pracownicy/nauczyciele, którzy korzystali np. z urlopu macierzyńskiego we wcześniejszych latach (począwszy od 2011 r.) i w związku z tym nie przepracowali wymaganych do trzynastki 6 miesięcy, nie mają prawa do występowania z roszczeniem o wypłatę nienależnych im wówczas trzynastek.

Polecamy serwis: Oświata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Oświatowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

REKLAMA

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

REKLAMA