REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już czas przygotowywać projekty dla obszarów wiejskich

Wioletta Kępka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chociaż uruchomienie działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, których beneficjentami będą samorządy, nastąpi najprawdopodobniej dopiero na początku przyszłego roku, to już teraz warto przygotowywać wnioski.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013 został oficjalnie zaakceptowany przez Komisję Europejską 24 lipca br., ale już wcześniej ruszył nabór wniosków do części jego działań wdrażanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

REKLAMA

Od 15 marca br. przyjmowane są wnioski dotyczące działania „Wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW)”, od 25 czerwca - „Renty strukturalne” (nabór już zakończono), od 16 lipca - „Grupy producentów rolnych”, a od 1 sierpnia - „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne”.

Zapowiedziano już także, że w kolejnych miesiącach rozpocznie się nabór wniosków do działań: „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Zwiększenie wartości dodanej” oraz „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”.

Pozostałe działania, m.in. rolnośrodowiskowe oraz wdrażane przez samorządy wojewódzkie, mają szansę ruszyć dopiero na początku przyszłego roku.

Część działań wdroży samorząd

Samorządy województw będą wdrażać sześć działań z trzech różnych osi PROW.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze działanie jest częścią Osi nr 1 „Poprawa konkurencyjności sektora rolnego i leśnego”. Dotyczy ono poprawiania i rozwijania infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa i składa się z dwóch schematów „Scalanie gruntów” oraz „Gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi”.

W przypadku pierwszego schematu beneficjentem będą starostowie, a drugiego - wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych.

Samorządy powiatowe oraz zarządy melioracji i urządzeń wodnych będą mogły liczyć na 100-proc. dofinansowanie opracowania projektów scaleniowych oraz zagospodarowanie poscaleniowe.

Kolejne dwa działania wdrażane przez marszałków są częścią 3 Osi „Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej”.

REKLAMA

Celem pierwszego z nich - „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” - jest poprawa podstawowych usług komunalnych na obszarach wiejskich (m.in. budowa infrastruktury technicznej). Beneficjentami będą gminy i jednostki organizacyjne samorządu wykonujące określone w działaniu zadania. Mogą one liczyć na dofinansowanie w wysokości 75 proc. kosztów kwalifikowanych.

Drugie działanie to znana już z Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich” oś „Odnowa i rozwój wsi”. Pomoc będzie można tu uzyskać na następujące przedsięwzięcia:

• budowę, przebudowę, remont lub wyposażenie obiektów:

- pełniących funkcje publiczne, społeczno-kulturalne, rekreacyjne i sportowe,

- służących promocji obszarów wiejskich, w tym propagowaniu i zachowaniu dziedzictwa historycznego, tradycji, sztuki oraz kultury,

• kształtowanie obszaru przestrzeni publicznej,

• budowę, remont lub przebudowę publicznej infrastruktury związanej z rozwojem funkcji turystycznych, sportowych lub społeczno-kulturalnych,

• zakup obiektów charakterystycznych dla tradycji budownictwa w danym regionie, w tym budynków będących zabytkami, z przeznaczeniem na cele publiczne,

• odnawianie, eksponowanie lub konserwację lokalnych pomników historycznych, budynków będących zabytkami i miejsc pamięci,

• kultywowanie tradycji społeczności lokalnej oraz tradycyjnych zawodów.

O środki z tego działania będą mogły ubiegać się gminy, instytucje kultury, dla których organizatorem jest jednostka samorządu terytorialnego, kościoły lub związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe. Poziom dofinansowania to 75 proc. kosztów kwalifikowanych.

Pozostałe trzy działania są częścią ostatniej osi PROW dotyczącej wdrażania programu LEADER. Będą to:

• lokalne strategie rozwoju,

• współpraca międzyregionalna i międzynarodowa,

• nabywanie umiejętności, aktywizacja i koszty bieżące lokalnych grup działania.

