reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Bezpieczeństwo > Zmiany w ustawie o bezpieczeństwie morskim już od 1 stycznia 2020 r.

Zmiany w ustawie o bezpieczeństwie morskim już od 1 stycznia 2020 r.

W dniu 5 listopada 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz ustawy o bezpieczeństwie morskim. Uregulowano zasady kontroli oraz postępowania z wodami balastowymi.

Ustawa ma na celu implementację wymogów Międzynarodowej konwencji o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami, przyjętej w Londynie w dniu 13 lutego 2004 r., zwanej dalej „konwencją BWM”, której celem jest zapobieganie przenoszeniu przez statki szkodliwych organizmów morskich i patogenów oraz zmniejszanie tego zjawiska przez kontrolowanie wód balastowych i osadów i zarządzanie nimi.

Przedmiotowa ustawa reguluje zasady kontroli i postępowania z wodami balastowymi. Wprowadza ona ogólny zakaz zrzutu, niespełniających wymogów Konwencji BWM, wód balastowych i osadów do morza.

Omawiana ustawa dodaje w ustawie z dnia 16 marca 1995 r. o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (Dz. U. z 2017 r. poz. 2000) rozdział 3a „Postępowanie z wodami balastowymi i osadami”, w którym uregulowano w szczególności:

  1. zasady i tryb zwalniania statków z obowiązku spełniania wymagań określonych w Konwencji BWM oraz cofania takiego zwolnienia;
  2. zasady czyszczenia lub naprawy zbiorników wód balastowych;
  3. zasady i tryb przekazywania przez kapitana statku, przed zawinięciem do portu znajdującego się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, informacji na temat aktualnej ilości wód balastowych na statku oraz przeprowadzonych operacji balastowych na statku.

Zobacz: Bezpieczeństwo

Poza kwestiami związanymi z konwencją BWM, w celu zapewnienia zgodności polskich przepisów z przepisami międzynarodowymi, ustawa uzupełnia również przepisy dotyczące wymogów Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki, 1973, sporządzonej w Londynie dnia 2 listopada 1973 r. w zakresie gromadzenia i przekazywania danych o zużyciu paliwa.

Ustawa wprowadza również nowe typy czynów, związane z niewykonywaniem obowiązków wynikających z Konwencją BWM, zagrożonych karami pieniężnymi.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 r., z wyjątkiem:

  1. art. 1 pkt 16, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia,
  2. art. 1 pkt 24 lit. a, który wchodzi w życie z dniem 1 marca 2020 r.

Źródło: https://www.prezydent.pl/

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Rosińska Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama