| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Spółka komunalna

Przekazanie przedszkola spółce komunalnej

Aktualizacja: 24.04.2013

Przekazanie spółce komunalnej prowadzenia przedszkola samorządowego jest działaniem  nieprawidłowym. Podmiotem zobowiązanym do zakładania i prowadzenia publicznych szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli jest bowiem gmina. »

Wydawanie decyzji administracyjnych przez spółkę komunalną

Aktualizacja: 21.01.2013

Rada gminy może upoważnić zarząd spółki komunalnej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej. Warunkiem uzyskania takiego upoważnienia jest m.in. struktura właścicielska spółki. »

VAT od sprzedaży nieruchomości przez spółki komunalne

Aktualizacja: 28.11.2012

Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości przez spółkę komunalną zależy od sposobu, w jaki stała się ona jej własnością, oraz od czasu, jaki minął od daty jej zasiedlenia. Czynniki te zdecydują, czy kwestia VAT będzie określona, czy też podatnik sam będzie mógł wybrać korzystniejsze rozwiązanie. »

Świadczenia dodatkowe dla prezesa spółki komunalnej

Aktualizacja: 10.09.2012

Świadczenia dodatkowe dla prezesa spółki komunalnej nie zawsze podlegają ustawie kominowej i przepisom wykonawczym do niej. Niejasne przepisy dotyczące tych świadczeń powodują jednak, że w praktyce często trudno określić charakter i zasady ich przyznawania. »

Spółki komunalne w praktyce

Aktualizacja: 10.07.2012

Aby spółka kapitałowa mogła zostać założona przez gminę, działalność tej spółki musi polegać wyłącznie na wykonywaniu zadań publicznych. Gmina nie może więc ani tworzyć spółki, ani do niej przystępować w żadnym innym celu, jak tylko do realizacji tych zadań. Zadania publiczne, które może wykonywać gmina, to zadania własne, a więc należące wyłącznie do jej właściwości. »

Zobowiązania spółek komunalnych a wskaźniki zadłużenia w samorządach

Aktualizacja: 13.06.2011

Do długu publicznego nie wlicza się zobowiązań spółek komunalnych. Nie wpływają więc one na wskaźniki zadłużenia samorządu. Mogą natomiast mieć znaczenie dla działalności samej spółki i jakości świadczonych przez nią usług publicznych. »

Zasady wynagradzania prezesa spółki komunalnej

Aktualizacja: 02.02.2011

Kwestia wynagradzania osób sprawujących funkcje członków zarządów spółek komunalnych należy do tematów wzbudzających wiele emocji. Dodatkowo sprawę komplikują regulacje prawne, których celem jest ograniczenie wysokości wynagrodzeń tych osób oraz różnicowanie sposobu ustalania takiego wynagrodzenia, m.in. w zależności od rodzaju spółki i liczby jej właścicieli. »

Udzielanie zamówień publicznych przez spółki komunalne

Aktualizacja: 12.01.2010

Czy wodno-kanalizacyjna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która w 100% należy do gminy, ma obowiązek kupować energię w trybie zamówienia publicznego? »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »