REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie znaczenie ma plan zagospodarowania przestrzennego i plan rozwoju przedsiębiorczości

REKLAMA

Jak istotny jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla przedsiębiorców rozważających podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji na obszarze określonej gminy? Jakie elementy planu rozwoju przedsiębiorczości powinna rozwijać gmina?

Jest oczywiste, że gminy posiadające miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są bardziej atrakcyjne dla biznesu. Im bardziej stabilne i przewidywalne warunki lokowania firm, tym większa szansa na przyciągnięcie inwestorów. Przy porównywalnych warunkach prowadzenia działalności gospodarczej na terenie kraju, warto pamiętać, iż potencjalni inwestorzy przy podejmowaniu decyzji będą patrzeć na detale. Może się okazać, iż jeden taki detal przesądzi o pozytywnej lub negatywnej lokalizacyjnej inwestycji.


Plan rozwoju przedsiębiorczości może być przygotowany w dwóch skrajnych wersjach. W pierwszej, węższej wersji plan koncentruje się wyłącznie na instrumentach bezpośredniego wsparcia przedsiębiorców. W takim planie znalazłyby się działania polegające na obniżeniu podatków dla firm (tego rodzaju wsparcie jest pomocą publiczną, która musi być zgodna z unijnym prawodawstwem w tym zakresie) czy też organizowanych przez gminę szkoleniach skierowanych do firm. W wersji szerszej plan rozwoju przedsiębiorczości opisuje wszystkie działania, które w sposób bezpośredni czy też pośredni wspierają lokalne firmy. W takim planie powinny się znaleźć m.in. projekty inwestycyjne w infrastrukturę techniczną i drogową, które poprawiają warunki prowadzenia działalności gospodarczej.


Z kolei istotą funduszy poręczeniowych jest ułatwianie przedsiębiorcom korzystania z kredytu bankowego poprzez zapewnianie zabezpieczenia kredytu poręczeniem czy gwarancją. Aby można było myśleć o pomyśle powołanie lokalnego funduszu poręczeniowego, muszą być przedsiębiorcy, którzy korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania oraz banki, które oferują kredyty. Trudno przypuszczać, aby w gminie wiejskiej, w której nie ma żadnego banku, a liczba przedsiębiorców jest ograniczona, powstawały fundusze poręczeniowe.


Jeśli natomiast chodzi o lokalny plan rozwoju przedsiębiorczości, to stworzenie go wymaga znajomości problemów środowiska przedsiębiorców oraz możliwości rozwiązania ich przy wykorzystaniu odpowiednich instrumentów, które to możliwości muszą uwzględniać ograniczenia prawne i finansowe samorządu. Dostępność funduszy unijnych powoduje, iż wiele gmin zakłada powstawanie podmiotów, które być może nie będą w stanie funkcjonować samodzielnie po zrealizowaniu inwestycji. Klasycznym przykładem są parki technologiczne. Ich istotą jest zapewnianie warunków funkcjonowania firmom bardzo ściśle współpracującym z sektorem naukowo-badawczym. Jeśli spojrzeć na listę projektów proponowanych do realizacji w ramach nowych programów unijnych na lata 2007-2013, można znaleźć kilkadziesiąt inwestycji związanych z parkami technologicznymi.


WNIOSEK


Trudno przypuszczać, aby w gminie wiejskiej, w której nie ma żadnego banku, a liczba przedsiębiorców jest ograniczona, powstawały fundusze poręczeniowe. Nie jest dziwne lokowanie parków technologicznych w dużych ośrodkach miejskich. Trudno natomiast uzasadnić projekt parków technologicznych w miastach, w których nie ma żadnej wyższej uczelni. W takiej sytuacji niełatwo będzie do takiego parku technologicznego ściągnąć inwestorów, skoro na miejscu nie będą mieć do współpracy partnerów z sektora naukowo-badawczego.

 


TOMASZ KIERZKOWSKI

dyrektor Biura ds. Funduszy UE, Banku BPH



AO
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025. Jakie są rodzaje awansu zawodowego nauczycieli? Kto może ubiegać się o awans zawodowy na starych zasadach, a kto powinien ubiegać się o awans zawodowy na nowych zasadach?

Powódź zniszczyła Twój biznes? Sprawdź, jakie ulgi Ci przysługują

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych. Od wydłużenia terminów płatności podatków VAT, PIT i CIT, po 0% VAT na darowizny oraz zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów oferuje wsparcie, aby pomóc w odbudowie firm.

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najmniej kosztowna, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywana strategia walki z rakiem [WYWIAD]

Badania pokazują, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie nawet o 90%. Które badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie? Kto może nam je zlecić? Na pytania odpowiadają eksperci w dziedzinie profilaktyki nowotworów dr Gianpaolo Suriano i dr Magdalena Romańczuk.

Edukacja wczesnodziecięca. Zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości

Edukacja wczesnodziecięca: zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości. System powinien przygotowywać dzieci do funkcjonowania w trudnej rzeczywistości, opartej na kryzysie i zmianach A co robić z dziećmi w domu? Jak rodzice mogą wspierać rozwój swoich dzieci w domach?

REKLAMA

Bardzo silny wiatr w Tatrach. Wstrzymana sprzedaż biletów na szlaki

Tatrzański Park Narodowy (TPN) z uwagi na huraganowy wiatr osiągający nawet 140 km/h odradza wycieczki w góry. Na ten moment wstrzymana jest sprzedaż biletów wstępu na szlaki. Wicher łamie drzewa, co może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

Stan klęski żywiołowej 2024 [POWIATY]

Jakie powiaty obejmuje stan klęski żywiołowej w 2024 roku w Polsce? Powódź wystąpiła na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Które powiaty wymienia rozporządzenie z 16 września 2024 r. wprowadzajce stan klęski żywiołowej?

QUIZ Jak ma na imię...? Dopasuj imiona do nazwisk znanych ludzi
Te nazwiska znasz na pewno, a czy potrafisz dobrze dopasować do nich imiona? Za 12 punktów należą się brawa.
Jest projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Sejm zajmie się nim w czwartek, 26 września

Rada Ministrów zajęła się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada on szereg nowych przepisów, m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców i skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych. Debata nad projektem w Sejmie w dniu 26 września.

REKLAMA

Stanowisko MFiPR: Pomoc samorządów dla poszkodowanych gmin powinna być udzielana bez zbędnych formalności

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnia, że pomoc gminom poszkodowanym w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń przez inne samorządy powinna być udzielana bardzo szybko, bez konieczności dokonywania zbędnych formalności. W pierwszej kolejności dopuszczalne jest działanie gminy, a dopiero potem przyjęcie stosownej uchwały – wynika z wyjaśnień.

Ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" 2024-2026 - dotacje dla organizacji pozarządowych

24 września to ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" obejmujący lata 2024-2026. Przewiduje dotacje dla organizacji pozarządowych wspierających instytucje opieki i samorządy we wdrażaniu nowych standardów opieki nad dziećmi do lat 3, poprzez działania na poziomie centralnym oraz regionalnym. Na realizację tego zadania w 2024 roku przeznaczono 14,6 mln zł.

REKLAMA