REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie znaczenie ma plan zagospodarowania przestrzennego i plan rozwoju przedsiębiorczości

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jak istotny jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla przedsiębiorców rozważających podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji na obszarze określonej gminy? Jakie elementy planu rozwoju przedsiębiorczości powinna rozwijać gmina?

Jest oczywiste, że gminy posiadające miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są bardziej atrakcyjne dla biznesu. Im bardziej stabilne i przewidywalne warunki lokowania firm, tym większa szansa na przyciągnięcie inwestorów. Przy porównywalnych warunkach prowadzenia działalności gospodarczej na terenie kraju, warto pamiętać, iż potencjalni inwestorzy przy podejmowaniu decyzji będą patrzeć na detale. Może się okazać, iż jeden taki detal przesądzi o pozytywnej lub negatywnej lokalizacyjnej inwestycji.


Plan rozwoju przedsiębiorczości może być przygotowany w dwóch skrajnych wersjach. W pierwszej, węższej wersji plan koncentruje się wyłącznie na instrumentach bezpośredniego wsparcia przedsiębiorców. W takim planie znalazłyby się działania polegające na obniżeniu podatków dla firm (tego rodzaju wsparcie jest pomocą publiczną, która musi być zgodna z unijnym prawodawstwem w tym zakresie) czy też organizowanych przez gminę szkoleniach skierowanych do firm. W wersji szerszej plan rozwoju przedsiębiorczości opisuje wszystkie działania, które w sposób bezpośredni czy też pośredni wspierają lokalne firmy. W takim planie powinny się znaleźć m.in. projekty inwestycyjne w infrastrukturę techniczną i drogową, które poprawiają warunki prowadzenia działalności gospodarczej.


Z kolei istotą funduszy poręczeniowych jest ułatwianie przedsiębiorcom korzystania z kredytu bankowego poprzez zapewnianie zabezpieczenia kredytu poręczeniem czy gwarancją. Aby można było myśleć o pomyśle powołanie lokalnego funduszu poręczeniowego, muszą być przedsiębiorcy, którzy korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania oraz banki, które oferują kredyty. Trudno przypuszczać, aby w gminie wiejskiej, w której nie ma żadnego banku, a liczba przedsiębiorców jest ograniczona, powstawały fundusze poręczeniowe.


Jeśli natomiast chodzi o lokalny plan rozwoju przedsiębiorczości, to stworzenie go wymaga znajomości problemów środowiska przedsiębiorców oraz możliwości rozwiązania ich przy wykorzystaniu odpowiednich instrumentów, które to możliwości muszą uwzględniać ograniczenia prawne i finansowe samorządu. Dostępność funduszy unijnych powoduje, iż wiele gmin zakłada powstawanie podmiotów, które być może nie będą w stanie funkcjonować samodzielnie po zrealizowaniu inwestycji. Klasycznym przykładem są parki technologiczne. Ich istotą jest zapewnianie warunków funkcjonowania firmom bardzo ściśle współpracującym z sektorem naukowo-badawczym. Jeśli spojrzeć na listę projektów proponowanych do realizacji w ramach nowych programów unijnych na lata 2007-2013, można znaleźć kilkadziesiąt inwestycji związanych z parkami technologicznymi.


WNIOSEK


Trudno przypuszczać, aby w gminie wiejskiej, w której nie ma żadnego banku, a liczba przedsiębiorców jest ograniczona, powstawały fundusze poręczeniowe. Nie jest dziwne lokowanie parków technologicznych w dużych ośrodkach miejskich. Trudno natomiast uzasadnić projekt parków technologicznych w miastach, w których nie ma żadnej wyższej uczelni. W takiej sytuacji niełatwo będzie do takiego parku technologicznego ściągnąć inwestorów, skoro na miejscu nie będą mieć do współpracy partnerów z sektora naukowo-badawczego.

 


TOMASZ KIERZKOWSKI

dyrektor Biura ds. Funduszy UE, Banku BPH



AO
Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA