reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Mandat musi wyegzekwować prezydent miasta

Mandat musi wyegzekwować prezydent miasta

W dużym mieście organem kompetentnym do wyegzekwowania grzywny nałożonej mandatem straży miejskiej jest prezydent miasta, a nie naczelnik urzędu skarbowego - uznał NSA.


Między prezydentem Wrocławia a naczelnikiem urzędu skarbowego powstał spór kompetencyjny. Rozstrzygnął go Naczelny Sąd Administracyjny. Jako organ kompetentny do wyegzekwowania grzywny nałożonej w drodze mandatu kredytowego sąd wskazał prezydenta.

Spór powstał w związku z nałożeniem grzywny za parkowanie pojazdu. Straż miejska ukarała właściciela pojazdu mandatem kredytowym. Problem powstał w chwili, gdy mandat trzeba było wyegzekwować. Ani naczelnik urzędu skarbowego, ani prezydent miasta nie czuli się kompetentni do zajęcia się egzekucją należności. W końcu prezydent miasta wystąpił do NSA z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny jako właściwy organ wskazał prezydenta Wrocławia. W ustnym uzasadnieniu sąd podkreślił, że Wrocław jest tzw. dużym miastem. Straż miejska jest jednostką organizacyjną gminy realizującą zadania własne gminy.

Co prawda, zgodnie z art. 19 par. 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, co do zasady organem egzekucyjnym jest naczelnik urzędu skarbowego. Jednak sąd zwrócił uwagę na art. 19 par. 2, zgodnie z którym właściwy organ gminy o statusie miasta, wymienionej w odrębnych przepisach, oraz gminy wchodzącej w skład powiatu warszawskiego, jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości, w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, dla których ustalania lub określania i pobierania jest właściwy ten organ.

Dlatego w tym przypadku organem właściwym do egzekwowania należności jest organ gminy, a nie naczelnik urzędu skarbowego.

Postanowienie jest prawomocne.

Sygn. akt IIFW 2/07

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama