REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak składać protest na decyzję instytucji ogłaszającej konkurs

_ AO

REKLAMA

REKLAMA

Jakie kroki trzeba podjąć, by skutecznie odwołać się od decyzji instytucji ogłaszającej konkurs (IOK)? Kiedy należy oprotestować decyzje tej instytucji? Kto i kiedy może ponownie rozpatrzyć wniosek?

AGNIESZKA ŁAGANK

REKLAMA

ekspert Eficom

Zgodnie art. 30 ustawy z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju w ramach obecnego programowania na lata 2007-2013 przewidziano dwa rodzaje środków odwoławczych. Wnioskodawca, który nie zgadza się z wynikiem oceny IOK, jaki pojawi się w którymkolwiek etapie procesu wyłaniania projektu do dofinansowania, może skorzystać z następujących środków odwoławczych:

• protestu, oraz

• wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Protest jest pisemnym wystąpieniem podmiotu wnioskującego o dofinansowanie projektu w ramach programu operacyjnego o ponowne sprawdzenie zgodności złożonego wniosku z kryteriami, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 6 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, a także określonymi w dokumentacji konkursowej oraz dokumentach programowych. Protest może dotyczyć decyzji instytucji wdrażającej lub pośredniczącej związanej z oceną formalną i/lub z oceną merytoryczną. Uprawnienie wnioskodawcy do złożenia środka odwoławczego powstaje z dniem otrzymania przez niego pisemnej informacji o wyniku rozpatrzenia wniosku. Należy zwrócić szczególną uwagę na uzyskanie potwierdzenia nadania i otrzymania właściwych pism. Ma to istotne znaczenie na prawidłowość obliczania terminów obowiązujących w ramach procedury odwoławczej. W zakresie obliczania terminów obowiązują zasady ogólne przewidziane w art. 110-116 kodeksu cywilnego.

Oznacza to, że:

• 14-dniowy termin na wniesienie protestu można uznać za zachowany, jeżeli przed jego upływem protest wpłynie do podmiotu, za pośrednictwem którego ma on być przekazany instytucji właściwej do jego rozpatrzenia, oraz

• bieg 30-dniowego terminu na rozpatrzenie protestu przez instytucję właściwą do jego rozpatrzenia z dniem otrzymania protestu.

Protest wnoszony jest bezpośrednio do instytucji właściwej do jego rozpatrzenia bądź za pośrednictwem IOK. Zgodnie z art. 30 ust. 3 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, instytucją właściwą do rozpatrzenia protestu, w przypadku regionalnych programów operacyjnych, jest właściwy miejscowo wojewoda. Jeśli np. gmina zdecyduje się na wniesienie protestu, trzeba pamiętać, aby w sposób wyczerpujący ująć wszystkie zarzuty w stosunku do przeprowadzonej oceny wniosku. Do składanego protestu należy dołączyć dokumenty związane ze sprawą bezpośrednio (kopie wniosku o dofinansowanie, kopia informacji w przedmiocie rozstrzygnięcia), jak i te związane pośrednio, które mogą świadczyć o słuszności podniesionych w proteście zarzutów. Uchybienie któremukolwiek z wymogów formalnych dotyczących protestu, czyli np.:

• skierowanie protestu do właściwej instytucji,

• zachowanie terminu przewidzianego do złożenia tego środka odwoławczego,

• złożenie protestu przez uprawniony podmiot

- może spowodować pozostawienie protestu bez rozpatrzenia.

Wnioskodawca zamyka sobie tym samym drogę do skorzystania z właściwych środków odwoławczych, bowiem nie przysługuje mu już dodatkowy protest ani wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeżeli protest czyni zadość wszystkim wymogom, to powinien być rozpatrzony przez właściwą instytucję wskazaną w art. 30 ust. 1 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, w ciągu jednego miesiąca od dnia otrzymania go przez ten podmiot. Wniesienie protestu za pośrednictwem IOK uprawnia ten organ do ponownej weryfikacji dokonanej oceny, a jeśli protest jest zasadny - do włączenia wniosku do dalszej procedury jego oceny.

AO

PODSTAWA PRAWNA

Art. 29 i 30 ustaw z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. nr 227, poz. 1658 ze zm.).

Art. 110-116 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 nr 16, poz. 93 ze zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

  Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

  Zasiłek rodzinny od 1 listopada 2023 r. Trochę wstyd, że kwoty 95 zł, 124 zł, 135 zł, 674 zł i 764 zł nie zostały zwaloryzowane na 2024 r.

  1 listopada 2023 r. rozpocznie się nowy okres rozliczania zasiłku rodzinnego. Potrwa do 31 października 2024 r. 

  REKLAMA

  Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

  Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

  Jakie owoce i warzywa kojarzą się z latem? Pierwsze miejsce może być tylko jedno

  Jakie owoce i warzywa najczęściej kojarzą się z latem? Wśród respondentów królują truskawki. A co jeszcze jest nieodłącznym symbolem lata? Sprawdzamy u progu jesieni. 

  REKLAMA