Beneficjentem we wszystkich trzech przypadkach są Lokalne Grupy Działania, a w przypadku małych projektów z działania „Lokalne strategie rozwoju” także osoby fizyczne i prawne oraz organizacje pozarządowe i jednostki organizacyjne związków wyznaniowych i kościołów, posiadające siedzibę na obszarze działania LGD. Poziom wsparcia wyniesie od 20 do 80 proc. kosztów.

Warunki uzyskania pomocy

Gminy, które chcą ubiegać się o pomoc z działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”, mogą zapoznać się już z zasadami i trybem przyznawania pomocy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało już bowiem projekt rozporządzenia w tej sprawie (jest dostępny na stronie www.minrol.gov.pl). Precyzuje on m.in. wysokość i zakres pomocy, a także tryb i terminy rozpatrywania wniosków, zawierania umów i wypłaty środków.

Zgodnie z projektem, o dofinansowaniu zdecyduje liczba punktów przyznawana na podstawie następujących kryteriów:

• dochód podatkowy gminy w przeliczeniu na 1 mieszkańca:

- 4 punkty, gdy wyniesie nie więcej niż 50 proc. średniej wojewódzkiej,

- 3 punkty (od 50 proc. do 75 proc. średniej),

- 2 punkty (od 75 proc. do 100 proc. średniej),

- 0 punktów, gdy przekroczy 100 proc. średniej w województwie.

• bezrobocia w powiecie:

- 2 punkty, gdy jest wyższe od średniej w województwie,

- 1 punkt, gdy równe ze średnią,

- 0 punktów, gdy niższe od średniej,

• kryterium regionalne - max. 2 punkty,

• wnioskowana kwota dofinansowania:

- 1 punkt, gdy wynosi nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji,

• wskaźnik zwodociągowania gminy, przy projektach dotyczących gospodarki wodnej:

- do 25 proc. - 3 punkty,

- od 25 proc. do 50 proc. - 2 punkty,

- od 50 proc. do 75 proc. - 1 punkt,

• wskaźnik zwodociągowania gminy, przy projektach dotyczących gospodarki ściekowej:

- powyżej 80 proc. - 3 punkty,

- od 50 proc. do 80 proc. - 2 punkty,

- poniżej 50 proc. - 1 punkt.

REKLAMA

W przypadku wnioskodawców z taką samą liczbą punktów o kolejności zdecyduje niższa wartość dochodu podatkowego gminy przypadająca na 1 mieszkańca. Natomiast w przypadku tej samej liczby punktów i identycznej wartości dochodu podatkowego zdecyduje kolejność zarejestrowania poprawnie wypełnionego wniosku.

Jest to pierwszy projekt rozporządzenia dotyczący przyznawania pomocy samorządom z przeznaczonych dla nich działań PROW. Nad kolejnymi projektami rozporządzeń resort rolnictwa już pracuje.

Wypłaty dla rolników jeszcze w tym roku

Na realizację PROW przeznaczono łącznie ponad 17,2 mld euro, z czego 13,2 mld euro będzie pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.

Najwięcej środków zarezerwowano na modernizację gospodarstw rolnych i przetwórstwa (pierwsza oś) - 42 proc. (ponad 5 mld 390 mln euro), na programy rolnośrodowiskowe, ochronę środowiska i zalesienie (druga oś) - 32 proc. (4 mld 436 mln euro), a na poprawę warunków życia na terenach wiejskich (trzecia oś) - 20 proc. środków (2,5 mld euro). Wnioskodawcy programu LEADER (czwarta oś) mogą liczyć na 8 proc. (787,5 mln euro).

Pierwsze pieniądze z PROW mają trafić do rolników i producentów rolnych już pod koniec bieżącego roku. Na środki przeznaczone dla samorządów trzeba poczekać do 2008 r.

O środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich będą mogli się ubiegać m.in. starostowie, gminy i jednostki organizacyjne samorządu. Dofinansowanie będzie można przeznaczyć m.in. na budowę infrastruktury technicznej, budowę i modernizację obiektów oraz terenów publicznych pełniących funkcje społeczno-kulturalne, a także scalanie gruntów.

WIOLETTA KĘPKA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA